Jarní deště, kroupy či silný vítr mohou vašemu plechovému miláčkovi způsobit poničení karoserie i vážnou závadu. Na co se vztahuje havarijní pojištění a jak své auto co nejlépe ochránit proti nevlídnému počasí?
Nedostatečnou prevenci a obyčejnou smůlu přelstíte havarijním pojištěním
Někdy se ani při nejlepší vůli nepodaří zamezit škodám, jindy můžete zapomenout na preventivní opatření. Proto se vyplatí sjednat si havarijní pojištění, které vám nahradí škody na vozidle způsobené přírodou, havárií, vandaly i zloději. Pojistka je dobrovolná, můžete ji navíc doplnit připojištěním pro specifické situace – např. pojištění čelního skla, pojištění střetu se zvěří atd.
Přírodní pohromy a jak se vyhnout škodám na autě
Z pojistných událostí způsobených počasím kryje havarijní pojištění nejčastěji škody způsobené vichřicemi, kroupami, povodněmi nebo vrstvou sněhu. Využijte naše tipy, díky kterým poskytnete vozidlu tu nejlepší ochranu.
- Parkujte pod střechou – v garáži, pod přístřeškem, nebo alespoň pod vyztuženou plachtou. Čím blíže bude auto domu, tím spíše se mu vyhnou i zloději a vandalové.
- Neparkujte pod stromy, silný vítr, blesk nebo tíha sněhu mohou odlomit větev.
- Nainstalujte si do telefonu meteorologickou aplikaci a při blížícím se špatném počasí auto dostatečně chraňte.
- Při krupobití můžete karoserii a sklo auta zaparkovaného na volném prostranství ochránit i dekami, koberečky a dalším materiálem, který změkčí nárazy ledových kousků.
- Pokud potkáte bouři po cestě, najděte místo pod střechou, kde ji přečkáte – u čerpací stanice, na parkovišti pod obchodním centrem apod.
Někdy ani nejlepší prevence nestačí
I když budete hlídat každý mrak a sledovat rychlost větru, nemusí se vždy podařit vozidlo ochránit. V takových případech se obzvlášť u dražších a novějších modelů vyplatí havarijní pojištění, které vás ochrání nejen před rozmary počasí. Pokud chcete na pojistném ušetřit, můžete si jej sjednat zároveň s povinným ručením – pojišťovny za nasmlouvání více produktů nabízejí slevu.