První jízda: Mercedes-Benz E 220 d + video

Autor: Pavel Srp - 18. 5. 2016


Nová generace Mercedesu-Benz třídy E se i na českém trhu již pár týdnů prodává, ale za volant jsme se dostali poprvé až dnes. I když jen velmi krátce, bylo to přesto velmi příjemné překvapení. Podrobněji to rozebereme na následujících řádcích.

„Nová generace třídy E je nejchytřejší auto na planetě,“ tím začala prezentace přímo od zástupců automobilky. Po více než hodině plné informací tomu věříme, protože nové Éčko přichází s mnoha dosud nevídanými novinkami, například autonomní jízdou i parkováním, ale také s mnoha dalšími novými bezpečnostními asistenty.

prvni-jizda.mercedes-benz-e-220-d-at-p1

Design nového Éčka mně osobně trochu zklamal. Když přišla nová třída S, byl jsem nadšený, její vzhled byl nový, neokoukaný, auto vypadalo (a stále vypadá) majestátně. Jenže pak přišla třída C, která z dálky vypadala téměř stejně, alespoň, že při bližším pohledu se obě auta liší. No, ale teď přichází nová třída E, která jako by eSku z oka vypadla. A to i uvnitř. Zákazníci Éčka možná budou mít radost, že si jejich auto budou lidé plést s vyšší třídou, ale co ti z eSka? Tahle unifikovanost procházející napříč celým automobilovým světem mi příliš nevoní.

Jenže nová třída E se vlajkové lodi nepodobá jen vzhledem, ale také chováním, jízdou i některými dalšími detaily – a to je dobře! Příjemným překvapením je „širokoúhlý kokpit“, jak automobilka označuje dvojici velkých displejů před řidičem, podobně jako je tomu v eSku. Tady jsou však oba displeje spojené, není mezi nimi mezera. Ovládat je lze z volantu, dotykově. Ovladače na volantu mají totiž dotykové plošky, pomocí nichž lze ovládat veškeré funkce – levá část volantu patří palubním přístrojům před volantem, pravá část naopak zábavní pravé části displejů. Ovládání je intuitivní a poměrně jednoduché, zvedáme palec nahoru. Pro konzervativní zákazníky je ale stále k dispozici otočný ovladač s touchpadem na obvyklém místě na středovém panelu, kde již tradičně chybí volič automatické převodovky (ten je místo pravé páčky pod volantem, kde se obvykle ovládají stěrače).

prvni-jizda.mercedes-benz-e-220-d-at-p3

O tom, že zvenku jsou si nové Mercedesy podobné, jsem se už zmínil, ale neprozradil jsem, že přední část nového Éčka nabízí čtveřici provedení lišících se maskou chladiče, umístěním znaku (v masce nebo na kapotě) a v neposlední řadě také provedením a tvarem předního nárazníku. Rozměry se mezigeneračně sice změnily, auto se zvětšilo, ale nijak zásadně. Je o 43 mm delší, ale hlavně má o 65 mm prodloužený rozvor, díky čemuž je na zadních sedadlech poměrně dost místa. Pětkové BMW by mohlo závidět…

Mercedes-Benz třídy E sází na moderní dobu a elektroniku všude možně. Důraz byl kladen na propojení s chytrým mobilním telefonem. Už dávno se nespokojí s pouhým handsfree, ale díky telefonu může být každé nové Éčko „připraveno přesně pro vás“. Díky aplikaci Mercedes-Me, kterou jsme poprvé vyzkoušeli v nové třídě S, umožňuje nastavit si auto podle sebe (sedačky, zrcátka, zobrazení displejů a podobně), konfiguraci si uložit a „poslat“ si ji do jiného nového Mercedesu-Benz třídy E. V této aplikaci lze také vidět, kde auto aktuálně stojí, jaký je jeho stav (otevřená okna, zavřená okna, dojezd, stav paliva v nádrži, zbývající km do servisní prohlídky atd), ale také ho na dálku odemykat nebo zamykat a nebo si do navigace přenést trasu, kterou jste si předtím připravili v klidu doma.

Mobilní telefon se dá ale použít i na další věci, například k parkování. S něčím takovým, tedy s dálkovým parkováním, už přišlo nové BMW řady 7. To k tomu ale potřebuje klíč a umí jet jen rovně dopředu nebo dozadu. Nový Mercedes-Benz třídy E ale umí přes mobilní telefon zaparkovat do řady stojících aut nejen podélně, ale prý i kolmo. Dopředu i dozadu umí popojet až o 15 metrů. To ostatně můžete vidět v přiloženém videu. Při vyparkovávání umí přes telefon popojet dopředu nebo dozadu už pouze rovně.

Automobilka kladla důraz na bezpečnost, a to jak aktivní, tak i tu pasivní. K tomu je tu zástup všemožných asistentů, některé přitom můžeme znát z minulosti, jiné tu mají premiéru. Tím nejzásadnějším ASISTENTEM, nikoliv náhražkou řidiče, je systém autonomního řízení, který Mercedes-Benz nazývá „Intelligent Drive next Level“. Automobilka ho v tiskové zprávě popisuje takto:

„Mercedes-Benz činí tímto systémem další krok na cestě k autonomní jízdě. Na dálnicích a silnicích mimo město dokáže nejen udržovat bezpečný odstup od vpředu jedoucích vozidel, ale také je následovat rychlostí až 200 km/h. Řidič má díky tomu ještě snadnější řízení, protože při normálním provozu už nemusí přidávat plyn, ani brzdit, a výrazně podporován je i při řízení – dokonce i v mírných zatáčkách. Systém přitom není až do rychlosti jízdy 130 km/h bezpodmínečně odkázán na jasně viditelné značení na vozovce, ale v aktivních zásazích pokračuje i při nejednoznačných liniích vodorovného značení, např. na staveništích, a dokonce i na vozovce bez linií. Systém tak usnadňuje řidiči řízení a efektivně ho podporuje především při popojíždění v dopravní koloně. Ve spojení se systémem COMAND Online může například samočinně zasahovat vypínatelná dílčí funkce pro automatické dodržování rychlostních limitů, která rozpoznává omezení rychlosti, např. 50 km/h ve městě či 90 km/h na silnicích mimo město, kamerou, nebo vychází z dat navigačního systému.“

Pohodu na palubě vytváří nejen ambientní, respektive podle názvosloví mercedesu „náladové“ osvětlení, ale také skvělé materiály a zpracování. Překvapil mě neskutečně plavný a pohodlný podvozek, který by mohl vrcholnému eSku v mnohém konkurovat, ale také třeba takové detaily, jakými je stahování oken. Motorky jsou totiž neskutečně tiché (ostatně jako celé auto) a okna stahují i vytahují citlivě – potěší třeba jen takový detail jakým je absence „rány“ při úplném dovření. Akustický klid na palubě tak pokazí jen hluk od run-flat pneumatik při přejetí opravdu výraznější nerovnosti.

prvni-jizda.mercedes-benz-e-220-d-at-p2

Pod kapotami se objeví čtyřválcové a šestiválcové benzinové i naftové motory spojené výhradně 9° automatickou převodovkou 9G-Tronic. V českém ceníku lze aktuálně nalézt tři motorizace. Zážehový motor je prozatím v nabídce pouze jediný, je jím verze E 200 s dvoulitrovým čtyřválcem se 135 kW/184 koni. Naftové jsou tu dva, šestiválec E 350 d (190 kW/258 koní a 620 Nm) a nový čtyřválec E 220 d. Motor je zcela nový, s celohliníkovou konstrukcí a sníženým objemem. Přesto mezigeneračně nabízí vyšší výkon 143 kW/194 koní a nezměněný točivý moment 400 Nm.

S tímto motorem jsme se krátce svezli, má poměrně klidný a tichý chod a na povely plynového pedálu reaguje vcelku ochotně. Rozumí si velmi dobře i s automatickou převodovkou, která se ho snaží při běžné jízdě udržet v co nejnižších otáčkách, přesto ho zbytečně nepodtáčí. Pokud vám nevadí – čistě z hlediska pocitu, protože z hlediska rozumu není o čem… – pod kapotou čtyřválec, asi to nebude špatná volba. Na obsáhlejší jízdní dojmy si budeme muset počkat až do testu.

A perličku na závěr, automobilka s novou generací třídy E představuje také konečně nový „klíč“. Malá designová krabička bude ke všem Éčkům, protože všechna bez výjimky se startují tlačítkem. Základní cena nové generace Mercedesu-Benz třídy E startuje na částce těsně přesahující milion bez DPH, s DPH si připravte přibližně milion a čtvrt v základní výbavě. Kompletní ceník je ke stažení ZDE. A zdá se, že (nejen) cena je nastavena velmi dobře, protože objednávky se jen hrnou. Podle slov zástupců českého dovozce je objednávek za těch pár týdnů prodeje tolik, jako jich bylo na minulou generaci za dva roky prodeje!


TIP: Spočítejte si nejvýhodnější autopojištění

Kalkulačka: povinné ručení a havarijní pojištění


Štítky: , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru