Řidičák od ledna můžete nechat doma. Rozloučit se musíme i s velkými techničáky

Autor: Anina Russová - Zdroj a foto: Ministerstvo dopravy - 20. 12. 2023


Ve chvíli, kdy vás na silnici zastaví policie ke kontrole, jednou z věcí, kterou po vás bude chtít, je řidičák. Tomu bude ale od ledna konec. Tuto plastovou kartičku totiž budeme moci nechat doma. A k tomu už se nebudeme setkávat ani s velkými techničáky.

Plastová kartička je minulostí, ale ne všude

Od ledna roku 2024 budou moci motoristé nechat doma řidičský průkaz. Už tedy nebude platit, že ti, kteří doklady zapomenou, mohou dostat pokutu až 1500 Kč. Policisté si údaje z řidičáku budou moci snadno ověřit online. Samozřejmě to ale má háček.

V případě nehody se totiž do záznamu vyplňuje mimo jiné i číslo řidičského průkazu, ale i skupina či to, kdo jej vydal. A to tak řidiči nebudou schopni vyplnit. V tomto případě se tak dostáváme ke stejnému problému, jakým bylo zrušení povinnosti vozit u sebe zelenou kartu. Právě i údaje z ní jsou pro vyplnění formuláře také potřeba. Doporučujeme proto mít řidičák alespoň vyfocený v mobilu. Stejně tak zelenou kartu, pokud ji nemáte například v aplikaci pojišťovny.

Blíží se digitální doklady. Řidičák zatím ne, ale občanka už od ledna. Pří policejní kontrole ale může být problém

Nezapomeňte také na to, že při cestách do zahraničí u sebe fyzickou podobu dokladu už mít musíte. Stejně, jako zelenou kartu. „Mít u sebe plastovou kartičku řidičského průkazu bude nutné pouze při cestách do zahraničí. Nic se ale nemění na povinnosti disponovat platným řidičským průkazem,“ vysvětlilo Ministerstvo dopravy.

Konec velkých techničáků

Už před několika měsíci ministerstvo dopravy rozhodlo, že velký techničák auta, tedy takový jeho rodný list, už je ve fyzické podobě zbytečný. Od ledna 2024 proto resort dopravy fyzickou podobu velkých techničáků proto zrušil. Změna dvou průkazů za jeden nový bude postupná, řidiči se tedy nemusí bát žádných povinných návštěv úřadu. U starších aut se počítá s tím, že při nejbližším úkonu provedeném na registračním místě se technický průkaz odebere, respektive budou odebrány oba techničáky.

Místo nich bude řidiči vydána nová verze malého techničáku, který bude doplněn o některé údaje. „. Malý technický průkaz se obohatí o některé údaje, ostatní technické informace budou dostupné elektronicky a řidič je bude mít vždycky po ruce, třeba ve svém mobilu. K načtení dat z registru silničních vozidel bude stačit zadat číslo registračního dokladu nebo VIN kódu vozidla. Informace budou k dispozici i na Portálu dopravy,“ vysvětlilo ministerstvo dopravy.

Štítky: , , , ,

114 názorů na “Řidičák od ledna můžete nechat doma. Rozloučit se musíme i s velkými techničáky”


 1. TIP: Sháníte nové auto na operativní leasing?
   
  Vyplňte krátký formulář a poptejte ho. Vybereme pro vás ty nejlepší a nejvýhodnější nabídky. Anebo si vyberte přímo z aktuálně dostupných aut.
   
  Chci operativní leasing!
   
 2. Nevlastním chytrý mobil, vystačím si s obyčejným tlačítkovým Aligátorem. Nemám internetové bankovnictví a na bankovní identitu občana jsem slyšel lákat herce Aleše Hámu v televizní reklamě. A z výše uvedeného článku se dočítám o Portálu občana. Musím tyto novoty přijmout? Informace o svém vozidle mám ve velkém technickém průkazu, který se ruší, nemusím sebou vozit ani řidičský průkaz, ale lékařské potvrzení o zdravotní způsobilosti ve formátu A4 ano. Digitální osvěta mi přidělává stále větší starosti. Neexistuje pro občana staršího 75 let nějaká výjimka?

 3. zrušený řidičák mi nevadí ale změnil bych formát malého techničáku na velikost ř.p., velký techničák mi stejně leží doma tak proč ho ruší nevím.františek

 4. Na jeden velký problém toto nařízení nepamatuje. Když budou všechna data z velkého techničáku uložena jen digitálně (v nějaké virtuální databázi), může dojít (a také bude docházet k tomu), že se tato data prostě ztratí a bez papírového dokladu například nedokážete, že jste byli na technické a policajti si vás pěkně vychutnají.

  1. Blockchain technologie čeká až bude k tomuto objevena-
   Co se tam jednou uloží už nepůjde vratit zpátky (samozřejmě aktualizace údajů pujdou) – např pujde vyuzit pro zdravotní karty pacientů, nebo katastr nemovitostí atd atd.

 5. Pro někoho jako jsem já,který auto nemá.A řídí jednou za 2 roky,je to super. Protože třeba nosím jen mobil ve flipovém pouzdru,kde mám jen OP, a kartu pojišťovny.

 6. Na nějakém serveru (nepamatuji si ten konkrétní) jsem četl, že se to odkládá o půl roku a je třeba mít doklad stále u sebe. Tak by měl ten soudruh cenzor co má na starosti fake news zasáhnout.

  1. Také by bylo vhodné upozornit, že pokud je ŘP propadlý, už to nebude pokuta na místě, ale oznámení na správní orgán, kde jsou mnohem vyšší sankce.

 7. A co důchodci od 65 let řidičák můžou nechat doma,ale lékařskou prohlídku ve formátu A4 musí mít u sebe,když se daří tak se daří.

 8. Můj názor, že místo toho, aby se vymýšlelo jak lidem ulehčit a nějakým způsobem pomoct ve finanční situaci, kdy se tady v tom státě poslední dobou pos.. rává snad vše co se pos…rat s pomocí našich slavných politiků dá, ještě vymýšlejí takovéto pí….viny. Jako by ta malá kartička zabírala ve změti kreditek a jiných kartiček nějak extra místa. Bude dobrej chaos u těch nehod apod. A technické průkazy? Mimo veteránistů, kde TP tvoří nemalou hodnotu stroje, tak další věc že plno lidí nemá, nebo má velmi obtížnou možnost si případné údaje vyhledávat někde elektronicky v registrech. Mám na mysli starší lidi apod. Asi se tímto deb . . krokem sníží zadluženost státu. Ach jo, kam to spějem. Dobře už bylo.

  1. Vy jste si asi ten článek špatně přečetl nebo ho nepochopil. Z článku je zřejmé, že ho mít u sebe nemusíte. To neznamená, že ho u sebe mít nesmíte. A tím je „řečeno“vše podstatné.
   A pokud někdo má problém s penězi tak, to není předmětem tohoto článku. Krom toho za své problémy (pokud to třeba není člověk, který byl za komunistů perzekuován), tak to je nejspíš jeho vlastní vinou.

   1. „Vy jste si asi ten článek špatně přečetl“
    … oba techničáky budou odebrány, …
    tedy obvyklá součást veterán auta – dokládající jeho původ a věk-
    nebude již existovat v listinné podobě.

    1. Co je na tom super?
     Máte šrajtofli plnou slevových karet a OP už neunesete?!
     To bude při zjištování totožnosti pěkný bordel!

   2. To že je někdo nemajetný vinou státu který si vezme celý příjem ještě neznamená že to není člověk který nemá právo žít. Místo toho aby jste kritizoval nedostatky v zákoně na které tato „inteligentní“ s plzeňskými a brněnskými tituly, vládnoucí elita zapomíná, tak se tady pouštíte do nějakých keců s kritikou 90% obyvatel. Možná bych ještě pochopil, kdyby jste byl jeden z nich nebo novinář provokatér který usiluje o rozpoutání diskuze u tohoto PR článku

   3. Milý Jardo, proč si pořád pletete pojem s průjmem? Vrtáte do doby komunistů, jako kdyby skončila před týdnem. Uvědomte si konečně, že od té doby uplynulo 34 let. Kolik Vám je dnes a kolik Vám bylo tehdy? Pokud jste v té době byl dítětem do 10 let, pak mlčte, protože o té době víte „velké kulové s přehazovačkou“.

  2. Dobrý den,
   má dost velká zkušenost je i v tom, že je v lidech zakořeněný předsudek, že s tím mají problém jen starší lidi (registry na internetu, pc,…).
   Školím pro jednu nadnárodní firmu nové zaměstnance. A neveřili byste, že největší problém s prací na PC mají právě mladí. Orientace ve složkách, vyhledávání, třídění, zálohování,…
   Ano, oni se orientují v moderních věcech,jako sociální sítě, AI,… ale jinak je to vesměs bída :-((

 9. já George XVII

  kdyby raději udělali malý TP ve formě kreditky. Je to snad jediný doklad, co je takto neforemný, což zmenšuje výběr peněženek.

 10. Vážně super! Takže tímto rozhodnutím ztrácí všechna veteránská auta a motorky , co mají bílá čísla na ceně, díky zániku velkého TP a to nemluvím o tom že tento doklad byl pýchou a radostí každého vlastníka. Berete lidem už i ty malé radosti.
  DĚKUJEME

  1. Už léta veteránisté praktikují to, že aby jim zůstal původní TP, tak ho prostě „ztratí“. Takže Vám šlo zřejmě jen o to fňuknutí v poslední větě.

  2. Tak prostě nahlašte ztrátu velkého TP. Bude vám vydám nový TP a ten původní zůstane součástí veterána.

    1. já v tom cítím velkou ironii. co je super? Vláda si myslí že dělá hodně. Ano dělá hodně druhotných a méně potřebných kroků. Tam kde to chce radikalismus a sáhnutí na bohaté to se nedělá.

 11. Vy tady řešíte jestli mít nebo nemít řidičák , respektive malou kartičku, u sebe.
  V případě kontroly policií ho mít nemusíte, ale jakmile nabouráte nebo budete nabourán, prostě v případě nehody autor článku píše, že nebudete znát důležité informace a bez fyzického průkazu nebo jeho fotky se k nim nedoberete. A to podle mě může být velký problém a to hlavně z pohledu poškozeného. Pokud od viníka nezískáte informace, které vyžadují pojišťovny.
  Takže si povídejte co chcete, ale pokud se jako poškozený nedostanu k potřebným údajům viníka a ten mě je nebude schopen dát, říci hned na místě tak se oprávněně budu cítit poškozen a budu volat policii abych ty údaje dostal.
  A na takového člověka nebudu brát žádný ohled.

  1. a v čem je problém? tak zavoláte policii. jen člověk ne příliš znalý zákonů a jejich logiky nechce volat při dopravní nehodě policii. tedy pokud něco neskrývá a nehodí se mu, aby policie přijela. takže nevolat policii se vyplatí jen viníkovi připadně tomu, kdo neví viník, ale nehodí se mu, aby přijela policie (tedy asi něco zkrývvá)

   1. u škod do 100tis popř. nebyl li poškozen majetek třetí osoby, se policie nevolá. Pokud ji i v takovém případě zavoláte, výjezd zaplatíte a to přesto, že nemáte co skrývat a jste znalec zákonů

    1. Zaplatíte výjezd? co tohle je za blbost… máte pravdu, u škody do 100 tis policii volat nemusíte ale můžete. Je to jen ulehčení, pro účastníky dopravní nehody, že kvůli malé škodě nemusí čekat na policii ale rozhodně i k takové škodě můžete policii zavolat a ona MUSÍ přijet a rozhodně nebudete nic platit. Zaplatíte výjezd(možna budete i nějak jinak potrestán) když je budete volat jen tak ze srandy kdy se nic nestalo ale rozhodně ne v tomhle případě.

   2. Problém je, že kvůli malé nehodě budou lidé volat policii. Víte jaké jsou dojezdové časy? A nedejbože aby byla kalamita :D

 12. Hmmm, mám moto JAWA 350 v původním stavu..motor je tedy po GO. Nechávám si ji jako uloženku. Nemalou část případné kupní ceny pro sběratele tvoří právě originální přepisovatelný TP, takže děkuji za tyto velmi přínosné změny. A ta malá kartička ŘP mě v té peněžence opravdu neskutečně srala!

   1. To máte pravdu. I když se to někdy hodí, hlavně když popadnu druhou bundu, stále budu řidičák muset každých 5 let měnit, takže každých 5 let 2x hupky dupky na úřad…

  1. Jem na tom podobně, mám Jawu a Tatrana oba stroje s orig. velkým TP,
   berou lidem i ty drobné radosti. Je mi z toho všeho nějak smutno. Pokrok nezastavíš, ale je vždy ku prospěchu člověka ???

 13. Kdyby to byl řidičák jako za totality, tak to chápu. Ale řidičák, který je vylisovaný, že nevíte ani že ho máte sebou mi nevadí ho nosit stále.

 14. Táže to znamená, že každý Polák Rummun,Turek atd.nemusí mít v České republice ridičák?Ptám se to platí v České republice pouze pro Čechy?

  1. To jsou snad lidé jiné národnosti! Mají jiná pravidla. Tohle platí na území ČR. Takže ten kdo vám vydal ten řidičák. Bože vy jste blb!

   1. pravidla na území ČR platí pro všechny lidi stejně bez ohledu na státní příslušnost. takže pokud občan ČR nemá povinnost pak jí nemůže mít ani občan jiné země.. a pokud si policie není schopná jeho údaje dohledat, tak je to její problém. takže pana Tomáše neurážejte. Ba naopak jeho otázka je velmi dobrá. ta pravidla vycházejí z logicky ústavního pořádku a tam je tato forma diskriminace zakázaná.

  1. Ach, jak jsem šťastná, že většinu života jsem prožila v demokracii. Ale i těch pár let v totalitě jako dítě je obrovská kotva. Je mi vás líto, pokud se vám stýská po totalitě.

   1. Tato kotva, kterou ti přifařila tkzv. demokracie si potáhneš celej zbytek života a ještě tvoje děti cca 4biliony…..zatím. Přeji hodně zdraví pokud na něj budeš mít…..Nic ve zlém jen si protři zrak ta kartička to určitě nevylepší.! Hezký den plný nádherných reklam přeje George

   2. Za „komunismu“ byl hroznej bordel,ale tohle, to není o nic lepší. A stýská se mi po rozumu, ten nás opustil.

    1. Komunismu/,tzv.totalita/měl stádia vývoje,my byli druhém. A pokud by nedošlo k převratu 89, tak by naše životní úroveň byla 3x vyšší než dnes. A bez zadlužení a krachů. Divoký kapitalismus nás zničil…a Klaus to musel vědět. Dnes už řešíme jen menší zlo.

      1. on byl asi soudruh komunista nebo ten, komu to vyhovovalo a nevadilo mu, že to, že odpůrci měli tragické životy. kdyby komunisté (oficiálně) nepadli v roce 1989 tak máme pomeranče jednou do roka, mizerné potraviny, fronty na cokoliv atd. ale na to pán už asi zapomněl. nebo to nechce přiznat. například mléko za dob komunistů mělo tragickou kvalitu.

       1. Pane Jardo, argument s pomeranči je už trapný. Vy a Vám podobní už tam nic lepšího nemáte ? Mizerné potraviny ? -:) Vy pamatujete kvalitu mléka za komunistů ? Zřejmě ne, podle všeho Vám ještě teklo po bradě a věřte mi, že Vám chutnalo ! -:)

       2. S mlékem bych opravdu nesouhlasil. Výrobci neměly zájem ani to neuměli šidit,mléko bylo výborné,polotučné modrý pytlík 1,80, plnotučné 3.10 červený pytlík a co teprve ve skle!! To jste musel propíchnout aby jste se napil. Ale zaplať pánbůh že časy skončily.

    2. z toho si nic nedělejte. za komunismu plno lidí nepoužívalo rozum. a po roce 1989 plno lidí (komunistů a jejich spolupracovníků) o něj přišlo, aby se nemuselo zpovídat ze svých zločinů

   3. Máte pravdu paní Sandro, těch ostatních nespokojených se svým zpackaným životem si nevšímejte.

   4. Nepatří to sem, ale pravá demokracie jak je popisována v encyklopediích už na světě v podstatě neexistuje. A v Evropě určitě ne. To, že můžete cestovat a psát do diskuzí neznamená, že žijete v demokracii

   5. … v tomto hnusu, co se drze nazývá demokracie? toto zřízení, co tu vládne, nemá s demokracií pranic společného, bohužel.

   1. Až vy…. pou tak nevím kdo bude dělat zády je to samej překupník všichni mají marže jako prase a nikomu se dělat nechce tak nevím komu bude líp jestli těm po smrti nebo vám

   2. Ty chytrolíne budeš věčně mladý. Až ti co co oslavují bolševika jak píšeš pochcípají tak Vy věčně mladí se ztoho poserete.Přeji vám to. Hezký den.

   3. Ubožáku! Úcta veškerá nijaká žádná, Typický mladý pošahanec zblblý nynějším establishmentem. Sic mi není ani zdaleka tolik jako pánovi, ale taky jsem zažil a mohu ve svých padesátí a něco na rozdíl od vás co nezažili a nemají právo soudit, porovnávat! Kam se na tu novodobou rádoby demokratickou pakáž hrabali ti komunističtí zmetci! To byli fakt čučkaži a stáli alespoň částí jedné nohy na zemi a byli aspoň drabet v realitě a to se na naší šlechticko-statkářské rodině v 50desátých vyřádili!

 15. Výborně tak že zloději ted stačí sedět a psát spz aut které by chtěl pak sedne k pc a najde si všechno komu patří kde bydlí .Tady už přicházím o soukromí perfektní .To mu asi nechám klíče rovnou v autě .Co se týká řidičáků to je blbost jak svi…To opravdu mohl vymyslet deb…Tak že lidi v tom budou mít chaos a já nečekaně odjedu za hranice zapomenu řidičák protože ho tady nemusím mít a pan Fiala mi proplatí pokutu za to že mne zastaví a já nebudu mít doklady protože jednou musím a dvakrát nemusím tak že starost navíc myslet nato kam jedu a co potřebuji .Kocourkov hadra

  1. Myslím že lidé jako konkrétně zrovna vyby si měli ten řidičák nechat stále u sebe 😉 protože inteligence se koupit nedá ☝️

  2. Myslím že lidé jako konkrétně zrovna vy, by si měli ten řidičák nechat stále u sebe 😉 protože inteligence se koupit nedá ☝️

  3. Však vám nikdo nezakazuje, ten kousek plastu mít v peněžence stejně jako dnes! Tak vaše blábolení postrádá smysl! Ale holt co Čech, to mudrlant! 😉

    1. Milo, ty nemudrlante! Zrejme nerozumis psanemu textu (takze tento komentar asi taky nepochopis). Technicak ti odeberou, ale ridicak ti neodeberou! Muzes ho vozit porad u sebe. MUSIS ho vozit u sebe mimo CR! Proc o nekom pises, ze clanek necetl, kdyz presne z toho usvedcis sam sebe? ;) Ale palec nahoru, ze sis u toho nepostrzoval na drahe rohliky, nedemokraticke zrizeni v CR a jak ti bylo za komara lip;)

  4. Proč se rozčilujete? Už z Vašeho psaného projevu je patrné, že máte problém. Vozte dál ŘP, pokud se s ním cítíte lépe, vždyť o nic nejde. Představa, že lidé jako Vy vyjíždí za hranice, mne poněkud děsí.

  5. Vždyť Vás nikdo nenutí ho sebou nenosit. Je to jen možnost. Tedy, pokud se obáváte toho, že ho zapomene při výjezdu za hranice, noste jej sebou stále. Nikdo Vás za to pokutovat nebude.

