Už jste určitě také četli nebo zaslechli, že zimní pneumatiky jsou povinné od 1. listopadu do 31. března, ale není to pravda úplně absolutně. Zimní pneumatiky v tomto období sice opravdu povinné jsou, ale jen v případě, že nastanou určité podmínky. Někdy a někde nemusíte mít zimní pneumatiky po celou zimu.
Povinnost zimních pneumatik ukládá zákon o provozu na pozemních komunikacích, v němž se píše, že jsou povinné „v období od 1. listopadu do 31. března, pokud se na pozemní komunikaci nachází souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza, nebo lze vzhledem k povětrnostním podmínkám předpokládat, že se na pozemní komunikaci během jízdy může vyskytovat souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza“. Když se podíváme ven, takové podmínky rozhodně nehrozí, vždyť v České republice padají teplotní rekordy a venku chodíme přes den v tričku. Na sníh to nevypadá ani na českých horách.
Přesto by ale řidiči měli dávat pozor, protože i přestože teploty se blíží k 20°C, mohou někde na povinné zimní pneumatiky narazit. Stát se tak může právě na horách nebo například na dálnici D1 na Vysočině. Povinnost zimních pneumatik totiž určuje i svislá dopravní značka „Zimní výbava“ (C15a a C15b).
Tato dopravní značka totiž znamená: „Dopravní značka C 15a (Zimní výbava) dle vyhlášky 294/2015 Sb., kterou se provádějí pravidla provozu na pozemních komunikacích, stanoví, že přikazuje řidiči motorového vozidla kategorie M nebo N, aby pokračoval v jízdě jen při splnění podmínek stanovených zákonem pro provoz vozidel v zimním období, a to bez ohledu na datum a aktuální nebo předpokládané povětrnostní podmínky. Pod značkou může být umístěna dodatková tabulka s uvedením odlišné úpravy doby platnosti. Z výše uvedeného vyplývá, že povinnost mít v daném úseku zimní výbavu platí celoročně, nestanoví-li dodatková tabulka pod značkou jinak“
Z toho vyplývá, že zimní pneumatiky jsou v tomto úseku povinné, i když bude červenec a teploty budou atakovat 40°C. Značky ale zpravidla správce komunikací v době od dubna do konce října sundává a na zimu je opět vrací.
A kdy ideální zimní pneumatiky na auto instalovat? Výrobci pneumatik vysvětlují, že pryž v pneumatikách je vyrobena ze specifických směsí, aby fungovala v různých podmínkách, přičemž zima a mráz jsou ty hlavní. Je důležité si uvědomit, že teplota hraje mnohem větší roli při výkonu a ovládání pneumatik, než by se mohlo zdát. „Na zimních pneumatikách je doporučeno jezdit přibližně zhruba od začátku listopadu do poloviny dubna, tedy v nejchladnějších měsících roku. Klesne-li teplota už pod 7 °C, zimní pneumatiky si vedou lépe než letní,“ doporučují odborníci ze společnosti Goodyear.
Počasí se má už koncem tohoto týdne zkazit a nastoupit by pomalu měl podzim, ačkoliv ranní mlhy už nás trápí několik dní. Vypadá to, že začíná být aktuální situace, kdy by měli řidiči o přezutí na zimní pneumatiky začít přemýšlet. Mohlo by se totiž jednoduše stát, že až to bude potřeba, budou pneuservisy plné. Pokud to nestihnete a zastihnou vás na silnicích podmínky, kdy jsou zimní pneumatiky povinné, mohli byste mít při případné nehodě problémy nejen s policií, ale i s plněním od pojišťovny.
A na předchozí otázku někdo odpoví. Co pneumatiky celoroční. Děkuji
A co celoročni pneumatiky?
Dle informací asistenční služby ŘSD nebudou značky zimní výbava na D1 osazovány, neboť povinnost zimní výbavy je v zákoně stanovena jinak. Takže záleží na nás řidičích a počasí.