Kuba je nejen největším ostrovním státem Karibiku, ale také je to jedna z posledních zemí, která je tvrdě vedená totalitním režimem. I když je to poslední dobou velice módní místo, kde trávit krásné dovolené, především jde o uzavřenou zemi, kde se každý bojí promluvit o tom, co si myslí, a kde je toho více zakázáno než povoleno. Co ovšem obdivuje celý svět, to je tamější vozový park. Kubánská vláda krátce po revoluci v roce 1959 všobecně zakázala volný obchod s automobily. To má za následek dokonalou a stále funkční sbírku těch nejkrásnějších klasických amerických vozů, které kdy spatřily světlo světa. Až do kubánské revoluce na tomhle ostrově pracovalo a žilo velké množství američanů, kteří si sem samozřejmě vozili svá auta. Navíc Amerika je Kubě nejblíže, takže složení vozového parku je předem dané. Po tom, co byl prezident Batista svržen, ze země američané utekli tak rychle, že o auta se nestarali, a ta zůstala na ostrově.
Bohužel komunistický režim zakázal kromě volného pohybu lidí a zboží právě třeba i motoristické závody. I když to vypadá jako naprostý nesmysl, pohlavárům na Kubě připadá motoristický sport moc elitářský a to je nepřípustné. Jak to tak ale bývá, když někomu něco zakážete, většinou to tím spíš udělá. Je to tak i u malých dětí, i u „velkých dětí“ v podobě místních závodníků, kteří si tak alespoň na chvilku mohou připadat naprosto svobodní.
I proto nás dostalo krátké video, které na Kubě před pár dny vzniklo. Jsou na něm zachyceni nejen místní závodníci, kteří se nebojí ukázat svá auta i svou tvář, a kteří promluví o tom, jaké to je být vlastně ilegálním pouličním závodníkem. Během videa se dozvíme, jak se všechny ty krásné, dnes už veteránské kousky, udržují, ale jak se také opravují. Většina z nich má výkon několik stovek koní a všichni majitelé si své miláčky doslova hýčkají. Vzhledem k omezenému trhu si díly potřebné k úpravám buď vyrábějí nebo je vozí z blízkého Miami a nebo na původní místo prostě něco dobastlí…
Ve videu se navíc dozvíme, že už to vypadalo i tak, že by vláda první novodobé závody oficiálně povolila. Vše vypadalo dobře, účastníci se těšili a pak přišel „den D“. Den, který měl znamenat takovou malou revoluci směrem ke světlejším zítřkům. Ale jak už to tak pod taktovkou takové vlády bývá, ze všeho sešlo. Oficiálním důvodem byla návštěva papeže, díky níž nebylo pro závody k dispozici dost bezpečnostních bariér. K tomu snad ani není potřeba něco dodávat…
Podívejte se na závodníky spoutané vládou, kteří si i přes všechny překážky našli cestu k tomu, aby si plnili své sny. Na muže ve věku našich otců, kteří kašlou na bezpečnostní rizika a užívají si život za volantem jak jen mohou.
A reportáž televize Autoline Network, závody začínají v čase 5:20.