strahovsky_tunel-praha

Strahovský tunel čeká velká rekonstrukce: Praha se připravuje na několik let dopravního omezení

Autor: Petr Pilný - Zdroj: facebook.com, praha.eu, region24.cz, prazsky.denik.cz - Foto: hlavní město Praha - 15. 8. 2025


Pražský Strahovský tunel, který denně spolyká tisíce aut, se chystá na rozsáhlou rekonstrukci. Po třiceti letech provozu už má za sebou svoje a hlavní město mu dopřeje kompletní modernizaci. Cena? Odhadem 6 až 8 miliard korun. A časová náročnost? Až sedm let, přičemž omezení pro řidiče se potáhnou zhruba polovinu této doby.

První roky v klidu

Práce už odstartovaly první fází, která zahrnuje průzkumné ověřovací a diagnostické práce na stavební a technologické části tunelu. Další etapa přijde na řadu v roce 2026. Dobrá zpráva ovšem je, že hned zpočátku to pražskou dopravu až tolik nezasáhne. Mezi lety 2026 a 2028 půjde hlavně o činnosti „v zákulisí“, což bude zahrnovat zejména úpravy šachet, rozvoden, trafostanic nebo požární nádrže. Tunel zůstane průjezdný a omezení budou spíše noční a krátkodobá.

„Ve druhé etapě (od června 2026 do října 2028), po skončení celkové rekonstrukce Barrandovského mostu, je v plánu prodloužit stávající odvodňovací šachty vedoucí z portálu Smíchov středem tunelu v délce asi 700 metrů. Poté bude následovat prodloužení šachty v celé délce tunelu a současně je v plánu vyrazit čtyři nové rozvodny, začít s výstavbou dvou trafostanic a vybudovat požární nádrž. I v této etapě by mělo být omezení provozu minimální, využity budou mimo jiné pravidelné noční uzávěry,“ informuje o rekonstrukci na svých webových stránkách hlavní město Praha.

Nová technologie a velké zásahy

Po roce 2028 přijde fáze, kdy už si řidiči všimnou, že se něco děje. Začne se měnit technologie řízení provozu, ventilace, osvětlení a další systémy. Tato etapa má trvat do roku 2031 a po většinu času bude tunel průjezdný alespoň jedním pruhem v každém směru. Počítat však bude potřeba s delšími kolonami, hlavně v dopravních špičkách.

„Třetí etapa se bude týkat vystrojování a zprovozňování nových technologií, a to až do poloviny roku 2031. Čtvrtá, a zároveň poslední, etapa bude zaměřena na výměnu povrchů vozovky a jejího odvodnění, instalaci bezpečnostních zařízení a celkovou modernizaci tunelu tak, aby mohl bezpečně sloužit nejen provozu automobilů, ale i pro případné ukrytí osob při ohrožení obyvatelstva, po dobu minimálně dalších 20 let bez nutnosti větší rekonstrukce. Ochranný systém Strahovského tunelu totiž slouží jako součást ochranného systému metra a je propojen s trasou B. Z metra může být zásobován elektrickou energií či například pitnou vodou,“ vysvětluje Praha.

Kompletní nový povrch

Na úplný závěr, zhruba v letech 2031 až 2033, se pustí dělníci do vozovky samotné. Čeká ji kompletní výměna, nové odvodnění i moderní bezpečnostní prvky. Teprve poté se tunel dočká plného zprovoznění v nové podobě.

Investice na deset let dopředu

Celý projekt je rozdělený do etap a rozpočítaný na desetileté financování. Město slibuje, že během rekonstrukce bude dělat maximum pro to, aby byla zachována alespoň částečná průjezdnost a aby omezení nebyla horší, než je nezbytně nutné.

🚗 Nové autopojištění za 2 minuty

Vyplňte pár údajů a hned uvidíte nejvýhodnější nabídky na trhu.

⚡ Spočítat pojištění

Bez registrace • Okamžitý výsledek

Štítky: , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru