V posledních měsících se v rámci debat na sociálních sítích velmi často mluví o špatně parkujících autech. Někteří jen popisují to, jak je štvou, jiní ale otevřeně vyzývají k ničení auta někdy i k násilí na řidičích. Jak ale upozorňuje policie, není to dobrý nápad. V konečném důsledku to bude vždy agresor a vandal, kdo bude mít problém. A pořádný. Je nepopiratelným faktem, že špatně parkující auta jsou problém. Řada řidičů auto odstaví opravdu kde je napadne a vůbec u toho nedomýšlí následky. Ty pak pocítí především matky s dětmi, vozíčkáři nebo jinak postižení chodci. Ti mají jen málo možností, jak špatně parkující auto třeba u chodníku, nebo v některých případech na něm, bezpečně obejít.
A špatně parkující řidiči by si měli uvědomit, že snadno mohou překážet i na silnici. A v tomto případě jak chodcům, tak i ostatním motoristům. A stejně tak je nutné myslet na to, že špatně parkující auto může v provozu vytvářet nebezpečnou překážku a způsobit tak i nepřehledné situace, a nakonec i nehody.
Odtah? Jen někdy
Špatně parkující řidiči se vystavují riziku postihu. Pokuty za špatné parkování se pohybují od asi 1500 Kč na místě (2000 Kč – 4000 Kč ve správním řízení) až po i 10 000 Kč – to v případě parkování na místě vyhrazeném pro invalidu. Existují také situace, kdy je auto odtaženo, což samozřejmě vyjde dráž.
Odtah se provádí ve chvíli, kdy vozidlo brání provozu, stojí na vyhrazeném místě nebo třeba při čištění ulic. Pak je ale počítat s náklady v řádech tisíců a s pokutou k tomu. A pokud auto nevyzvednete z odstavného parkoviště dost rychle, čekejte další náklady navíc, protože parkovné se platí za každý jeden den. Částky za odtah se pak liší dle města. V Praze vyjde na 1900 Kč, v Brně i na 3500 Kč.
Agresivita i vandalství
Kromě postihu v podobě pokuty nebo odtahu se řidiči, především v Praze mohou setkat i s trestem v podobě vandalství. Někteří totiž mají tendence brát zákon do vlastních rukou. Viděli jsme výhružky propíchání pneumatik, odření auta klíčem, ale i pomazání exkrementy.
Píchli jste? Pomoc hledejte na zelené kartě, ale i u policie, a hlavně dbejte na svou bezpečnost
Každý, koho by něco takového napadlo, by na to měl hodně rychle zapomenout. Jak nám vysvětlila Hana Rubášová z Policejního prezidia, takový člověk se sám vystavuje postihu. Jde totiž o vandalství, které nejen, že může snadno skončit pokutou, ale také zaplacením veškeré způsobené škody a v některých případech i trestním stíháním. A to platí i pro jakékoliv napadání špatně parkujících řidičů. Jediná správná reakce na špatně parkující auto, pokud vám nějak překáží, je volat ideálně městskou policii. Ale pamatujte, že ani strážníci nemohou být u špatně parkujícího auta v pár minutách. Často mají jinou práci, kterou řadí dle důležitosti. Nemá proto smysl strážníkům či policistům nijak nadávat, což, jak vyplývá z některých reakcí a diskuzí, se ze strany oznamovatelů občas děje.
A pokud jako řidič přijdete k poškozenému vozidlu, také vždy volejte policii. Pokud máte sjednáno havarijní pojištění či jen připojištění na vandalismus, škodu uhradí pojišťovna. Pokud nemáte, musíte čekat na to, zda policisté vandala najdou. Pokud ano, škodu platí on. Pokud ne, budete ji muset uhradit z vlastní kapsy.