hrbitov-dusicky

Nadcházející památka zesnulých prověří trpělivost a slušnost. Na silnice se vydají sváteční šoféři

Autor: Anina Russová - Zdroj: Policie ČR - Foto: Pavel Srp - 1. 11. 2023


Už ve čtvrtek uctíme památku našich blízkých zesnulých. A to znamená nejen zkoušku trpělivosti a ohleduplnosti pro všechny řidiče, ale také připomínku toho, že není radno v autě nechávat své osobní věci.

Dušičky letos připadají na čtvrtek, ale nejvíce lidí se na silnice a ke hřbitovům vydá nejspíš v pátek dopoledne a o víkendu. Je potřeba si uvědomit, že na silnice se vydá řada svátečních řidičů, kteří jinak už moc nejezdí. To s sebou ponese zvýšenou možnost nestandardních situací v dopravě. Je nutné se obrnit trpělivostí, jakékoliv agresivní chování směrem k seniorům jedoucím na hřbitov není vhodné. Troubením, blikáním nebo snad vybrzděním si nikdo ničím nepomůže. Pamatujte, že sváteční řidiči nejsou v ovládání vozidla, v reakcích a znalostech provozu a předpisů tak zdatní. Dejme jim prostor a čas, aby v klidu dojeli do cíle své cesty a zase zpět. „K opatrnosti však nevybízíme jen řidiče, ale také ostatní účastníky silničního provozu. Zejména chodci by měli dbát na to, aby byli pro řidiče dostatečně viditelní. Neměli by tedy zapomínat na příhodné osvětlení či reflexní prvky, které mnohonásobně sníží hrozbu, že budou sraženi,“ připomněl před časem krajský policejní tiskový mluvčí Petr Jaroš.

Řidičům seniorům pak připomínáme, že pokud jsou starší 65 let, musí při silniční kontrole předložit doklad o zdravotní způsobilosti. Zároveň také zákon říká, že k první povinné lékařské prohlídce musí řidiči nejpozději v den 65. narozenin, poté v 68 letech a následně každé dva roky. Pokud řidič zapomene lékařské potvrzení doma, může očekávat pokutu až 2000 Kč. Ovšem pokud jej vůbec nemá, pak je pokuta zvyšuje na částku v rozmezí 5000 až 10 000 Kč a je k tomu přidán i zákaz řízení. Pamatujte, že pokud senior bez lékařské prohlídky způsobí nehodu, je automaticky považován jako zdravotně nezpůsobilý k řízení motorových vozidel. A v takovém případě nejen, že bude muset uhradit veškeré škody, které způsobil, a ty snadno mohou jít do milionů, ale v případě zranění dalších osob se vystavuje také trestnímu stíhání.

Policisté také připomínají: „Od 1. listopadu platí pro řidiče povinnost užít k jízdě motorové vozidlo pouze za podmínky použití zimních pneumatik, a to za předpokladu, že se na silnici nachází souvislá vrstva sněhu, námraza či led, popřípadě lze vzhledem k povětrnostním podmínkám předpokládat, že se na pozemní komunikaci během jízdy může sníh, led či námraza vyskytnout. V úsecích označených dopravní značkou „Zimní výbava“ je povinnost užití zimních pneumatik bezpodmínečná, a to v období od 1. listopadu do 31. března. Použití zimních pneumatik však může být nahrazeno použitím sněhových řetězů.“

A jedním dechem také zdůrazňují, aby řidiči či ostatní členové posádky nikdy v zaparkovaných autech u hřbitovů nic nenechávali. V této době více než kdy jindy platí, že auto není trezor. Zároveň nabádají řidiče, aby neparkovali v místech, která k tomu nejsou určena.


TIP: Spočítejte si nejvýhodnější autopojištění

Kalkulačka: povinné ručení a havarijní pojištění


Štítky: , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru