S létem se začal znovu objevovat nebezpečný fenomén hlavně žen. Nohy na palubní desku nepatří, varují odborníci

Autor: Anina Russová - Zdroj: Městská část Praha 11, Hasičská vzájemná pojišťovna - Foto: Pavel Srp - 3. 7. 2025


I když máte v autě klimatizaci, nejsou dlouhé letní cesty nic příjemného. A to jak pro řidiče, tak ani pro spolujezdce. Dlouhé sezení navíc pro řadu lidí, především žen, může znamenat otoky nohou, takže se často právě spolujezdkyně uchylují k odložení nohou do výšky – buď na palubní desku, případně rovnou ven z auta z otevřeného okna. Odhlédněme od faktu, že to není nic moc hygienického, ovšem větší problém je v tom, že v případě nehody se s nohami v těchto místech muže dotyčná rozloučit.

Je jasné, že dlouhé sezení je úmorné. A je také pravdou, že zvednout nohy na palubní desku nebo je vystrčit z okna je příjemné. Jenže také extrémně nebezpečné. Stačí malý náraz a nohy odložené na palubní desce nebo v okně utrpí velmi závažná poranění. „I mírné nárazy, které by skončily bez zranění, mohou v takovém případě způsobit těžké či dokonce tragické následky. Může za to airbag, který nohy vystřelí směrem vzhůru a může tak dojít ke zranění pánve, páteře, polámání kostí nohou a v obličeji. Mimo to omezují výhled řidiče do pravého zpětného zrcátka a rohu čelního okna, což je nebezpečné samo o sobě,“ popisuje Hasičská vzájemná pojišťovna.

Policie znovu upozorňuje, že bezpečnostní pásy jsou povinné! Nejde totiž jen o vaši bezpečnost

„Ochranné prvky v autech jsou nastavené tak, aby ochránily připoutaného pasažéra, který má nohy na podlaze. Pokud je člověk připoután, nehrozí mu od airbagů nebezpečí. Jsou projektované tak, aby se nafoukly ve zlomku vteřiny, dávno před tím, než k nim nárazem vymrštěné tělo připoutaného pasažéra dorazí. Vzduchem jsou naplněné během 60 až 80 milisekund od nárazu. Nohy natažené na palubní desce však celou rovnici od základu mění. V neprospěch zdraví i života. Při podobné nehodě se vlastně kombinují dva faktory. Jedním je síla airbagu, který vystřeluje nohy proti tělu, druhým pak nepřirozená poloha spolujezdce. Aktivace airbagu vede hlavně k poraněním či zlomeninám kotníků. Energie nárazu se pak dále přenáší na bérce a stehna, a to může vést k úrazům pánve, kde je riziko životu nebezpečného zranění.  Nepřirozenou polohou spolujezdce je také ohroženo břicho a hrudník, páteř včetně krku a hlavy. Zranění vznikne buď prudkým zpomalením při samotném nárazu, či po kontaktu například s dolní končetinou, která může být airbagem doslova vystřelena proti svému majiteli,“ upozorňuje městská část Praha 11.

Obdobně mluví i policisté, kteří se s nohami na palubní desce při letních kontrolách setkávají s železnou pravidelností. Faktem je, že nejde o žádné porušení předpisů nebo přestupek, ale o obrovský a zbytečný risk se zdravím. Pozor dejte také na to, že nohy na palubní desku nebo z okna nepatří ani v kolonách. Možná si myslíte, že když auto stojí, tak se nemůže nic stát. Ale auta za vámi dojíždějí do kolony a pokud by někdo nedobrzdil, skončit to pro vás může také špatně.


TIP: Spočítejte si nejvýhodnější autopojištění

Kalkulačka: povinné ručení a havarijní pojištění


Štítky: , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru