aston-martin-vanquish-volante-wave-edition-1

Tohle není běžná limitka. Aston Martin vytvořil „Wave Edition“ jen v jednom exempláři. Prodá ho v aukci a výtěžek dá na znevýhodnění děti

Autor: Petr Pilný - Zdroj: Aston Martin - Foto: Aston Martin - 30. 1. 2026


Aston Martin oznámil vznik mimořádné specialitky s názvem Vanquish Volante Wave Edition. Jde o jediný vyrobený kus kabrioletu, který vznikl na zakázku prostřednictvím programu Q by Aston Martin, tedy divize zaměřené na individuální úpravy a personalizaci.

Vůz si odbyde světovou premiéru už zítra 31. ledna 2026 na akci Naples Winter Wine Festival ve floridském městě Naples. Tam bude také vydražen a výtěžek z aukce poputuje na podporu organizace Naples Children & Education Foundation (NCEF), která se v okrese Collier County na Floridě zaměřuje na pomoc znevýhodněným dětem a vzdělávání. Festival podle pořadatelů od roku 2001 vybral pro děti v nouzi už více než 336 milionů dolarů.

Inspirace pobřežím Floridy a „voda v pohybu“ v každém detailu

Auto vzniklo jako pocta floridskému pobřeží, konkrétně čistým liniím a atmosféře okolí Collier County. Designéři Q by Aston Martin pracovali s motivy, které mají připomínat rytmus, odlesky a klid vody v pohybu. Výsledkem je záměrný kontrast: exteriér působí energicky a dynamicky, zatímco interiér sází na světlý, uklidňující dojem.

Karoserie dostala lak Q Iridescent Sapphire, sytě modrý odstín s jemným zeleným nádechem. Právě tahle volba má evokovat pohyb vody v okolí floridských Everglades. Lak doplňují leskle černé, tónované karbonové prvky v horním i spodním paketu, které jsou sladěné s rozšířeným horním lakováním v barvě karoserie a zvýrazňují plynulou siluetu vozu.

Výrazným podpisem edice je také zakázková grafika Club Sport White, která se táhne přes leskle černý tónovaný karbon a připomíná vlny narážející do pobřežních skal. Tahle grafika je navržená výhradně pro tento konkrétní Vanquish Volante a má dodat autu pocit pohybu i napětí. Motiv pokračuje jako spodní linka inspirovaná vlnami, nechybí ani linky na ventilačních otvorech na kapotě ve stylu inspirovaném Formulí 1, na bočních blatnících a na zadním štítu.

Kontrastní prvek přidávají červené brzdové třmeny, které mají připomínat červené bóje vyznačující floridské pobřežní vody. A aby byl motiv dotažený i v detailech, boční karbonové díly nesou bílé logo V12, které vizuálně navazuje na bílé vlnové pruhy.

Uvnitř klid, světlo a jemná práce s motivem vln

Jakmile se otevřou dveře, tempo se záměrně změní. Kabina má působit klidně a vyváženě, proto stojí na světlé paletě Glacier White doplněné o leskle černé karbonové detaily. Do toho přichází jemné akcenty v podobě světle modrého kontrastního prošívání a lemování, které tvoří vlastní vlnový motiv.

Ten je zpracovaný jako abstraktní „hřeben“ vlny. Najdete ho vyšitý do opěrek hlavy a vyrytý do prahových plakiet. V kabině se objevují i typické křídla Aston Martin, tentokrát prošité do bočních opěrek v oblasti ramen.

Zajímavým prvkem je také karbonová výztuha v zadní části kabiny, na níž pokračuje stejná bílá linka Club Sport White, jaká se táhne po exteriéru. A i uvnitř zůstává drobný odkaz na pobřežní bóje: startování doprovází červeně anodizovaný otočný ovladač start/stop.

K projektu se vyjádřil i Vittorio Gabba, obchodní šéf operací Q u Aston Martinu: „Vanquish Volante Wave Edition je socha v pohybu, vůz, který v sobě nese krásu a dynamiku vody a zároveň nabízí výkon, který Aston Martin definuje. Tahle jedinečná zakázka zachycuje ducha floridského pobřeží a převádí ho do umění a řemeslné preciznosti Q by Aston Martin.“

Nejde jen o design, je tu i prvotřídní technika

Wave Edition stojí na základu modelu Vanquish Volante, který má být nejrychlejším a nejvýkonnějším kabrioletem s motorem vpředu. Pod dlouhou kapotou pracuje přeplňovaný 5,2litrový vidlicový dvanáctiválec se dvěma turbodmychadly, který nabízí 835 koní a 1000 Nm.

Dynamika odpovídá číslům na papíře: z nuly na 100 km/h se vůz dostane za 3,4 sekundy a maximum je zhruba 344 km/h. U kabrioletu se řeší i praktičnost střechy: otevře se za 14 sekund a zavře za 16 sekund, přičemž ji lze ovládat i za jízdy do zhruba 50 km/h.

Platíte za autopojištění zbytečně moc?

Najděte nejlevnější nabídku během 2 minut a ušetřete až 4 500 Kč.

🔍 Porovnat ceny zdarma

Nezávazné srovnání • Okamžitý výsledek

Štítky: , , , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru