2022-Max_Chilton-McMurtry_Speirling-rekord-Goodwood

Podívejte se na 10 nejrychlejších jízd z letošního Festivalu rychlosti v Goodwoodu. Padl i absolutní rekord

Autor: Pavel Srp - Zdroj: Goodwood Festival of Speed, youtube.com - Foto: Goodwood Festival of Speed - 27. 6. 2022


O uplynulém víkendu se opět konal Festival rychlosti v Goodwoodu. Jde o akci, která má dlouhou historii a které se účastní nejen ta nejlepší a nejzajímavější auta světa, ale také skvělé osobnosti včetně závodníků zvučných jmen z historie i současnosti. Nejinak tomu bylo i letos a my se i díky tomu můžeme podívat na desítku nejrychlejších jízd na tamní rychlostní zkoušce, ve které padl i jeden absolutní rekord.

Přečtěte si také:  Martin Macík už má nový závodní kamion. Má i dvojče, které je na prodej nebo k pronájmu

Automobilový průmysl prochází velkou revolucí, je to vidět nejen na nabídce nových automobilů, ale právě i na akcích jako je Goodwood Festival of Speed. I tady sice stále můžeme vidět (a hlavně slyšet!) historické závodní speciály i běžná auta a motorky se spalovacími motory, ale současně se tu ve velkém objevují i elektrifikovaná auta a zejména čisté elektromobily. Jejich rychlost je sice dechberoucí (vždyť zajíždějí absolutní rekordy!), ale zážitek z toho, když projedou kolem, je vlastně pramalý. Slyšet je pouze ono typické pískání elektromotorů a kolem se mihne jen rychle jedoucí flek…

V desítce letošních nejrychlejších jízd – na jejichž sestřih se můžete podívat v přiloženém videu – je elektromobilů přibližně polovina. Je to působivé, chce se mi říci, kam se dnešní automobilový svět a motorsport dostal z pohledu časů, ale není to trochu nuda na pohled a na poslech…? Pokud jste (stejně jako já) trochu „boomeři“ a máte rádi burácení spalovacích motorů, i tak si ještě video 10 nejrychlejších průjezdů užijete.

Hned na 10. místě je tak trochu dinosaur v podobě Dodge Viper GTS-R, za jehož volant se posadil Florent Mulin. Těsně před ním je na devátém místě Jenson Button, který pilotoval rallycrossový speciál First Corner FC1X. Osmý nejrychlejší čas zajel Stephan Richelmi se závodní elektrickou plackou H24 Green GT.

Další dvě místa opět patří spalovacím autům. Sedmou pozici si vyjel Adam Smalley, který pilotoval skvěle znějící Porsche 911 GT3 Cup. Šesté místo opanoval závodní okruhový prototyp Jaguar XJR-12D, za jehož volantem seděl Justin Lawn.

Páté místo je ale docela překvapením, protože nejde o žádný závodní speciál nebo placatý elektrický supersport. Jde totiž o dodávku, ačkoliv to není tak úplně dodávka v pravém slova smyslu. Pátý nejrychlejší čas na trati zajel v Goodwoodu o víkendu 2000koňový Ford Pro Electric Supervan, který pilotoval držitel goodwoodského rekordu Romain Dumas z roku 2019.

Přečtěte si také:  Historie se opakuje. Ford představí v Goodwoodu nový SuperVan.Po jeho boku se ukáže duhový Ranger Very Gay Raptor

Těsně pod místy vítězů skončila poměrně výjimečná stavba Subaru GL Family Huckster, kterou má na svědomí tým kolem Travise Pastrany, který ji také sám řídil.

A první tři místa? Tady sice vládne elektřina, ale bronz si odváží historický formule March-BMW 728 s Benem Mitchellem za volantem. První dvě pozice jsou už ale elektrické. Stříbrnou pozici si vyjel Richard Lietz s Porsche 718 GT4 eperformance a v novém rekordu s časem 39.08 sekundy zvítězil Max Chilton s vozem McMurtry Speirling.

Štítky: , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Přejít na začátek