SKODA-FABIA-Rally2

Nová Škoda Fabia Rally2 prochází náročným testováním na šotolinových tratích. Oficiálně se ukáže v úterý

Autor: Josef Pelikán - Zdroj a foto: Škoda - Tisková zpráva - 11. 6. 2022


Nová Škoda Fabia Rally2 vstoupila do závěrečné fáze svého vývoje. Pro zajištění potřebné spolehlivosti a odolnosti budoucího rallyového vozu značky jej testovací tým Škoda Motorsport na extrémně náročných šotolinových cestách ve Fontjoncouse na jihu Francie dovedl až na samotnou hranici jeho možností.

Nová generace vozu Škoda Fabia Rally2 se blíží k datu své homologace. Toto datum je velmi významné, protože podle předpisů již po něm budou základní technická řešení zafixována a nebude možné je měnit. Další vývoj bude možný pouze v určitých oblastech. V posledním kroku vývojového procesu se Škoda Motorsport zaměřila na spolehlivost budoucího vozu skupiny Rally2. „Odolnost je jedním z klíčových faktorů úspěchu současného vozu Škoda Fabia Rally2. Právě tuto vlastnost velmi oceňují naše zákaznické týmy,“ vysvětluje Michal Hrabánek, šéf Škoda Motorsport.

Přečtěte si také:  Tahle Škoda Octavia RS má motor upravený na 508 koní. Přesto se s ní dá jezdit každý den do práce

Nově vyvinutý vůz Škoda Fabia Rally2 zakončil svůj vývoj přesně tam, kde minulé rallyové vozy z Mladé Boleslavi již prokázaly svou sílu: na legendárních šotolinových tratích Fontjoncouse v jižní Francii. Některé cesty v této rozlehlé oblasti jsou tak rozbité, že se sem jezdí připravovat i velké týmy účastnící se Dakarské rallye. „Tuto trať využíváme už od dob vozu Škoda Fabia WRC,“ prozrazuje Hrabánek.

Aleš Rada, šéf vývoje závodních vozů ve Škoda Motorsport, vysvětluje, proč je pro rallyový vůz důležitá spolehlivost a odolnost: „Je to zlaté pravidlo: Abyste dojeli první, musíte nejprve dojet. Spolehlivý rallyový vůz dává jezdcům jistotu, že mohou jet až na skutečném limitu. Spolehlivost je také důležitým faktorem pro zákaznické týmy. Pokud můžete komponenty vozu používat delší dobu, ušetříte peníze za náhradní díly. Současně platí, že pokud vůz dokončí téměř každou rallye, zvyšuje to reputaci celého týmu. Spolehlivost našich vozů je součástí naší DNA. Proto s každým novým modelem vkládáme hodně energie do zajištění vysoké úrovně spolehlivosti.“ Při vývoji nové generace vozu Škoda Fabia Rally2 přicházely cenné podněty od zákaznických týmů.

Jedním z jezdců, kteří absolvovali část více než 600 kilometrového testovacího programu ve Fontjoncouse, byl Andreas Mikkelsen. „O voze Škoda Fabia Rally2 je známo, že je spolehlivý. To platí i pro novou generaci tohoto modelu. Neměli jsme vůbec žádné problémy,“ říká mistr světa jezdců kategorie WRC2 a mistr Evropy v rally z roku 2021. „Tratě ve Fontjoncouse jsou velmi, velmi náročné. Máte tu velké komprese, skoky, hodně kamenů na cestě, takže je zde to nejlepší prostředí pro testování spolehlivosti rallyového vozu. Pokud vůz přežije Fontjoncouse, obstojí i v každé opravdové rally.“

Škoda Fabia Rally2: Vývoj nového závodního vozu je pro jezdce zábava, ale i dřina

Mikkelsen získal oba své tituly v roce 2021 za volantem současného vozu Škoda Fabia Rally2 evo. Je tedy kompetentní oba vozy srovnat. „Z nového vozu mám skvělý pocit,“ pochvaluje si jej norský jezdec. „Rychlost nové generace vozu Škoda Fabia Rally2 je lepší a spolehlivost je přinejmenším na stejné úrovni.“

Přečtěte si také:  Co s bateriemi z elektromobilů, když doslouží? Čeká je další služba v domácnostech a časem recyklace

Oficiální odhalení nové generace Škody Fabia Rally2 proběhne už v úterý 14. června 2022 a my budeme u toho.

Štítky: , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Přejít na začátek