rallye-dakar-2022-po_3etape-big_shock_racing- (1)

Rallye Dakar 2022: Macíka i Šoltyse zradil ve 3. etapě roadbook. Přesto dokázali dojet v dobrém čase

Autor: Josef Pelikán - Zdroj a foto: Big Shock! Racing - Tisková zpráva - 4. 1. 2022


I úterní 3. etapa Rallye Dakar byla napínavá, oběma posádkám týmu Big Shock! Racing v úvodní části trasy nefungovaly roadbooky. Pilot Martin Macík, navigátor František Tomášek a mechanik David Švanda přesto proletěli okruh v blízkosti vesnice Al Qaisumah ve slušném tempu a do cíle etapy dojeli jako 8. nejrychlejší. Také v celkovém hodnocení je posádka 8.

Také Martin Šoltys, Roman Krejčí a Jakub Jiřinec, v kamionu pojmenovaném Arnošt, si i přes navigační komplikace vedli dobře. V cíli etapy obsadili 14. místo a celkově jsou na 16. pozici.

František Tomášek jel část trati „po čuchu“

V úterý závodníci týmu Big Shock! Racing – Macík, Tomášek a Švanda startovali na trať dlouhou 368 km ze 7. pozice dobře naladěni. Legrace je ale přešla, jakmile vjeli na trať a zjistili, že jejich roadbook nefunguje. „Já jsem dneska dokázal jet prvních 60 kilometrů bez roadbooku, jen na oči. Pak se přístroj v neutralizaci zkalibroval a začal fungovat. Zdá se, že to byla chyba organizátora. Jako opravdový stopař jsem tak vyčmuchával jednotlivé body. Nevěděli jsme, kam jedeme, létali jsme vzduchem, ale nakonec to dobře dopadlo,“ popsal své dnešní perné navigátorské chvilky František Tomášek a dodal: „Dál držíme palbu, stejně jako ostatní, jsme 8. – to na rozjezd není špatné. Dojeli jsme teprve třetí etapu a pořád můžeme zatáhnout.“

Přečtěte si také:  Depozitář Škoda muzea v Mladé Boleslavi je plný skvostů. Nahlédněte do něj s námi ve videu

A jeho hlášení z trati doplnil i Martin Macík: „Další rychlá etapa. Zrádnější duny, které nejdou tak snadno přejet, protože jsou mokré. Musíte si najít ten správný rytmus, abyste se přes ně dostali. Do neutralizace jsme přilítli ve 140 km/h všichni najednou a po výjezdu jsme si krásně zazávodili. Posledních 50 km ale Karel nejel na 100% výkon a ztratili jsme asi 12 minut. Bojujeme dál, většinu Dakaru máme ještě před sebou,“ řekl Martin Macík.

rallye-dakar-2022-po_3etape-big_shock_racing-2

Šoltys bez defektů, bez technických problémů a bez navigace

Závodní kamion Martina Šoltyse v úterý startoval z 11. místa. A jeho posádka bohužel musela čelit stejným navigačním nepředloženostem, jaké měli týmoví kolegové.

Přečtěte si také:  Top Gear bude v České republice. O prvním zářijovém víkendu bude natáčet "Speed Week" na závodech tahačů a NASCAR

„Dneska zase rychlá, těžká etapa. Když jsme odstartovali, zjistili jsme, že nám nejde roadbook. Takže jsme jeli podle stop. Až v neutralizaci se povedlo roadbook nahodit a zbytek trasy už fungoval. Ale byli jsme z toho trochu rozhození a nějaký čas jsme tím ztratili, což se projevilo na výsledku. Jinak se jelo dobře, bez technických problémů a defektů,“ hlásil Martin Šoltys v cíli.

Pojďme si v kamionech zazávodit i během roku

Posádka Martina Macíka si také v předchozích dnech přebrala ocenění za etapová vítězství v rámci kategorie T5 světového šampionátu World Rally-Raid Championship 2022, kterého je Dakar nově součástí. Následovat budou i závody Abu Dhabi Desert Challenge, Rally Kazakhstan a Rallye du Maroc.

Přečtěte si také:  Škoda 1100 OHC Coupé a další veterány se o víkendu představí v akci na okruhu na akci Sosnová Classic 2022

„Aktuálně je přihlášených 5 posádek, my s Martinem Šoltysem patříme mezi pionýry. Jsme na začátku něčeho nového, víme, že naše ocenění je zatím spíše symbolické, ale rádi bychom dali vědět i ostatním, že je tu příležitost zazávodit si v kamionech také během roku, budeme rádi, když se přidají,“ říká Martin Macík.

Štítky: , , , , , , , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Přejít na začátek