Unikátní projekt Drive Me, v rámci něhož bude 100 řidičů využívat ke každodenní přepravě po veřejných silnicích 100 autonomně řízených vozů Volvo, se může pochlubit získáním nového švédského partnera: tím je Vysoká škola technická Chalmers.
„Máme obrovskou radost, že se k nám chalmerská vysoká škola připojila, aby nám pomohla vytěžit z autonomního řízení co nejvíce výhod pro společnost,“ komentuje partnerství Håkan Samuelsson, prezident a generální ředitel společnosti Volvo Car Group. „Pohled z akademické perspektivy bude mít pro integraci vozů s autonomním řízením do reálného dopravního prostředí zásadní význam a současně pomůže Švédsku stát se lídrem ve vývoji automobilů budoucnosti.“
Vysoká škola technická Chalmers se připojuje ke stávajícím partnerům projektu, jimiž jsou automobilka Volvo Car Group, švédské ministerstvo dopravy, švédský dopravní úřad, vědecké centrum Lindholmen Science Park a město Göteborg. Celý projekt probíhá pod záštitou švédské vlády.
Vysoká škola technická Chalmers pomůže nahlížet na autonomní vozidla z akademické perspektivy
Vysoká škola technická Chalmers přispěje jakožto akademický partner projektu Drive Me k posílení vědecké stránky projektu, který bude nyní zahrnovat i nezávislý výzkum a vzdělávací programy pro vyškolení nových odborníků.
„Projekt Drive Me dokonale souzní s naší snahou stát se hybnou vědeckou sílou, která požene vpřed vývoj automatizovaných dopravních řešení. Do projektu Drive Me budeme přispívat především svými bohatými znalostmi a výzkumnými kapacitami, které budou klíčové pro zajištění efektivní integrace technologických a organizačních řešení do všech aspektů budoucí mobility,“ vysvětluje rektorka Vysoké školy technické Chalmers Karin Markides.
Projekt Drive Me
Drive Me je unikátně rozsáhlým projektem zaměřeným na vývoj vozidel s autopilotními systémy, v rámci něhož se bude v běžné dopravě pohybovat 100 autonomně řízených vozů Volvo. Tato automaticky řízená vozidla se budou pohybovat na vybraných silnicích o rozsahu přibližně 50 km v okolí švédského Göteborgu; zvolená silniční síť bude zahrnovat typické příměstské tepny včetně rychlostních silnic a úseků, kde se často tvoří dopravní zácpy.
Jedná se o projekt, který byl spuštěn v roce 2013. První z testovacích automobilů se na göteborských silnicích objevily během roku 2014, přičemž automobilka Volvo Cars v nedávné době udělala obrovský krok kupředu prostřednictvím představení kompletního systému pro autonomně řízená vozidla. Projekt spočívající v zařazení autopilotních systémů do běžné dopravy bude podle plánu spuštěn v roce 2017.