Když chcete vyměnit svůj vůz, máte několik možností. V případě koupě úplně nového auta je to jasné, obrátíte se na autorizovaného prodejce nových vozů. Pokud máte jasno v tom, že budete kupovat ojetinu, podíváte se po bazarech nebo po inzerátech na internetu. A právě na internetových prodejních severech se ukrývají spousty podvodníků. I když se o tom hlavně v televizi mluví takřka neustále, pořád se najdou tací, kteří bohužel takovým inzerátům uvěří a následně skončí jak bez peněz, tak bez auta. Na jeden takový podvodný inzerát jsme nedávno narazili. A vzhledem k tomu, že se na jedné facebookové stránce u inzerátu kdosi dotazoval toho, zda koupit nebo ne, rozhodli jsme se na to trošku podívat.
Inzerát nabízel u nás velice oblíbenou Škodu Octavii 1.9 TDI ve výbavě Ambiente z roku 2008. Na fotkách, které si můžete prohlédnout v galerii, je vidět, že vypadá ve velice zachovalém stavu. Prodávající tvrdí, že je první majitel, že je k vozu servisní knížka i kompletní dokumentace. Jenže, tohle všechno prodával za 66 tisíc korun. No, komu by se taková cena za pěknou Octavii druhé generace nelíbila? Neváhali jsme a na inzerát odpověděli. Vzápětí zpět přišla odpověď, kde bylo lámanou čestinou, která jakoby vypadla z nějakého překladače, napsáno, že Octavie je stále k mání, a že pokud máme zájem, máme co nejdříve odpovědět, ideálně v angličtině. Odesílatelem zprávy a majitelem auta byl muž se jménem Enriqe Colman. Už to by každého, koho netrkne zvláštně nízká cena, mělo varovat, že tu něco nehraje.
Po této odpovědi následoval náš mail, jak si odesílatel přál, v angličtině. Ptali jsme se kolik kilometrů má vůz najeto a zda je možno ho někde vidět. Rychle nám přišla odpověď, nicméně znovu lámanou čestinou. Mail to byl dlouhý a jeho náhled, stejně jako dalších částí komunikace najdete také v galerii: Ve zkratce nám majitel sděloval, že nějakou dobu žil a pracoval v České republice, nicméně teď je i s autem ve Španělsku. Znovu zopakoval jak je Octavia skvělá a báječná, a že je papírově psaná právě v ČR. Následovala obvyklá věta, že pokud o ni máme zájem, ať se ozveme. Požadavek na angličtinu pak jakoby vyplynul do ztracena.
Na náš další dotaz, kde jsme zjišťovali, jak je tedy možné si vůz prohlédnout, přišla dlouhá dopověď, že to možné není. Když ale pošleme naše osobní údaje včetně adresy, telefonu, kopie občanského průkazu a dalších podrobností, dotyčný zkontaktuje přepravní společnost. Ta nám prý po vyměření zálohy na vůz dá informace, kdy přesně k nám vůz doveze. V tu chvíli se už červené varovné světlo rozsvítí asi každému, ale někteří by i tak zálohu zaplatili. Přepravní společnost se jmenuje Transport Car Europe a upřímně, už její webové stránky vypadají, jako by je dělalo malé dítě. Konkrétní sumu za přepravu už se nám zjistit nepodařilo a na naše další maily už nereaguje. Asi jsme měli moc zbytečných otázek. A nebo se aut „prodalo“…
Každopádne tímto apelujeme na všechny z vás. Víme, že lákavá cena je matoucí a dělá s námi divy, ale, prosím, nezapomínejte na zdravý selský rozum. Podvodníků, kteří se z nás všech snaží dnes a denně vylákat větší či menší částky za nic, je spousty. Pokud si i přesto nejste jisti, zeptejte se známých, kamarádů nebo třeba i u autorizovaného prodejce. Nízká cena sice není vždy podezřelá a ne vždy za tím stojí podvod, ale lepší je si raději připlatit.
Máte i vy zkušenost s podobným podvodem? Napište nám vaše zkušenosti.