Test BMW X6 M50d xDrive (AT) + video

Autor: Pavel Srp - 21. 4. 2016


BMW X6 před lety založilo nový segment, ve kterém mu v posledním roce vyrostla přímá konkurence v podobě Mercedesu-Benz GLE Coupé. Obě auta jsme projeli týden po sobě, zajímalo nás totiž, jak na tom obě jsou. Má se BMW X6 obávat o svoji pozici nebo ne?

X6 měla konkurenci prakticky pouze ve vlastních řadách, téměř jako její zmenšený model vypadá X4. Než ale Mercedes-Benz přišel s GLE Coupé a plánem na výrobu GLC Coupé, bylo to praktické jediné „coupéSUV“ (v tomto případě SAC = Sports Activity Coupé) svého druhu. První generace X6 byla nesmírně úspěšným modelem, druhá generace na tom ale není o moc hůře.

test-bmw-x6-m50d-xdrive-at-p1

Mezigeneračně ale auto ztratilo něco ze své původní osobnosti. Druhá generace u mě ztrácí body za design svou přílišnou podobností s X4, netrénované oko od sebe oba automobily nemusí vůbec rozeznat. Auto je sice stále obrovské, ale působí mnohem kompaktnějším dojmem (oproti Mercedesu-Benz GLE Coupé se liší v jednotkách centimetrů).

Do testu jsme si vybrali vrcholnou naftovou verzi M50d s třílitrovým řadovým naftovým šestiválcem, který přeplňuje hned trojice nestejně velkých turbodmychadel. A to dodává velmi slušnou dynamiku i tak velkému autu a těžkému autu (váží dvě a čtvrt tuny). Aby ne, v řeči čísel motor nabízí výkon 280 kW/381 koní, ale hlavně monstrózní točivý moment až 740 Nm. Díky tomu a pohonu všech kol xDrive tak BMW X6 M50d z 0 na 100 km/h zrychlí za 5,2 sekundy.

Na motoru je zdaleka nejlepší jeho pružnost. Mohutný zátah je dostupný prakticky kdykoliv a vlastně pořád. Je jedno, jestli máte na skvělé osmistupňové automatické převodovce ZF zařazenou dvojku, čtyřku nebo sedmičku, reakce na sešlápnutí plynu vaše tělo vždycky zarazí do sedačky. Trojice turbodmychadel má totiž jasně vymezené „úkoly“. To nejmenší se roztáčí hned, jak se otáčky přehoupnou nad volnoběh, větší se přidává přibližně od 1 500 ot./min a to třetí ještě o tisíc otáček výšek. Jak to celé funguje v praxi v BMW M550d se můžete podívat na videu výše.

Motor je točivý, na naftu až nečekaně, ale zároveň není nenasytný. Při klidném ježdění se lze udržet mezi 9-10 l/100 kilometrů, pokud na plynový pedál budete náročnější, počítejte přibližně s 11-12 l/100 km. Díky velké 85 litrové nádrži je ale i tak akční rádius na jedno natankování poměrně velký.

Narozdíl od nedávno testovaného Mercedes-Benz GLE Coupé 350 d 4Matic, který je prakticky stejně velký i těžký, je BMW X6 M50d mnohem obratnější. A to nejen v přímce, ale hlavně v zatáčkách, kde dokáže svou hmotnost skvěle maskovat. Řízení je přesné, rychlé a nabízí dokonce i nějakou odezvu. Ve sportovním režimu ztuhne, stejně jako podvozek a auto se napruží. Nijak nepříjemně, ale bude reagovat rychleji. Na hladkém asfaltu budete chvíli přemýšlet, jestli stále fungují fyzikální zákony, protože nejen přilnavost, ale i jistota auta tomu snad odporuje. Nekvalitní asfalt ale odhalí, že stále sedíte ve velkém a těžkém autě. Pocitově by brzdy mohly být ostřejší, X6 však brzdila (i se chovala) lépe než GLE Coupé.

test-bmw-x6-m50d-xdrive-at-p2

Interiér se vpředu prakticky neliší od BMW X5. Přístrojová deska je typickým BMW. Pokud už jste nějakým bavorákem někdy jezdili, budete tady jako doma. Pokud to bude vaše poprvé, ani tak nebudete příliš tápat. Rozvržení je intuitivní a ovládání jednotlivých funkcí je jednoduché. Dokonce ani prostor pro posádku není vůbec špatný – a to nejen vpředu, ale také vzadu. Vcelku bez problémů se tu vedle sebe usadí trojice dospělých osob, se svými 180 cm jsem měl pro hlavu dostatek místa. A konečně, zavazadlový prostor nabídne v základu 580 litrů objemu, sklopením opěradel zadních sedadel se dá prostor zvětšit až na 1 525 litrů. Zajímavý je kryt zavazadelníku, který tvoří „skládací plato“.

Posez je, jak se na SUV (ačkoliv jde vlastně o SAC…), poměrně vysoký. Z auta je však díky tvaru karoserie horší výhled, směrem vzad ho zhoršuje nejen malé okno, ale i malé vnitřní zpětné zrcátko. Naopak vnější zpětná zrcátka jsou vcelku velká a do jisté míry to středové nahrazují.

Po týdenním soužití s BMW X6 M50d si troufám tvrdit, že auto je povedené. Na kvalitních silnicích skvěle jezdí, rozbité silnice se mu však příliš nelíbí. Oproti první generaci také ta druhá ztratila něco ze své osobitosti a působí „obyčejněji“. Nemění to však nic na faktu, že pokud se vám X6 líbí více než konvenční BMW X5, jeho koupi vám doporučím. Jen si připravte minimálně 1 810 900 Kč s DPH za základní naftovou verzi X6 xDrive30d, za X6 M50d dáte minimálně 2 402 400 Kč s DPH.

[table caption=“Technické údaje:“ width=“615″ colwidth=“70|30″ colalign=“left|center“]
Typ vozu:,Nový
Značka:,BMW
Typ:,X6 M50d
Motor:,řadový šestiválec
Objem válců:,2 993 ccm
Plnění motoru:,3x turbodmychadlo
Palivo:,nafta
Pohon:,4×4 xDrive
Výkon:,280 kW/381 koní při 4 000 – 4 400 ot./min
Točivý moment:,740 Nm při 2 000 – 3 000 ot./min
Zrychlení 0-100 km/h:,5.2 s
Maximální rychlost:,250 km/h
Převodovka:,osmistupňová automatická
Spotřeba paliva (l/100 km):,7.2 / 6.3 / 6.6
Emise CO2:,174 g/km
Objem nádrže:,85 litrů
Délka:,4 909 mm
Šířka:,1 989 mm
Výška:,1 702 mm
Rozvor:,2 933 mm
Pohotovostní hmotnost:,2 260 kg
Objem zavazadlového prostoru:,580 / 1 525 litrů
Ceník:,ke stažení zde
[/table]


TIP: Spočítejte si nejvýhodnější autopojištění

Kalkulačka: povinné ručení a havarijní pojištění


Štítky: , , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru