Stále mnoho řidičů chybuje na železničních přejezdech, výsledkem čehož jsou zbytečné dopravní nehody. Některé by se vůbec nemusely stát, kdyby řidiči nebo kolemjdoucí zachovali chladnou hlavu. Někdy k odvrácení nebezpečí stačí jen projet nebo nadzvednout závory, jindy zavolat na policii (nebo na linku 112) a nahlásit jim číslo železničního přejezdu. A právě štítky s těmito čísly budou v novém, výraznější a lépe čitelné.
Správa železnic začíná používat nové štítky s čísly přejezdů navíc v reflexní podobě. V rámci pilotního projektu jimi osadí více než dvě desítky křížení ve Středočeském, v Plzeňském a v Karlovarském kraji. Zatím půjde o 26 železničních přejezdů, ale do konce letošního roku budou takto označeny všechny přejezdy v Česku, to znamená, že bude potřeba přes 22 tisíc štítků. Značení slouží mimo jiné k rychlé identifikaci místa například v případech, kdy na přejezdu uvízne auto a řidič potřebuje nahlásit místo události na tísňovou linku. Právě proto číselné označení přejezdu doplní ještě zelená samolepka s piktogramem telefonu a číslem linky 112 (SOS 112).
Stále ovšem platí, že pokud je auto pojízdné a řidič zůstane mezi spadlými závorami, může je projet. Ani si nijak výrazně nepoškodí auto, závory jsou duté a vyrobené z poměrně křehkého materiálu. Následně ale doporučujeme zastavit a vše nahlásit právě na linku 112 nebo na policii. Závory navíc může spolujezdec nebo kolemjdoucí zvednout. Nejsou napevno, zvedne je i žena. Sice ne úplně nahoru, ale tak, aby řidič mohl bezpečně projet.
Stále také platí, že jakmile blikají červená výstražná světla, řidiči na přejezd vjet nesmí. Pokud by to udělali, dopustí se přestupku, za který mohou na místě dostat pokutu od 4500 Kč do 5500 Kč, ve správním řízení dokonce 7000 Kč až 25 000 Kč. K tomu je přidáváno šest trestných bodů. Nově už ale za tento přestupek nepřijdete o řidičák.