duchodce-senior-parkoviste

V Česku je čím dál tím víc seniorů, kteří sice smí za volant, ale s řadou omezení. Řídit mohou třeba jen za světla

Autor: Radim Plachý - Zdroj: Ministerstvo dopravy, ČTK - Foto: Radim Plachý s využitím Ideogram - 24. 5. 2025


S nástupem seniorského věku, tedy od 65 let, musí každý, kdo chce i nadále řídit auto, ke svému lékaři. Od příštího roku bude ovšem tato hranice zvýšena na 70 let. Tato kontrola znamená, že lékař musí zjistit, zda má senior ještě dostatek schopností na to, aby mohl sednout za volant. Může se ovšem také ukázat, že senior řídit smí, ale s různými omezeními. Takových řidičů seniorského věku je v Česku stále více.

Zmíněná omezení mohou být různá. Může jít o povolení řídit jen za denního světla, nebo jen v určitém omezeném okruhu kilometrů. Průkazů, které typicky využívají senioři v menších obcích s omezenou veřejnou dopravou, už stát vydal tisíce. Údaje z Centrálního registru řidičů poskytl ČTK mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka.

Jemelka uvedl, že řidičských průkazů pro jízdu v omezeném kilometrovém okruhu od bydliště řidiče nebo jen v jeho městě či regionu, bylo letos počátkem května 3881, loni ve stejné době o zhruba 500 méně a před pěti lety jen mírně přes 1600. Omezení jízdy podle denní doby, tedy například mezi východem a západem slunce, platí letos pro 1545 řidičských průkazů, loni jich bylo zhruba o 200 méně a před pěti lety přibližně 700. Jezdit se stanovenou maximální rychlostí musejí nyní držitelé 1104 průkazů, loni jich bylo o 150 méně a před pěti lety mírně přes 500.

„Z čísel je patrné, že o této možnosti lékaři vědí a čím dál více ji využívají, což je dobře. Je potřeba přistupovat k seniorům individuálně a takto posuzovat jejich zdravotní stav. Senioři ve věkové skupině 65 až 69 let, respektive 65 až 74 let nepatří k nejrizikovějším věkovým skupinám z hlediska usmrcených a těžce zraněných v silničním provozu,“ podotkl Jemelka.

Nejčastěji bourá kategorie mladých řidičů v silných vozidlech, zní z pojišťovny. V závěsu jsou senioři

Různá omezení nemají ovšem pouze senioři. Snadno se mohou týkat každého řidiče, protože nejčastějším omezením, které lékaři v Česku k řidičským průkazům stanovují, je řízení s nasazenými brýlemi. Takovou podmínku pro usednutí za volant má nyní téměř 917 tisíc lidí. Dalších 395 tisíc lidí musí řídit buď s brýlemi nebo s kontaktními čočkami. Kontaktní čočky má jako podmínku téměř 16 tisíc lidí a třeba jen automatickou převodovku zhruba 3 tisíce řidičů. Mezi omezení se řadí i možnost řídit auto před 18. narozeninami, ovšem jen s mentorem. Takových řidičů je na českých silnicích bezmála 12 tisíc.


TIP: Spočítejte si nejvýhodnější autopojištění

Kalkulačka: povinné ručení a havarijní pojištění


Štítky: , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru