skoda_octavia-policie-naraznik-pit_manevr

Liberečtí policisté trénovali akční manévr k zastavení ujíždějících řidičů. PIT manévr je ale poměrně nebezpečný

Autor: Anina Russová - Zdroj a foto: Policie ČR - 3. 11. 2021


S ujíždějícími řidiči mají policisté tu čest možná častěji, než by sami chtěli. Častým důvodem k ujíždění jsou podle policie alkohol či drogy, ale výjimkou není ani špatný technický stav auta nebo fakt, že řidič sedl za volant s vysloveným zákazem řízení.

Sama honička s takovým řidičem je nebezpečná jak pro policisty, tak také pro všechny kolem. Důvod je prostý, ten, který ujíždí si většinou moc neláme hlavu s bezpečností. Právě proto policisté převzali od svých amerických kolegů takzvaný PIT manévr (Pursuit iIntervention Technique), tedy zjednodušeně řečeno účinný, ale poměrně nebezpečný donucovací prostředek k násilnému zastavení ujíždějícího auta. A právě proto, že jde o poměrně náročný manévr, musí jej policisté často trénovat.

Takový trénink absolvovala jednotka z Libereckého kraje, a to na polygonu poblíž Žatce. K tréninku využívají speciálně upravené civilní Škody Octavia, ovšem v reálu mají kvůli tomu na svých služebních vozech mohutná beranidla. Ta mají ale několik funkcí, které popsala krajská policejní tisková mluvčí Vladimíra Šrýtrová: „Prioritou je ochrana našich policistů a zejména občanů před zmiňovanými bezohlednými řidiči. Kromě vyřazení pronásledovaného auta z provozu řízeným nárazem slouží rámy také k zablokování stojících vozů nebo odtlačení těžších předmětů při dopravních nehodách nebo po přírodních katastrofách.“

Jak manévr funguje?

Při tomto manévru policisté narazí rámem do zadní části pronásledovaného vozu, který otočí a zastaví. „To však vyžaduje zkušenost, přiměřenou rychlost a správné načasování. Manévr se cvičí a jde provést nejen na rovné silnici, ale i v zatáčce,“ dodala Šrýtrová.

Jak moc je tento manévr potřeba, dokazuje třeba případ z letošního června, který se odehrál na dálnici D10 u Turnova.  Šofér bez řidičáku tam ujížděl před policisty více než 200kilometrovou rychlostí. Ohrozil přitom desítky dalších řidičů. Vše nakonec skončilo srážkou s policejním vozem ve chvíli, kdy se mu s autem vybaveným ochranným rámem postavili do cesty.


TIP: Spočítejte si nejvýhodnější autopojištění

Kalkulačka: povinné ručení a havarijní pojištění


Štítky: , , , ,

4 názory na “Liberečtí policisté trénovali akční manévr k zastavení ujíždějících řidičů. PIT manévr je ale poměrně nebezpečný”

  1. Pamatuji se na jeden případ, kdy těhotná řidička zpomalila a chtěla zastavit na bezpečném místě, ale agresivní policista ji za to, že nazastavila na dálnici ihned zničil auto tímto manévrem. Jak dopadl soud už nevím.

    V USA už dávno zjistili, že je lepší vystřelit polštářek s lepidlem kolem GPS s vysílačkou a viníka si dohledat podle signálu než se s ním honit.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru