Jak šetrně a přitom dobře umýt motor?

Autor: Pavel Srp - 15. 7. 2017


Nejen novými auty živ je člověk, a tak máme v redakčních garážích i několik těch starších. Jenže auta s několika křížky na krku už něco zažila…

Mám rád auta čistá a naleštěná a to nejen zvenku, ale zevnitř. A to nejen ta testovací, ale zejména ta svoje. Jenže motory starších aut trápí různé průsaky a netěsnosti a to nevypadá hezky. Rozhodl jsem se tak pro to, že motor na svém starším BMW řady 7 umyji.

No, ale jak na to, abych to nezkazil, abych něco nezničil, nerozbil, ale hlavně, abych motor umyl dobře? Prostudoval jsem k tomuto účelu několik videí, která správný postup ukazují, ale hlavně jsem se poptal několika zkušenějších známých. Není na tom nic těžkého, ale i tak je potřeba dělat to opatrně a s respektem.

1. Příprava arzenálu

Abychom se při čištění motoru nezdržovali, je ideální si všechny prostředky připravit předem. Záleží na tom, jak moc je motor znečištěný. Pokud je motor znečištěný hodně, bude dobré, pokud si ještě předtím pořídíte nějaký k motoru šetrný, ale účinný speciální čistič. Bohatou nabídku čistících prostředků na motor naleznete například zde. K umytí motoru se vám bude hodit také houba nebo podobný prostředek na umytí (počítejte s tím, že po umytí motoru už nebude dobré použít jej na mytí karoserie), kartáček na hrubější nečistoty, utěrka na následné utření mokrého motoru ideálně v kombinaci se stlačeným vzduchem a rovnou nějaký vosk na finální ošetření. Připravte si také vysavač.

2. Příprava motoru před mytím

Pokud máte všechny věci připravené, otevřete kapotu motoru. Pokud jste motor ještě nikdy nečistili, asi bude plný nepořádku, který padá ze stromu a nebo létá vzduchem. Ty největší nečistoty jako jsou větvičky, listy či velké kusy jehličí můžete uklidit rukama, na ty menší je tu vysavač. Při vysávání dávejte pozor na to, abyste si neodřeli plasty či jiné části motorového prostoru. Pokud některé nečistoty nelze vysát jen vysavačem nebo jsou někde zapadané, k jejich uvolnění můžete použít kartáček.

Než se pustíte do jakékoliv práce s vodou, je potřeba učinit ještě několik dalších velmi důležitých kroků. V prvé řadě je to odpojení (i v případě, že se nenachází přímo v motorovém prostoru) a nebo úplné vyjmutí autobaterie. Zkontrolovat byste měli i těsnost a uzavření všech dolévacích hrdel kapalin jako je víčko motorového oleje, nádobka brzdové kapaliny, servořízení a podobně. Stejně tak je třeba utěsnit všechny konektory (ideálně obalit vodotěsným materiálem), protože jak jistě víte, voda si s elektřinou příliš nerozumí. Dá se také použít i tzv. odvodňovací sprej.

3. S vodou na motoru opatrně

I přesto, že jste vše zkontrolovali a zakryli, buďte s mytím motoru vodou opatrní. Tlaková myčka, tzv. wapka je sice velmi dobrý sluha, ale může to být zlý pán. Tlak vody by neměl být příliš velký, naopak je ideální s vodou co nejvíce šetřit.

Motor je třeba si hlavně navlhčit (nikoliv prolít vodou), aby na řadu mohlo přijít mechanické smývání nepořádku houbou, případně štětečkem. I v takovém případě je třeba dbát zvýšené opatrnosti na různé konektory, ale u starších aut také na rozdělovač, případně alternátor, do kterých by se voda rozhodně dostat neměla. Pokud se tak stane, bude třeba je demontovat a vysušit. Ideální je také použít šampon a nebo jiný čistící prostředek na to určený a ideálně na přírodní bázi, který by motoru (a ani ničemu ostatnímu) neměl ublížit.

4. Vysoušení

Pokud jste motor již umyli, je potřeba jej řádně vysušit. K tomu lze použít právě například stlačený vzduch a nebo musíte opatrně ideálně utěrkou z mikrovláken a nebo něčím podobně šetrným. Pokud stlačený vzduch nemáte, je dobré otevřít kapotu, nastartovat motor a nechat ho zahřát. Je to hlavně z toho důvodu, aby odpařila veškerá zbylá voda a pára se nedržela v motorovém prostoru, ale šla pryč. Pokud by motor nešel nastartovat, zřejmě jste špatně zakryli jeho důležité součásti a dostala se tam voda. V takovém případě je potřeba motor nechat vyschnout.

5. Doladění detailů a leštění

Pokud je motor čistý a vysušený, je možné přijít na řadu jeho doleštění. K tomu je možné použít vosky a oživovače plastů. Je potřeba si ale dát pozor na to, aby nebyly na bázi oleje a aby na sebe nevázaly prach. Ideální opět je, aby byly na přírodní bázi. Pokud motor voskem a oživovačem ošetříte, vydrží déle čistý a jeho následná údržba bude mnohem jednodušší.

Pokud si stále mytím motoru nejste jistí, podívat se můžete i na několik videí, která jsem pro vás připravil.


TIP: Spočítejte si nejvýhodnější autopojištění

Kalkulačka: povinné ručení a havarijní pojištění


Štítky: , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru