Těžko říct, jestli existuje těsnější spojení mezi automobilkou a původně soukromým úpravcem, než má BMW a Alpina. Snad jen Mercedes-Benz a AMG.
Nás ale teď zajíímá právě Alpina. Spojení s BMW vzniklo v roce 1983, kdy se původně malý výrobce psacích strojů, rozhodl výrobní program proměnit. Vzhledem k tomu, že majitel Burkard Bovensiepen, měl odjakživa rád auta – zejména vozy BMW, začal pro automobily této značky vyrábět díly. Později začal auta přímo upravovat a pak konstruovat na základech BMW. Výsledkem toho všeho bylo, že „jeho“ auta byla nakonec lepší než ta přímo z továrny BMW. A že to byl tah dobrý dokazuje historie a hlavně fanatické zbožňování značky Alpina všemi, kteří kdy usedli za volant jakéhokoliv auta hrdě nesoucího toto logo.
Alpina dnes není pouhým úpravcem, ale samostatnou automobilkou. Ačkoliv auta přímo nevyrábí a přestavuje je, nesou její vlastní číslo karoserie. Původní VIN vozů BMW je zrušeno a nahrazeno novým.
Mezi rozhodně nejoblíbenější (i díky ceně) vozy Alpina patří bezesporu trojkové BMW minulé generace (E90, E91 a E92) s čtyřválcovým dvoulitrovým naftovým agregátem pod kapotou – potvrzuje to oblibu nízké spotřeby a rychlosti. I sám úpravce přiznává, že tohle auto bylo tím nejprodávanějším, co kdy z bran dílny vyjíždělo. A to přitom výkon motoru 20d nijak zvlášť neladili. Ano, samozřejmě se decentně povrtali v řídící jednotce, namontovali nižší a pevnější podvozek a lepší brzdy, ale nejde o klasickou, většinou dost šílenou výkonnostní úpravu.
Máme pro vás dnes video londýnského majitele Dev Singh Barmy, který je právě hrdým majitelem tohoto vozu nesoucího označení Alpina D3.