porsche_taycan-dalnice-bezpecna_vzdalenost

Tři čtvrtě milionu řidičů skončila platnost dálniční známky. Jízda bez ní může vyjít draho

Autor: Anina Russová - Zdroj: Cendis - Foto: Pavel Srp - 2. 2. 2023


Státní podnik Cendis připomíná, že by si řidiči měli zkontrolovat, zda stále mají platnou dálniční známku. Výhodu mají ti, kteří si nastavili upozornění na konec její platnosti. Ti už dostali notifikaci mailem, případně i prostřednictvím SMS.

Na přelomu ledna a února končí platnost známek asi 850 000 řidičů. Pokud si motorista není jistý, je snadné si platnost dálniční známky ověřit. Stačí navštívit web edalnice.cz, kde je potřeba zadat registrační značku a stát registrace vozidla. Systém následně hned ukáže, zda je známka platná a do kdy. Ve chvíli, kdy motorista zjistí, že platná není, je otázkou několika kliknutí, aby si na stejném webu koupil známku novou. Dálniční známku lze ale také pořídit na pobočkách České pošty, u čerpacích stanic EuroOil nebo v samoobslužných kioscích v příhraničních oblastech.

Zda řidiči mají platnou elektronickou dálniční známku, kontrolují policisté a celníci. Za jízdu bez ní mohou na místě uložit pokutu až 5000 Kč. Ve správním řízení může sankce dosáhnout až 20 000 Kč. „Za loňský rok hlídky služby dopravní policie projednaly na místě přes 34 500 takovýchto přestupků s celkovou výší pokut 32 413 700 Kč. Příslušnému správnímu orgánu Celní správy bylo oznámeno přes 200 přestupků. Oproti roku 2021 tedy bylo zjištěno zhruba o 14 800 přestupků více a na pokutách se oproti loňsku vybralo o cca 13,4 milionu více,“ říká Michal Hodboď z Ředitelství služby dopravní policie.

Cena elektronické dálniční známky se pro letošek nijak nemění. Roční stojí 1500 Kč, třicetidenní 440 Kč a desetidenní 310 Kč. Eko cena pro vozidla poháněná zemním plynem a biometanem je poloviční. Elektromobily jsou od dálničního poplatku osvobozeny.

Štítky: , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *