Subaru představilo novou generaci Foresteru již koncem minulého roku, ale do České republiky se dostala až nyní. Ačkoliv jde o novou generaci, její design je spíše evoluční a drží se minulé, zákazníky velmi oblíbené generace. Subaru ji ale chce posunout jinam, aby si s novým modelem XV nelezly do zelí. XV je městský crossover, kdežto Forester by se měl stát praktickým rodinným vozem i mimo silnice či zpevněné komunikace.
S vývojem nového Forestera byl kladen velký důraz na vylepšení komfortu, jízdních výkonů, ale hlavně bezpečnosti. Je pravdou, že některé nemoderní prvky (například redučkní převodovka) musely ustoupit moderní elektronice, ale ta svou funkci zvládne možná ještě lépe.
V nabídce budou tři motorizace, základní benzín 2,0 litru 110 kW/150 koní už známe, stejně tak naftového boxera 2,0 D 108 kW/147 koní už jsme vyzkoušeli v testu. Novinkou je přeplňovaný benzínový motor 2,0XT o výkonu 177 kW/240 koní, jenž je spojen výhradně s novou generací bezestupňové převodovky Lienartronic CVT.
S novými Forestery jsme se krátce seznámili nejen na silnici, ale i na improvizovaném závodním okruhu nebo v terénu. Jako první na nás čekal právě terén. Do rukou jsme dostali benzínové provedení s atmosférickým dvoulitrem doplněným o nový terénní systém X-MODE, který právě nejen, že nahrazuje redukční převodovku, ale jeho elektronika je ve spolupráci se stabilizačním systémem a ABS nastavena tak, aby se o vše postarala sama – skořo bez přičinění řidiče. Na něm zůstane pouze to, že bude šlapat na plyn a točit volantem a nemusí na to mít už snad ani žádné schopnosti nebo cit… X-MODE se (stejně jako redukční převodovka v minulé generaci) nabízí pouze pro motory spalující benzín, takže ti, kteří chtějí naftu, mají smůlu. Plusem pro ně budiž kratší jednička, která redukci jakž takž nahradí.
Rozbahněný terén pokrytý zbytky sněhu zvládl Forester bez větších problémů a na lopatky ho nepoloží ani kolo trčící ve vzduchu. To je totiž ten správný moment pro X-MODE a elektronika to sama vyřeší. Důležité je pouze držet nohu na plynu, aby se točila kola. Řídící jednotka si sama spočítá a vyhodnotí, kolik výkonu a kam pošle, a které kolo naopak přibrzdí. Vyzkoušeli jsme si to na dráze, ale i v extrému na speciálních nájezdech.
Velmi jistě působí Forester i při výletech mimo silnici – třeba do okolí pískovny, kde jsme trávili Silvestr s offrouďáky. Vyjeté hluboké koleje ve sněhu, velké terénní nerovnosti, louže s kusy ledu nebo kmeny stromů visící přes cestu či válející se po zemi nečinily Foresteru výraznější problémy. Na cestu jsme dostali nejen benzínového Forestera s X-MODE, ale i naftového bez něj. Oba to zvládli na jedničku. Myslím, že takový terén bude to nej, kam si majitelé s podobnými auty troufnou.
Jenže nastal čas přesednout do oturbeného benzínového Forestera. Toho na první pohled poznáte podle odlišných nárazníků. Ten přední má po bocích (bohužel falešné) nádechy vzduchu a na zádi je výraznější střešní spoiler. 2,0XT tak vypadá vždy, stejně ale může vypadat také naftový 2,0D-S Sport.
S Foresterem 2,0XT jsme vyrazili v závěsu za extrémně zábavným Subaru BRZ, za jehož volantem si to užíval závodník Vojta Štajf. Bylo vidět, že Forester má výkonu rozhodně více, ale jeho komfortní naladění podvozku mělo za následek větší náklony v zatáčkách. Na rovince tedy BRZ příliš šancí nemělo, ale jakmile přišla zatáčka, zmizelo Foresteru z dohledu. Oturbený Forester bude velmi dobrým společníkem pro svižné přesuny po dálnicích a pokud se naučíte číst podvozek, určitě si s ním užijete velkou zábavu také na okreskách.
Výraznějším nedostatkem se neukázala ani bezestupňová převodovka Lineartronic CVT. Její řazení můžete nechat zcela v automatickém režimu, kde se bude chovat jako variátor, nebo volit přednastavené rychlostní stupně (je jich 6) pomocí pádel pod volantem.
Nový Forester je opět velmi dobré auto, které si dalo za úkol neustále zapojovat řidiče do děje. Ten má pocit, že auto opravdu řídí sám, nikoliv, že auto řídí elektronika. To je bohužel v mnoha dnešních aut znát čím dál tím víc. Schválně si vzpomeňte, kdy jste se s dnešním autem jeli jen tak projet… Nový Forester se nám líbí a už se těšíme, až ho pořádně prověříme v testu.
Jenže nic není tak růžové. Za nové Subaru Forester bude potřeba sáhnout hlouběji do kapsy. Základní cena startuje na 679 tisících Kč a vrcholná provedení (2,0XT Executive Lineartronic 177 kW a 2,0D-S Sport 108 kW) stojí dokonce více než milion. Celý ceník najdete TADY.
[nggallery id=2008]
-PS-