S tím, jak se přiblížily letní prázdniny, přiblížila se i doba, kdy řada Čechů vyráží na letní dovolenou. Tisíce lidí se do Chorvatska nebo třeba do Itálie či jiných zemí vydá po vlastní ose. Před tak dlouhou cestou by ale každý, kdo má podobný typ dovolené v plánu, měl raději zajet do servisu, aby si nechal zkontrolovat auto, a také zvážit lepší autopojištění. Alespoň na dobu, kdy bude na dovolené.
Kontrola a pojišťovna za zády
Ještě před tím než pojedete na dovolenou, zvažte návštěvu servisu. Nechte si zkontrolovat důležité části auta jako jsou brzdy nebo podvozek. Nechte také dolít provozní kapaliny a nezapomeňte nechat vyčistit a doplnit klimatizaci. Bez té by se vaše cesta za letním dobrodružstvím mohla snadno proměnit v peklo. Doslova. Jen s touto servisní kontrolou nečekejte na poslední chvíli. Pokud by servis našel nějaký problém, může se jeho vyřešení protáhnout.
Nezapomeňte také na drobnosti, jako je dolití kapaliny do ostřikovačů a doporučujeme zkontrolovat také potřebnou povinnou výbavu těch států, kterými budete projíždět nebo do kterých plánujete jet. Minimálně reflexní vesty pro všechny členy posádky by měly být samozřejmostí.
Zároveň by mělo být samozřejmostí také pojištění. A nemyslíme jen povinné ručení. To totiž kryje jen ty škody, které případně způsobíte. Mluvíme o ideálně havarijním pojištění, které zajistí případný odtah do Česka, náhradní auto nebo jen servis. Řada řidičů ale havarijní pojištění nevyužívá, protože si myslí, že pro ně nemá smysl. Anebo se jim za něj nechce utrácet. Jenomže je to právě cesta do zahraničí, která si o dobré pojištění přímo říká.
Ušetřit na dovolené za palivo není nic složitého. Často stačí i jen maličká zajížďka
Stačí jen na dovolenou
Nemusíte si přitom zřizovat standardní havarijní pojištění. Dobu na dovolené vám pokryje takzvané krátkodobé havarijní pojištění, které nabízí většina tuzemských pojišťoven. „U některých pojišťoven se můžete setkat ještě s rozlišením na krátkodobé a sezónní havarijní pojištění. Sezónní havarijní pojištění se sjednává na minimální dobu tří měsíců, pro motorkáře nebo majitele veteránů obvykle od 1. dubna do 31. října. V tomto období je havarijní pojištění platné, ale jinak uzavíráte smlouvu na dobu neurčitou – tzn. v příštím roce bude platné opět v tomto období. Naproti tomu krátkodobé havarijní pojištění se sjednává na dobu určitou, obvykle na jeden měsíc. To využijete pro cestu na dovolenou,“ doplnili specialisté ze srovnávače srovnejto.cz.
Například pojišťovna Kooperativa nabízí k cestovnímu pojištění také připojištění s názvem Holiday. Na dobu od jednoho do 10 dnů vyjde na 450 Kč, na dobu od 11 do 30 dnů na 700 Kč. V této sumě přitom například máte „odtah vozidla do místa bydliště či autoservisu v místě bydliště do celkové vzdálenosti 4000 km, nepodaří-li se opravit vozidlo do 48 hodin, ubytování v hotelu pro řidiče i spolucestující, zapůjčení náhradního vozidla na 5 dní zdarma v návaznosti na odtah nepojízdného vozidla do ČR,“ ale i další služby.
Allianz pak nabízí Pojištění technické asistence po Evropě, které kryje poruchy, havárie, živelní událost, vandalismus, odcizení části vozidla, jeho poškození zvířetem i na následky vzniklé chybou řidiče. Tuto pojistku je možné sjednávat na maximálně 31 dnů.