Když s něčím máte první zkušenost, obvykle má od dokonalosti daleko. Nesejde na tom, zda jde o první jízdu v autoškole nebo nákup prvního auta. Dokud neuděláte pár chyb, nevychytáte případné mouchy do budoucna.
Tím ale samozřejmě nechceme říct, že byste si měli jít koupit nové auto bez toho, aniž byste si předem nastudovali vše potřebné – spíše naopak! Je nesmírně důležité, abyste nepodcenili, ale zároveň ani nepřecenili své možnosti.
Jak toho docílit? Začněte tím, že si položíte následující čtveřici otázek.
1. Kolik jste do auta schopni investovat?
Tato otázka se vás týká jak v případě, že máte našetřeno, tak i za předpokladu, že si budete sjednávat úvěr na auto.
Pokud máte vlastní úspory, asi není třeba nic vysvětlovat – jednoduše při výběru budete vybírat z modelů, jejichž cena nepřesahuje váš finanční limit. Od toho se také úzce odvíjí, zda budete mířit na vozy nové nebo ojeté.
S půjčkami je to dost podobné, jen si svůj rozpočet musíte ověřit u poskytovatele. Ten si prověří výši vašich příjmů, jejich stabilitu a také vaši úvěrovou historii prostřednictvím registrů dlužníků.
Na základě toho získá informace o vaší bonitě – schopnosti splácet úvěr – a určí maximální částku, kterou budete moci čerpat. Jakmile ji budete znát, můžete postupovat podobně, jako kdybyste čerpali peníze z vlastních úspor.
2. Kde s autem budete nejčastěji jezdit?
Vybraný vůz by se měl také lišit podle toho, kde a jak s ním plánujete jezdit.
K popojíždění v městských kolonách a časté zastavování na semaforech bude vhodnější jiný model než k tomu, když budete převážně využívat státní silnice či dálnice.
Existují auta, pro které představuje běh motoru naprázdno, ke kterému v zácpách dochází, hotové utrpení. Jiné modely zase nezvládnou nárazové zrychlení, které je nezbytné pro bezpečné předjíždění mimo obce.
V potaz je třeba vzít nejen každodenní aktivity, ale například také dovolené. Pokud často cestujete s rodinou a ještě k tomu převážíte větší náklad, bude se vám hodit větší a výkonnější model, než kdybyste celoročně jezdili pouze sami či v páru.
Životní styl je zkrátka klíčovým ukazatelem pro to, abyste našli odpovídající model.
3. Budete v autě převážet také děti?
Tím se dostáváme k dalšímu tématu, a tím jsou děti. Pro ně chceme nejen komfort, ale především maximální bezpečí a prvky, které umožňují správnou instalaci autosedaček – například ukotvení Isofix.
Na kočárek a další potřebné věci budete navíc potřebovat také dostatečně velký kufr s širokým otevřením, které vám zaručí komfortní manipulaci i s většími předměty.
Za zvážení stojí také dodatečné airbagy, které mohou být umístěné například ve dveřích či na zadní straně předních sedadel.
4. Jaké máte zkušenosti s řízením?
Velký vliv na výběr vozu má také to, jak dlouho je budoucí majitel držitelem řidičského oprávnění a kolik má s řízením vozu zkušeností.
U prvního vozu se předpokládá, že se řidič na silnici zatím příliš dlouho nepohybuje, a tak by měl vybrat model, který se mu bude dobře ovládat. Určitě není dobré dívat se po příliš robustním autě, která má tak trochu vlastní hlavu.
Začátečníkům se často doporučují vozy značky Mazda, které nabízejí stejnou spolehlivost i po letech využívání, a když dobře vyberete, nemusí být tak drahé na koupi ani případnou opravu.
Výběr prvního auta by měl být z velké části také o pocitu. Až si budete projíždět vyhlédnuté modely, věnujte pozornost tomu, jak se v nich cítíte. Pokud vám něco vadí či překáží už u první jízdy, je jen malá pravděpodobnost, že vás to po nějaké době přejde.