  6. Tak když zapomenete klíče tak je to to samé, a po Evropě se jezdí/lítá na občanku, takže na pas musíte taky myslet když jedete někam mimo EU

  7. ve vašem případě je řešení jednoduché. nechte se zbavit svéprávnosti a budete mít po problému;-)

 16. Nemít řidičák není nápad Fialy, ale Bartoše, který tímto dokázal, že to s digitalizací myslí zcela vážně. Pan Fiala o tomto obrovském úspěchu svého ministra prakticky nic neví, protože v době, kdy o tom Bartoš při zasedání vlády hovořil byl na nákupu v Bavorsku. Zastupoval ho Stanjura, který však nechápal o co vůbec jde, přičemž neustále něco propočítával na sčotu.

 17. Váženi.Velice děkuji panu Fialovi kdy uvedl v neděli v diskuzi s panem Babišem na TV nova co udělali pro lid Cz rep-že nemusíte mít u sebe kartičku Řp.Velice se mi ulevilo,že už nemusím tahat za sebou přívěsný vozík na kartičku.Ať žije pan Fiala a jeho deb–ní názory -kdy si ho pan Babiš namazal nutelou na chleba.—-Zdravím všechny řidiče a vozte řp.nadále u sebe -dělám to už 55 let a nebudu to měnit na rady p.Fialy a jeho pětikolky.

  1. Nemít řidičák není nápad Fialy, ale Bartoše, který tímto dokázal, že to s digitalizací myslí zcela vážně. Pan Fiala o tomto obrovském úspěchu svého ministra prakticky nic neví, protože v době, kdy o tom Bartoš při zasedání vlády hovořil byl na nákupu v Bavorsku. Zastupoval ho Stanjura, který však nechápal o co vůbec jde, přičemž neustále něco propočítával na sčotu.

  2. Bureš si namazal pana Fialu na svůj rohlík z Penamu, a ten si pak jistě strčil do své slovenské zadnice, estébák jeden nechutný. A co se řidičáků a techničáků týče, to Vy asi těžko pochopíte, hřeben jste za 55 let také ještě z kapsy od kalhot nevyndal…

 18. To je asi podle starého pořekadla:dejte mi stůl a židli,já si už práci najdu.A výsledek pak podle toho pak vypadá.

 19. Tak to je teorie. Za poslední dva roky jsem přihlašoval několik aut a nikdo po mě ověřenou plnou moc nechtěl, stačilo mít ofocenou občanku prodávajícího (a co si budeme nalhávat, drbani umí OP zfalšovat kor když jde o fotokopii)

 20. The best of fakt. Nemusíte vozit řidičáky, ale… dojde li k nehodě bub. Myslím, že dostanete hned flastr. Za mě vláda blbců něco vymyslí – tedy vymyslí A, ale již nedomyslí B. Čili vítejte v Česku. Digitalizace o ničem!!!

 21. Přesně tak jak říká p. Závalský , když vám někdo vykrade auto ve kterém najde i malí techničák může z autem dělat co chce ..,… bez V.T. dosud nemohl nic.

  1. A nebude moct ani nadále, pro přepis musíte mít buď fyzicky přítomného majitele vozidla nebo úředně ověřenou plnou moc. A ani jedno zloděj nedostane. Takže se nic nezmění, jen ubude zbytečných dokumentů.

 22. Libor Závalský

  Obávám se, že se budou více krást auta, když se u přepisu nebude nutné prokazovat velkým TP. Hodně lidí si totiž malý techničák nechává v autě…

  1. Nicméně bez majitele nebo bez plné moci s úředně ověřeným podpisem auto stejně nepřepíšete.

   1. Václave a Igore, plných mocí vám do rána vy… kýbl. Navíc ověření plné moci není založeno na identiikaci občana, ale jen na to, že se před ověřujícím někdo – jinými slovy kdokoliv podepsal, což je ten nejmenší problém… Stát uchopili do rukou mistři vsokých sklizní a zjednodušují zlodějské řemeslo na pouhou 5 minut trvající epizodu zlodějského řemesla. Co k tomu dodat, ještě tu bude veselo !!!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru