Ve velké prázdné místnosti vidíme dva techniky, kteří mají na očích brýle Oculus s virtuální realitou. Jeden z nich má navíc rukavice, zatímco druhý obsluhuje ovládací prvky. První z nich zvedá ruku a jakoby se v prostoru něčeho dotýkal, zatímco druhý technik usedl do dřepu. Poté oba chodí dokola v kruzích. My nic z toho nevidíme, ale tito specialisté analyzují vůz, který je vystaven na Pařížském autosalonu. „Co si myslíš o tom odlišném kole?“ říká jeden. „Je skvělé, perfektní,“ odpovídá druhý. A docházejí oba ke stejnému závěru.
Stejně jako v lékařství, vědě nebo videohrách je virtuální realita zásadní také v automobilovém průmyslu. SEAT tuto techniku používá již 20 let: „Pomáhá nám optimalizovat naše výrobní procesy a precizně vizualizovat produkt, který se chystáme vyrábět,“ říká Javier Díaz, vedoucí centra pro výrobu prototypů SEAT. Použitím této techniky se například podařilo zkrátit dobu výroby prototypů ve fázi před uvedením modelu na trh o 30 %.
Přínosy jsou značné. Dříve byly zapotřebí více než desetimetrové stoly, na nichž se rozkládaly konstrukční výkresy, nekonečné seznamy automobilových dílů a měsíce práce. Nyní však díky virtuální realitě stačí jeden jediný počítač pro vizualizaci kompletního vozidla, na němž lze mnohem rychleji realizovat případná vylepšení.
Tato technika snížila počet prototypů, vyráběných před uvedením modelu na trh, na polovinu. Optimalizace času a dalších zdrojů má pozitivní přínosy také pro zákazníka – nejen z hlediska preciznosti a kvality produktu, ale také na konečnou cenu.
Dobrým příkladem je nový SEAT Ateca, u něhož probíhal celý proces vývoje s využitím virtuální reality: „Více než tři roky uběhly od okamžiku, kdy jsme spatřili první skici, do zahájení prodeje tohoto vozu. Během této doby jsme analyzovali každý centimetr vozu a přijali bezpočet rozhodnutí, abychom jej zdokonalili. Konkrétně jsme ve virtuální fázi realizovali více než 800 vylepšení,“ dodává Javier.