Souběžná jízda v jízdních pruzích na dálnici

Autor: Vladimír Srp - 7. 5. 2013


Blbost… To funguje jen ve městě. Tak to jsem si myslel a vůbec jsem o tom nepochyboval. Červíček začal vrtat ve chvíli, kdy jsem radikálně zvýšil frekvenci svého výskytu na českých dálnicích.

Docela často může člověk zažít situaci, kdy v pravém pruhu nejede nikdo a v levém pruhu je řada aut dlouhá několik kilometrů. A většinou se řada posunuje docela pomalu a jsou momenty, že máme na tachometru třeba i méně než padesátku. Aha, něco se tam v pravém pruhu stalo a vytvořilo překážku. V levém pruhu se pak jede opatrně a tedy pomalu, myslíval jsem si. Naivně.

Běžně v takové situaci jezdí auta v pravém pruhu a já závistivě zírám jak mizí v dáli svištíce volným pravým pruhem. Souběžná jízda v jízdních pruzích? Že by to naši řidiči znali a využívali? To bych se měl stydět. Zase na rozdíl od jiných zvládám zip na silnici. Ale nedalo mi to a začal jsem se zajímat o možná zásadní pravidlo, jehož existenci jsem pravděpodobně podcenil a nebo nezaznamenal jeho zavedení.

Co na to zákon č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích a o změnách některých zákonů (zákon o silničním provozu)?

§ 12 , Jízda v jízdních pruzích

  • (1) Mimo obec se na pozemní komunikaci o dvou nebo více jízdních pruzích vyznačených na vozovce v jednom směru jízdy jezdí v pravém jízdním pruhu. V ostatních jízdních pruzích se smí jet, jestliže je to nutné k objíždění, předjíždění, otáčení nebo odbočování.
  • (3) Je-li na pozemní komunikaci o dvou nebo více jízdních pruzích v jednom směru jízdy taková hustota provozu, že se vytvoří souvislé proudy vozidel, v nichž řidič motorového vozidla může jet jen takovou rychlostí, která závisí na rychlosti vozidel jedoucích před ním, mohou jet motorová vozidla souběžně (dále jen „souběžná jízda“); přitom se nepovažuje za předjíždění, jedou-li vozidla v jednom z jízdních pruhů rychleji než vozidla v jiném jízdním pruhu.

A teď babo raď! V levém pruhu souvislý proud vozidel a můžu jet jen takovou rychlostí, která závisí na rychlosti vozidel jedoucích přede mnou. V pravém je taky souvislý proud vozidel, ale jeho počátek je stovky metrů až kilometrů daleko. Jestlipak tedy můžu v pravém pruhu jet povolenou rychlostí až 130 km/h až do chvíle, kdy se zařadím na konec souvislého proudu vozidel v pravém pruhu a pojedu rychlostí, která závisí na rychlosti vozidel jedoucích přede mnou a nebo přejet při dodržení všech pravidel do levého pruhu?

Osobně jsem dospěl k názoru, že je to možné – souběžná jízda v jízdních pruzích po dálnici. Asi přestanu závidět a začnu využívat i tohle pravidlo.

Jaký výklad by ale měla policie případně jiný problematice příslušný orgán? Jak to vidíte vy? Máte s tím zkušenosti? Poradíte?

-VS-


TIP: Spočítejte si nejvýhodnější autopojištění

Kalkulačka: povinné ručení a havarijní pojištění


Štítky: , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru