Politická situace v USA v posledních měsících připomíná nějaký sitcom. Americký prezident Donald Trump se po svém uvedení do úřadu obklopil řadou i původně nepoliticky zaměřených lidí, včetně Elona Muska. Velmi si notovali, Musk byl dokonce nějaký čas politicky velmi aktivní. Tomu je ale asi konec. Oba pánové si přestali rozumět a výsledkem je propad hodnoty americké značky Tesla, za kterou Musk stojí.
Americký prezident se s Muskem – coby nejbohatším člověkem světa – dostal do sporu kvůli zákonu o výdajích, který Musk vnímá jako nepříznivý k jeho podnikatelským aktivitám. Trump naznačil, že by americká vláda mohla ukončit obchodní vazby s Muskovými společnostmi, čímž se slovní válka mezi oběma muži ještě vyostřila. „Elon už byl ‚na ústupu‘. Já jsem ho požádal, aby odešel, zrušil jsem mu mandát na elektrická auta, který všechny nutil kupovat elektromobily, i když je nikdo jiný nechtěl (a on měsíce věděl, že to udělám!). Prostě se ZBLÁZNIL!“ napsal Trump na své sociální síti Truth Social. Musk byl do konce května v čele vládního úřadu pro efektivitu státní správy (DOGE), kam jej dosadil Trump.
Reakce trhu na sebe nenechala dlouho čekat. Během jediného dne akcie Tesly oslabily o 14 %. Hodnota podniku tím spadla o 126 miliard dolarů (2,7 bilionu Kč) a vrátila se pod hranici jednoho bilionu dolarů. Jde o vůbec největší propad, jaký Tesla kdy zaznamenala. A rozhodně nemusí být poslední.
„S Elonem jsme měli skvělý vztah. Nevím, jestli ho budeme mít i nadále,“ řekl Trump ve čtvrtek v Oválné pracovně. „Překvapilo mě to,“ dodal. „Ať už je to, jak chce, beze mě by Trump prohrál volby, demokraté by ovládli Sněmovnu reprezentantů a republikáni by v Senátu měli 51:49,“ napsal Musk následně na své sociální síti X.
Is it time to create a new political party in America that actually represents the 80% in the middle?
— Elon Musk (@elonmusk) June 5, 2025
Musk v minulých dnech pohrozil, že ty zákonodárce, kteří hlasovali pro zákon o výdajích navržený Trumpem, donutí obhajovat se v primárkách. Návrh zákona už předtím označil za odpornou ohavnost, což představuje významný posun v jeho dosavadních komentářích k Trumpově administrativě. Musk pak na sociální síti X začal mluvit o tom, že je na čase založit novou politickou stranu, kterou by s největší pravděpodobností vedl právě on sám.