Česká vláda před časem kvůli vysokým cenám pohonných hmot v České republice prověřovala to, jak vysoké marže mají české čerpací stanice. Výsledkem bylo, že se čerpací stanice žádného umělého navyšování marží nedopustily, ale podle agentury Bloomberg vzrostly v březnu marže maďarské společnosti MOL přibližně desetinásobně.
Ještě v únoru totiž podle dat agentury Bloomberg činila rafinační marže společnosti 3,40 dolaru na barel, v březnu to bylo už 33,70 dolaru za barel. Důvod? Je poměrně jednoduchý, protože MOL stále odebírá ruskou ropu Ural a ta je kvůli sankcím západu na Rusko prodávána za opravdu nízkou cenu.
„Například indickým odběratelům obchodníci nabízeli koncem března ruskou ropu Ural se slevou zhruba 45 dolarů oproti světové ceně ropy, ropy Brent, která v té době stála kolem 110 dolarů za barel. Ještě v první polovině března přitom sleva Uralu oproti Brentu byla mírnější, činila jen kolem dvaceti dolarů na barel,“ píše na svém webu ekonom Lukáš Kovanda.
A jak je možné, že česká vláda nezjistila pochybení ve výši marží? Podle Kovandy je totiž porovnávala s cenami, jež se ustavují na surovinové burze v Rotterdamu. A právě kvůli tomu vládní úředníci žádná odchýlení marží oproti běžnému standardu neodhalili.
„Historicky nebývalá rafinační marže společnosti MOL ale signalizuje, že alespoň z části tuzemští motoristé či dopravci v březnu za pohonné hmoty platili zcela nestandardně dramaticky více, než by odpovídalo reálným nákladům a běžným maržím,“ dodává Kovanda.
Server novinky.cz dále píše, že mluvčí MOL Česká republika Martin Pavlíček prozradil pro Právo, že benzin i naftu pro stanice MOL firma nakupuje z větší části od rafinerií v Česku a z menší části na Slovensku.
Tak prostě na MOl nekupovat a hotovo..
Tak na MOL prostě už nikdy PHM nekoupím……Jediná cesta jak můžu tuto zlodějnu potrestat. Když s tím politici nic nedelaji.
prachsprostá
zlodějna.