Od března letošního roku zavedlo ministerstvo dopravy jednodenní dálniční známku. Nestalo se tomu tak úplně na popud ministerstva, ale EU. Pro členské státy bylo právě do konce letošního března povinné jednodenní kupón zavést, přestože třeba na Slovensku to nestihli.
Právě v těchto dnech se ukazuje, že o jednodenní dálniční známku je velký zájem. V prvních dvou červencových, tedy prázdninových týdnech bylo prodáno skoro 100 tisíc jednodenních kupónů. Největší zájem je o ně přitom o víkendech. Cendis (jako provozovatel systému elektronických dálničních známek) předpokládá, že s příchodem chladnějších měsíců prodeje jednodenních kupónů mírně klesnou. Spolu s rostoucími prodeji jednodenních dálničních známek ale klesly počty prodaných kusů těch ostatních.
Zatímco hned v začátcích prodejů jednodenních kupónů stát hlásil 115 tisíc prodaných kusů, v květnu už jich bylo jen 140 tisíc. Červen znamenal naopak dokonce 160 tisíc prodaných kusů. Oproti tomu prodeje desetidenních známek klesly o asi dva tisíce, a to jen mezi květnem a červnem. A klesají i prodeje ročních kupónů. Zatímco vloni se jich v období od ledna do června prodalo 2,1 milionu, letos ve stejné době je to asi o 130 tisíc méně.
Nová jednodenní dálniční známka může platit třeba jen 10 minut. Dejte na to pozor
Pozor, kde známku kupujete
Stát tak fakticky přišel o peníze, protože jednodenní kupón vyjde jen na 200 Kč. Desetidenní známka na 270 Kč, měsíční na 430 Kč a roční na 2300 Kč. Právě březnové zvýšení cen možná stojí za tím, že si motoristé nákup ročního kupónu raději dvakrát rozmyslí.
Cendis a české Ministerstvo dopravy varují, že zájemci o koupi známky by si měli dávat dobrý pozor na to, kde známku kupují. „Nejlepší a nejrychlejší způsob úhrady je přes oficiální státní e-shop www.edalnice.cz, na kterém zákazník nehradí žádné dodatečné poplatky. Při úhradě platební kartou, přes Apple Pay nebo Google Pay, může mít zaplaceno za pár sekund. Další možnosti nákupu jsou pobočky České pošty, čerpací stanice EuroOil (ČEPRO) nebo samoobslužné kiosky,“ doporučuje Lucie Bartáková, ředitelka sekce pro správu finančních zdrojů Státního fondu dopravní infrastruktury, který je správcem systému.
Nikde jinde byste známku nikdy kupovat neměli. Existuje ale bohužel řada podvodných e-shopů, které se snaží tvářit jako ten jediný správný. Jenomže takovému e-shopu dobrovolně sdělíte veškerá svá data, a to i včetně čísla platebních karet. A navíc zpravidla za známku zaplatíte víc než stanovuje zákon.
„Je plně na uvážení kupujícího, zda si zakoupí elektronickou dálniční známku v oficiálním prodeji za cenu stanovenou v nařízení vlády nebo za cenu vyšší u jiných prodejců. Vždy by však měl být informován o ceně samotné dálniční známky, ceně služby a podmínkách, za kterých je mu elektronická dálniční známka včetně služby nabízena,“ říká ústřední ředitel České obchodní inspekce Jan Štěpánek.
Letos ještě mám roční a příští rok už nekupuji. Holandsko, Belgie, Německo, mají dálnice a neplatí známku u nás je to opačně, i když je to spíš parkovací lístek na polygonu.