Reflexní vesty jsou nedílnou součástí povinné výbavy už řadu let. Víte ale, jak a kdy je správně použít? A víte, že zatímco u nás stačí mít v autě jednu, v zahraničí byste za to dostali pokutu?
Reflexní vesta by měla odpovídat jedné ze dvou norem, a to ČSN EN 471 nebo EN ISO 20471:2013. Pozor si dejte hlavně u dětských, většinou ozdobených roztomilými motivy. Může se stát, že vesta je více hezká než funkční, čemuž zabraňuje právě to splnění normy. Je velmi důležité mít reflexní vestu umístěnou někde po ruce. Ideálně například v přihrádce ve dveřích nebo v přihrádce před spolujezdcem. Pokud byste ji měli uklizenou v kufru, už jen cestou pro ni byste porušovali zákon. A navíc se vystavili nebezpečí.
Podle zákona o provozu na pozemních komunikacích je totiž řidič povinen mít na sobě reflexní vestu, pohybuje-li se na pozemní komunikaci mimo obec v souvislosti s nouzovým zastavením. Zákon tímto také říká, že se reflexní vesta týká výhradně řidiče. Všichni specialisté na bezpečnost v dopravě ale upozorňují, že reflexní vestu by měl mít vždy připravenou každý člen posádky. A to právě včetně dětí.
Povinná výbava není nijak obsáhlá. Vyplatí se do ní přidat pár praktických položek
Pokud potřebujete tedy vesty dokoupit, seženete je za pár desetikorun jak na e-shopech, tak v kamenných prodejnách. Nejčastěji v hobbymarketech. K dostání jsou i na čerpacích stanicích.
V zahraničí vesty pro všechny
Zatímco u nás jde o doporučení odborníků, v zahraničí jsou vesty pro všechny členy posádky povinné. Nejsložitější je to v Rakousku, kde je vesta sice povinná jen pro řidiče, ale při případné nehodě nebo jiné mimořádné události ji na sobě musí mít každý. A kdo nemá, musí počítat s pokutou dosahující i několik set eur.
V Polsku, na Slovensku, v Maďarsku i ve Slovinsku musí mít vestu povinně u sebe každý člen posádky, přičemž to policie běžně kontroluje. V Chorvatsku je pak povinná vesta povinná jen pro řidiče, stejně, jako v Německu.