Test-2022-BMW_iX_xDrive40-elektromobil- (34) tazne_zarizeni

Pozor na tažná zařízení na autech. Pokud jej zrovna nepoužíváte, musí být z auta sundané

Autor: Anina Russová - Zdroj: Vyhláška o schvalování technické způsobilosti - Foto: Pavel Srp - 12. 7. 2022


Češi si velmi oblíbili přívěsy, přívěsné vozíky a vše, co se dá zapřáhnout za tažné zařízení. Jeho montáží se zabývá řada firem, ale je možné jej také objednat přímo z výroby. Ovšem použití tažného zařízení není taková samozřejmost, jak to možná na první pohled vypadá. Dle vyhlášky totiž existují situace, kdy na autě být nesmí.

Jde o situaci, kdy za autem není nic připojené a tažné zařízení je na autě naprázdno. Pokud je tažné zařízení odnímatelné, jeho přítomnost na autě reguluje vyhláška č. 341/2014 Sb. V té se přesně píše: „Spojovací zařízení třídy A50-X namontované na vozidle nesmí zakrývat místo pro zadní registrační tabulku nebo zhoršovat čitelnost zadní registrační tabulky nebo zakrývat předepsané osvětlení vozidla. Jestliže tomu tak není, musí být část se spojovací koulí odmontovatelná bez použití nářadí, případně s nářadím umístěným povinně ve vozidle. Vozidlo vybavené tažným zařízením schváleným s odnímatelnou spojovací koulí bez použití nářadí, musí mít tuto kouli odejmutou, pokud není využívána ke spojení s přípojným vozidlem nebo s jiným zařízením.“

Přečtěte si také:  Pojištění obytných vozů a karavanů může mít různá úskalí. Pozor je třeba dávat třeba na hmotnost

Pokud bychom si to přeložili do češtiny, pak vyhláška v prvé řadě říká, že tažné nesmí nijak zakrývat registrační značku či světlomety. Nutno dodat, že zrovna to nesmí zakrývat nikdy a nic, ani špína. A ve chvíli, kdy na tažném zařízení nic není připojeno, je nutné jej demontovat.To platí samozřejmě v případě, že je odnímatelné bez nářadí. Pokud není, je možné jej podle zákona nechat na autě. V případě nedodržení těchto pravidel může být na místě udělena pokuta až do 2500 Kč.

Štítky: , , , , ,

3 názory na “Pozor na tažná zařízení na autech. Pokud jej zrovna nepoužíváte, musí být z auta sundané”

 1. Dominik Kuchař

  To by mě zajímalo, který blb toto pravidlo vymyslel a nechal vtělit do vyhlášky/zákona. Spojovací zařízení, byť odnímatelné přece ničemu nepřekáží.
  Mně osobně jedenou zachránilo před pitomcem, který to za mnou na světlech neubrzdil. O můj „hák“ si rozbil předek auta a já neměl škodu žádnou.
  Nechápu proč to někomu vadí.!!

  1. Michal Nosek

   Pitomci jsou ti s hákem naprázdno, když se má za nima parkovat, tak čidla to neberou a clověk si zboří SPZku. Zkuste si za takovým zaparkovat v noci, je to sranda

   1. Martin Pavlovič

    Když nemáš odhad je to tvoje chyba, nepotřebuji žádná čidla abych dokázal na sídlišti zaparkovat ve dne i v noci. Těch 10cm navíc za tažné mě nijak neomezuje .

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Přejít na začátek