Elektromobilita je prý budoucnost automobilového průmyslu. Podle prodejů elektromobilů v poslední době to ale tak úplně nevypadá, protože zákazníci elektrická auta příliš nechtějí. I přesto se ovšem chystají nové a nové povinnosti, které mají elektromobilitě pomoci. V Americe bude například od roku 2026 povinné u každé novostavby zařídit i dobíjecí stanici pro elektromobily. S takovým předpisem přišla podle webu electrek.co americká Kalifornie.
Od příštího roku začnou v Kalifornii platit nové stavební předpisy, které upraví povinnosti v případě stavby nových domů. Ty budou v případě úplně nových budov vyžadovat, aby každá obytná jednotka měla alespoň jedno parkovací místo s nabíjecí infrastrukturou – myslí se tím klasická elektrická zásuvka 240V/20A nebo wallbox, případně dobíjecí stanice. V případě sdílených parkovišť to bude tak, že na každý byt bude muset být alespoň jedno nabíjecí místo. Sdílené nabíjecí stanice budou moci využívat rozdělený výkon, pokud budou schopny zajistit minimálně 3,3 kW na každou jednotku.
Předpisy se vztahují nejen na nové budovy k bydlení, ale i na komerční objekty (obchody, kancelářské budovy, apod.). Tady bude muset být dobíjecími body vybaveno minimálně 20 % parkovacích míst. To je ale minimum, samotná kalifornská města si mohou podíl zvýšit až na 45 %. Bude ovšem možné ho i snížit, což budou moci provozovatelé tím, že nainstalují rychlodobíjecí stanice. U hotelů a motelů bude povinné mít 65 % míst s nabíjením, s možností zvýšení podle místních předpisů až na 100 %.
Nové předpisy budou platit nejen pro úplně nové budovy, ale také pro ty rekonstruované. Jakmile se bude například parkoviště modernizovat nebo rozšiřovat, přičemž k tomu bude třeba stavební povolení, bude muset tyto předpisy o nabíjecích bodech nově také plnit. Na parkoviště se solárními přístřešky se povinnost instalace nabíjecí infrastruktury bude nově rovněž také vztahovat.
Ekologické organizace a dodavatelé energií samozřejmě tuto novinku vítají. Podle příkladového projektu mají náklady na stavbu jednoho dobíjecího bodu činit jen asi 410 dolarů (zhruba 10 tisíc korun). Částečně totiž jejich zřízení pokryjí dotace (zmiňovaná částka je už po jejím započítání).
Nové předpisy zahrnují i změny pro podporu alternativních způsobů dopravy. Týkat se to bude například elektrokol, pro které bude povinné zřídit místa pro parkování a dobíjení.
Celé toto nařízení odpovídá tomu, že Kalifornie chce být už brzy čistě elektromobilním státem. Má v plánu, podobně jako EU, že v roce 2035 se tu budou prodávat pouze nové automobily s nulovými emisemi. Tímto předpisem tak chce být tento americký stát připraven na to, že majitelé elektrických aut nebudou mít problémy s tím, aby je mohli nabíjet – ať už doma, v hotelech nebo na veřejných parkovištích.