nabijeni-baterie

Máte v garáži kvalitní autonabíječku? Měli byste!

Autor: Komerční sdělení - 11. 12. 2019


Zima autobaterii dává pěkně zabrati. Nesvědčí jí přitom nejenom nízké teploty, ale také paradoxně její nepoužívání. Čím méně tedy jezdíte, tím více zkracujete její životnost. Jednoho dne se tak může stát, že vozidlo nenastartujete. A tudíž nikam neodjedete!

Pokud autobaterie, jejíž životnost se pohybuje mezi čtyřmi a sedmi lety, dosloužila, budete nuceni přistoupit k její výměně. Novou baterii pořizujte ideálně na základě té staré. Vybírat ji ale samozřejmě můžete i podle značky a modelu daného vozu.

Je vaše autobaterie zralá na výměnu?

U některých e-shopů stačí zadat model a značku vozu, a systém vám hned nabídne vhodnou autobaterii. Tu si pak objednáte a vyměníte. Hned to však nebude. Nebo můžete poprosit souseda, zda by vám baterku nedopravil ze servisu či obchodu s náhradními díly. Další možností je nechat se asistenční službou odtáhnout do nejbližšího servisu. V každém případě se jedná o nemilou situaci, která vám přinejmenším zhatí plány na daný den.

Autobaterii věnujte náležitou péči!

Z tohoto důvodu je na místě o autobaterii pečovat. Ideálně často jezdit a pravidelně měřit její napětí. Příčin vybité baterie ovšem může být mnohem víc. Stačí když při odchodu z garáže necháte nedovřené dveře a ráno nenastartujete. V tomto případě ovšem baterie může být pouze vybitá. Takovou autobaterii nemusíte hned měnit, ale postačí ji dobít. V tom případě se neobejdete bez autonabíječky.

Základní výbava každého motoristy

Kvalitní autonabíječka by měla patřit do základní výbavy každého motoristy. Už jen z toho důvodu, že vybitá autobaterie je poměrně častým problémem, se kterým není nutné hned jezdit do servisu. Tam ostatně ani nedojedete, protože vozidlo nenastartujete. Musíte ovšem vědět, jakou zvolit a především jak ji používat.

Jakou nabíječku zvolit?

Pro osobní vozidlo vám postačí nabíječka autobaterií s napětím 12 V. Spolu s napětím se však zaměřte i na renomovanou značku, která je přeci jen zárukou kvality daného produktu. A ten mimo jiné předurčuje její životnost. Dalším parametrem, jímž byste se při výběru autonabíječky měli řídit je typ baterie, kterou jí budete nabíjet.

Typy autonabíječek

Na trhu se obecně setkáme s nabíječkami klasickými (pro klasické WET baterie), automatickými, startovacími a multifunkčními. Pro nabíjení osobních vozidel jsou vhodné nabíječky automatické a multifunkční, které navíc zvládají i diagnostiku autobaterie. Velmi praktická je i udržovací nabíječka baterií, která vaši baterii dobije třeba v době, kdy vozidlo tak často nepoužíváte. Vybitou baterii touto nabíječkou ovšem nedobijete.

Naučte se autonabíječku používat!

Dobrou zprávou je, že pro dobíjení není nutno autobaterii vyndavat z vozu. Záleží ale na venkovní teplotě. V třeskutých mrazech je vhodnější studenou vybitou autobaterku nechat trochu „zahřát“ při pokojové teplotě. Další postup je jednoduchý. Kladnou svorku připojíte ke kladnému pólu baterie a zápornou k záporné. Před samotným připojením kabelů je však nutné, aby nabíječka nebyla napojena na zdroj sítě. Nabíječku také neumisťujte přímo nad autobaterii, která při nabíjení může vylučovat hořlavé plyny. Po skončení nabíjení se v závislosti na typu nabíječky rozsvítí příslušná kontrolka informující, že baterie je plně nabitá.


TIP: Spočítejte si nejvýhodnější autopojištění

Kalkulačka: povinné ručení a havarijní pojištění


Štítky: , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru