vanocni-stromecek-na-aute

Při přepravě vánočního stromečku myslete hlavně na bezpečnost. Svou i ostatních

Autor: Anina Russová - Zdroj: BESIP, Policie ČR - Foto: Pixabay - 30. 11. 2022


Po roce znovu přišlo období, kdy řada motoristů vozí vánoční stromečky. Myslet by přitom ale měli na správné upevnění, a hlavně na bezpečnost. Jak svou a své posádky, tak také na bezpečnost ostatních řidičů a chodců.

Největší chybou jsou gumicuky

Špatné upevnění vánočního stromečku vidíme každoročně u řady řidičů. Podle odborníků je největším problémem na jeho uchycení, třeba na střechu, použití tradičních gumicuků. Ty se totiž při brzdění mohou natáhnout a v některých situacích i prasknout. Stromek pak vyletí směrem kupředu jako nebezpečná zbraň. A například při takovém brzdění před přechodem může zranit chodce.

Přečtěte si také:  Střetů se zvěří přibývá, nastává nejnebezpečnější období

Velký problém může nastat i při převozu stromku uvnitř auta. Pokud je umístěn mezi sedačkami nebo jen položen na zadních sedačkách, může při nehodě či prudkém brzdění vážně zranit posádku. „Již při nehodě v rychlosti 50 km/h se stromek o hmotnosti 30 kilogramů mění ve zbraň o hmotnosti až 750 kilogramů,“ popsali specialisté z BESIPu.

A nejde jen o rady odborníků, ale i o zákon. Ten totiž mimo jiného říká, že „předměty umístěné ve vozidle musí být umístěny tak, aby neomezovaly a neohrožovaly řidiče nebo osoby přepravované ve vozidle a nebránily výhledu z místa řidiče.“

Jak to udělat správně?

V prvé řadě je dobré si stromek při koupi nechat zabalit do sítě. Nejen, že se s ním bude lépe manipulovat a nebude z něj tolik padat jehličí, ale navíc bude na svém místě lépe držet. Stromek je nutné převážet vždy jen kmenem směrem dopředu a k upevnění je ideální použít upínací popruhy s ráčnou, které zajistí dostatečné utažení.

Přečtěte si také:  Chodci stále často ignorují povinnost nosit reflexní prvky. Někdy to bohužel končí i tragicky

„Stromeček zajišťujeme jak kolem kmínku, abychom zamezili pohybu dopředu, tak přes stromek, který zamezí posunu do stran. Při převozu uvnitř auta dáme co největší část stromku do auta a kmínek opřeme o sedadlo spolujezdce. I v autě je nutné stromek pevně připevnit. Stromek doporučujeme zabalit do deky, jehličí tak neponičí lak, případně neznečistí interiér vozu. Stromek nesmí také překážet ve výhledu řidiče a nesmí zakrývat poznávací značku ani žádná světla a blinkry,“ popsali specialisté z BESIPu.

A policisté k tomu přidali ještě jednu velmi důležitou radu. „Při přepravě s otevřeným víkem zavazadlového prostoru (výklopných zadních dveří) v žádném případě nezakrývejte ničím zadní svítilny a víko či poklop kufru zajistěte popruhem proti otevření při přejezdu nerovností na vozovce,“ poradila policejní tisková mluvčí Markéta Johnová.

Štítky: , , ,


google_news Odebírejte auto-mania.cz na Google News!


Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *