Přišel čas, kdy se tradičně více prodávají dálniční známky. Řada motoristů si je přeje jako dárek pod vánoční stromeček, ale snadno se může stát, že vám známku v dobré víře pořídí jedna i druhá babička. Systém elektronických dálničních známek bohužel duplicitní prodej neumí sám vyhodnotit a zastavit. Pokud se to ale stane, existuje řešení a o peníze většinou nepřijdete.
Požádejte o vrácení peněz
Každý má plnou hlavu povinností a starostí, a tak duplicitní nákup dálniční známky nemusí být jen chybou dárců vánočních dárků. V případě, že jste dálniční známku zakoupili duplicitně pro totéž vozidlo, a došlo k úplnému nebo částečnému překryvu platnosti zakoupených známek, můžete zažádat o vrácení jedné z nich. Ale má to svá pravidla.
„Pokud se jedná o dva stejné druhy známek, například dvě roční, pak můžete žádat o vrácení té s pozdějším počátkem platnosti, pokud konec platnosti známky s dřívějším počátkem platnosti ještě nenastal,“ vysvětluje Cendis, který elektronické dálniční známky provozuje. Pokud ale už nastal, máte bohužel smůlu. V podmínkách úhrady společnosti Cendis se pak přesně píše: „Po počátku platnosti časového poplatku již není možné žádost podat s výjimkou případů, kdy došlo k úplnému překryvu platnosti časového poplatku u obou uhrazených časových poplatků pro stejné Vozidlo (např. s totožným počátkem platnosti od 1. 1. 2024).“
Od ledna se mění ceny elektronických dálničních známek. Kupte je do konce roku a ušetřete
„Pokud se jedná o dva různé druhy známek, například roční a desetidenní, můžete zažádat o vrácení pouze desetidenní známky, a jen v případech definovaných v podmínkách úhrady. K žádosti přiložte kopie obou (případně všech) potvrzení o úhradě, ke kterým se nákup váže,“ radí dále Cendis.
Na Slovensku to přitom umí
I na Slovensku mají systém elektronických dálničních známek a začátkem prosince byl jejich systém nastaven tak, že k duplicitnímu nákupu kupónu nemůže dojít. Pokud tamní systém zaznamená snahu o nákup ročního kupónu i ve chvíli, kdy už jeden koupený je (případně je aktuálně platný, známky je možné kupovat až 60 dnů dopředu), nedovolí dokončit nákup.
Tamní úřady se s duplicitním nákupem známek setkávají nejčastěji ve chvíli, kdy auto užívá víc lidí najednou a navzájem si nedají vědět. Takových prodejů systém slovenských elektronických dálničních známek jen letos zaznamenal asi 15 %. A i slovenské ministerstvo dopravy důrazně upozorňuje kupovat tamní dálniční známky výhradně přes oficiální prodejní kanály. I Slovensko se totiž potýká s podvodnými e-shopy, a tak upozorňuje, že oficiální prodej probíhá přes web www.eznamka.sk, mobilní aplikaci eZnamka, případně na informačně-prodejních místech na hraničních přechodech.