Ať již jako rozptýlení při pomalém popojíždění v městských kolonách, inspirace při plynulé rychlé jízdě na dálnici nebo cokoliv mezi tím, hudba linoucí se z audiosystémů našich vozů je již nějaký čas nedílnou součástí prakticky všech cest, které ve svých plechových miláčcích podnikáme. Pokud si však potrpíte na opravdu kvalitní poslech a nejste zrovna majitelem některého z vozů nejvyšší třídy, který navíc ve svých útrobách skrývá jeden ze systémů od dodavatele té nejšpičkovější audiotechniky, nějakou tu mušku na sériových audio sestavách pravděpodobně naleznete. To však neznamená, že se s daným stavem musíte nutně smířit, možností, jak zvuk v autě vylepšit je celá řada. Jaké jsou ty základní?
Vlastní audiosystém
Při vylepšování kvality zvuku je na místě zaměřit se nejprve na audiosystém jako takový. Nahrazení sériových reproduktorů novými a případná montáž subwooferu je většinou první krok, který milovníci kvalitní hudby podniknou. Na trhu je vynikajících reproduktorů dostatek a rozhodně je z čeho vybírat. Pozornost je třeba věnovat způsobu montáže – pravděpodobně bude třeba příslušná redukce – a výměnu reproduktorů je vhodné spojit s vytlumením dveří (viz níže). Ideální je potom konzultovat celou úpravu s profesionály a svěřit jim všechny úpravy. V některých speciálních případech může být na místě i montáž zesilovače a výměna autorádia jako takového, resp. řídící jednotky.
Odhlučnění interiéru vozu
Na kvalitu poslechu má samozřejmě velký vliv i hladina hluku ve voze, kterou lze výrazně snížit správným odhlučněním. Zdroje hluku v kabině jsou jednak vnější – hluk od okolního provozu, sirény apod. – jednak ty, které pocházejí přímo z vašeho vozu jako je hluk motoru, hluk od kol a vozovky i vibrace nejrůznějších kovových i plastových částí vozu.
Při kvalitním odhlučnění vozu je třeba vždy vytlumit dveře, kromě toho, že dojde ke snížení průniku hluku do kabiny, bude mít vytlumení dveří pozitivní efekt na funkci předních reproduktorů. Jak bylo uvedeno výše, z tohoto důvodu je ideální spojit vytlumení dveří s výměnou reproduktorů. Pro snížení hladiny hluku pocházejícího od motoru je třeba zvukově izolovat kapotu a mezimotorový prostor. Aplikaci akustické izolace na kapotu lze spojit s aplikací termální izolace, pomáhající především v zimním období. Významným zdrojem hluku jsou též kola, hluk od vozovky je proto na místě redukovat odhlučněním podběhů kol a karoserie. Následovat může i odhlučnění podlahy a zavazadlového prostoru.
Nejste-li spokojeni s kvalitou poslechu hudby ve vašem voze, možnosti pro její zvýšení rozhodně existují. Do řešení se můžete pustit sami, mnohem lepší volbou se zaručeným výsledkem je však svěřit úpravy zkušeným profesionálům.