mestska-policie-odtah

Pozor na parkování ve špatném směru. Tahle maličkost může na pokutách stát pár tisíc, ale i odtah auta

Autor: Anina Russová - Zdroj: Zákon o provozu na pozemních komunikacích - Foto: Městská policie hl. m. Prahy - 7. 3. 2022


S tím, jak roste počet aut se bohužel zcela logicky zmenšuje počet parkovacích míst. Některá města se sice snaží o výstavbu parkovacích domů, ale ty nejsou pro každého. Drtivá většina lidí chce naprosto pochopitelně parkovat ideálně před domem. Nebo alespoň co možná nejblíže.

Jenomže ulice nejsou nafukovací, a tak se často stává, že řidiči stojí, kde je napadne. A policisté na to samozřejmě reagují pokutami, botičkami nebo odtahem. Nejde ale jen o to, kde řidiči stojí. Policisté musí řešit i to, v jakém směru stojí.

Vždy po směru jízdy

V případě podélného parkování totiž existuje jen jeden jediný způsob, jak zaparkovat správně. A to po směru jízdy. Zákon přesně říká, že řidiči musí podélně parkovat „jen vpravo ve směru jízdy co nejblíže k okraji komunikace, na jednosměrné pozemní komunikaci může stát vpravo i vlevo.“

Zní to celkem jednoduše, ale přesto to řada řidičů neřeší. Je to ale snadné. V případě podélného parkování musíme stát co nejvíce u kraje, ale vždy a za každých okolností jen ve směru jízdy. Důvod je prostý. V případě vyjíždění tak máme lepší přehled o dění za námi a kolem nás. Navíc mají auta v zadní části povinně odrazky a v noci či za zhoršených povětrnostních podmínek tak jsou při stání po směru lépe viditelná.

Při nesprávném podélném parkování, tedy v protisměru, pak mohou policisté samozřejmě rozdávat pokuty. Ty se mohou dostat až na 2000 Kč. Ovšem v některých případech může dojít také k odtahu auta.


TIP: Spočítejte si nejvýhodnější autopojištění

Kalkulačka: povinné ručení a havarijní pojištění


Štítky: , , , , ,

3 názory na “Pozor na parkování ve špatném směru. Tahle maličkost může na pokutách stát pár tisíc, ale i odtah auta”

  1. Nikdo to nekontroluje. Je to běžný jev. MP to ani nezná, raději budou měřit pásmem vzdálenost od přechodu k parkujícímu autu. Mrzí mě, že jsem je nenatočil. Dnes už to mají nalajnováno žlutou barvou, aby neběhali s pásmem.

  2. Píšete, že mají stát vpravo PO směru jízdy, ale v zákoně je psáno vpravo VE směru jízdy, což není totéž.Vpravo VE směru jízdy bych mohl stát klidně na střeše a všem to může být jedno, vždy bych totiž stál podélně vpravo VE směru jízdy, to VE totiž vypadá jako určení místa parkování a né směr parkování.A jak to mají vozidla s volantem vpravo nebo uprostřed?Taky musí stát po směru kvůli bezpečnosti atd.?Doslovně tento zákon nejde porušit, přijde mě nejednoznačně napsaný či odbytý a zákon má být napsaný tak, aby šel chápat a vysvětlit jen jedním způsobem, jinak to nelze vymáhat.

    1. V praxi se používá pomůcka, kdy se říká řidic vystupuje do silnice a spolujezdec na chodník pak vždy budete stát vpravo ve směru jízdy.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru