Od středy 29. května mají kamiony takřka po celé dálnici D1 zakázáno předjíždění. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) osadilo poslední značku a policisté pravidelně vyráží na trasu mezi Prahou a Brnem, aby dodržování zákazu kontrolovali.
Zákazové značky byly rozmístěny na asi 190 kilometrech naší nejvytíženější dálnice s jedinou výjimkou, kterou jsou místa se třemi jízdními pruhy, tedy nejčastěji ve stoupání. Od 21. kilometru dálnice D1 bylo v posledních letech kvůli zákazům umístěno na 250 dopravních značek. Podle ŘSD si řidiči kamionů na zákaz předjíždění postupně zvykli. I tak ale na dálnici pravidelně vyráží policejní hlídky, které na řidiče dohlíží.
A případné rozdávání pokut má mnohem jednodušší než dříve, kdy platilo, že přestupek, tedy předjíždění kamionů, bylo potřeb nahlásit obci, v jejímž katastru se stal. Dnes může policie pokuty rozdávat přímo na místě a například jen za leden letošního roku takto pokutovala 750 kamioňáků. Na dodržování zákazu předjíždění policisté dohlíží jak přímo ze silnic, tak i ze vzduchu, kam si na pomoc berou vrtulníky nebo drony. „Stěžejně se policisté soustředí na situace, kdy vozidla kamionové dopravy nemají při předjíždění dostatečnou rychlost a omezují tak v jízdě ostatní automobily,“ popsala před časem policejní tisková mluvčí Soňa Štětínská.
Na kontroly zákazu předjíždění pravidelně vyráží také policisté z Vysočiny. „Kontrolám dodržování zákazu předjíždění kamionů se věnují policisté z dálničního oddělení Velký Beranov a z oddělení silničního dohledu Krajského ředitelství policie kraje Vysočina v rámci běžného výkonu služby nebo při mimořádných dopravně-bezpečnostních akcích. Za porušení lze uložit pokutu až 5500 korun a řidič dostane šest trestných bodů,“ uvedla mluvčí policie na Vysočině Dana Čírtková. Dodala, že od ledna policisté z dálničního dopravního oddělení ve Velkém Beranově uložili 757 pokut v příkazním řízení za 3,5 milionu korun.
„Cílem není nějaká šikana řidičů. Ale chceme, aby na dálnici, která je důležitou tepnou pro evropskou dopravu, byl plynulý provoz,“ uvedl mluvčí ŘSD Jan Rýdl.
Ne, Anino, nemají utrum. Pokud dodržování toho zákazu nebude PČR kontrolovat/vynucovat, dopadne to jako vždy – máme zákon, čili teoreticky je vše zařízeno/vyřešeno, ale praxe, každodenní realita, bude úplně jiná.