vanocni-stromecek-na-aute

Při přepravě vánočního stromečku myslete hlavně na bezpečnost. Svou i ostatních

Autor: Anina Russová - Zdroj: BESIP, Policie ČR - Foto: Pixabay - 30. 11. 2022


Po roce znovu přišlo období, kdy řada motoristů vozí vánoční stromečky. Myslet by přitom ale měli na správné upevnění, a hlavně na bezpečnost. Jak svou a své posádky, tak také na bezpečnost ostatních řidičů a chodců.

Největší chybou jsou gumicuky

Špatné upevnění vánočního stromečku vidíme každoročně u řady řidičů. Podle odborníků je největším problémem na jeho uchycení, třeba na střechu, použití tradičních gumicuků. Ty se totiž při brzdění mohou natáhnout a v některých situacích i prasknout. Stromek pak vyletí směrem kupředu jako nebezpečná zbraň. A například při takovém brzdění před přechodem může zranit chodce.

Velký problém může nastat i při převozu stromku uvnitř auta. Pokud je umístěn mezi sedačkami nebo jen položen na zadních sedačkách, může při nehodě či prudkém brzdění vážně zranit posádku. „Již při nehodě v rychlosti 50 km/h se stromek o hmotnosti 30 kilogramů mění ve zbraň o hmotnosti až 750 kilogramů,“ popsali specialisté z BESIPu.

A nejde jen o rady odborníků, ale i o zákon. Ten totiž mimo jiného říká, že „předměty umístěné ve vozidle musí být umístěny tak, aby neomezovaly a neohrožovaly řidiče nebo osoby přepravované ve vozidle a nebránily výhledu z místa řidiče.“

Jak to udělat správně?

V prvé řadě je dobré si stromek při koupi nechat zabalit do sítě. Nejen, že se s ním bude lépe manipulovat a nebude z něj tolik padat jehličí, ale navíc bude na svém místě lépe držet. Stromek je nutné převážet vždy jen kmenem směrem dopředu a k upevnění je ideální použít upínací popruhy s ráčnou, které zajistí dostatečné utažení.

„Stromeček zajišťujeme jak kolem kmínku, abychom zamezili pohybu dopředu, tak přes stromek, který zamezí posunu do stran. Při převozu uvnitř auta dáme co největší část stromku do auta a kmínek opřeme o sedadlo spolujezdce. I v autě je nutné stromek pevně připevnit. Stromek doporučujeme zabalit do deky, jehličí tak neponičí lak, případně neznečistí interiér vozu. Stromek nesmí také překážet ve výhledu řidiče a nesmí zakrývat poznávací značku ani žádná světla a blinkry,“ popsali specialisté z BESIPu.

A policisté k tomu přidali ještě jednu velmi důležitou radu. „Při přepravě s otevřeným víkem zavazadlového prostoru (výklopných zadních dveří) v žádném případě nezakrývejte ničím zadní svítilny a víko či poklop kufru zajistěte popruhem proti otevření při přejezdu nerovností na vozovce,“ poradila policejní tisková mluvčí Markéta Johnová.

Štítky: , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru