sterace-zima-snih-mraz

Jak v zimě nezničit stěrače? Držte se těchto jednoduchých rad a budete v pohodě

Autor: Petr Pilný - Foto: Pavel Srp - 17. 1. 2025


Zejména v zimě dostávají stěrače pořádně zabrat. Na okně se často nachází sníh, led, ale i námraza, která může gumičky ničit. Pokud ovšem stěrače nepracují správně, nepomohou nám ani ty nejdokonalejší LED nebo laserové světlomety, protože ven přes špinavé sklo stejně neuvidíme.

Stěrače a ostřikovače patří k nejdůležitějším bezpečnostním prvkům vozu. Zvlášť v zimě je důležité nepodceňovat jejich stav a kondici, protože bude stačit klidně jen pár stovek metrů po mokré silnici, abychom přes špatně stírané čelní sklo téměř přestali vidět. Máme pro vás několik tipů, jak na stěrače, aby fungovaly co nejlépe a co nejdéle.

Čistěte okna častěji

Hlavním úkolem stěračů je stírat tekutiny z čelního nebo zadního skla. Sice si poradí i s pevnými nečistotami, ale to jim příliš neprospívá (a neprospívá to ani sklu, které se tím může škrábat). Zaschlé zbytky hmyzu, listí, jehličí nebo jiné nečistoty mohou způsobit mikroskopická poškození gumiček. Proto je dobré o čistotu oken pečovat i jinak než jen spuštěním stěračů. Například při každém tankování na čerpací stanici okna umyjte. Čím častěji, tím lépe.

Nechte stěrače vyklopené nebo podložené

Přimrznutí stěračů ke sklu je v chladném počasí zcela běžné. Pokud je ale spustíte, aniž byste je uvolnili, riskujete jejich poškození. Násilné odtržení gumové lišty totiž pravděpodobně způsobí trhliny v gumičce, které se projeví při stírání.

Při parkování venku v zimě je proto lepší stěrače vyklopit, aby nepřimrzly. U moderních aut, kde jsou stěrače skryté pod kapotou, využijte servisní polohu. Stačí obvykle po vypnutí zapalování podržet páčku stěračů v dolní poloze. Alternativou je podložení stěračů korkovou zátkou – i když na ně zapomenete, nepoškodí sklo ani životní prostředí.

Nepoužívejte stěrače jako škrabku

Používání stěračů na zamrzlém skle je nejrychlejší cesta k jejich zničení. Před spuštěním stěračů vždy námrazu a sníh odstraňte. Pokud nemáte vyhřívané sklo, použijte škrabku (některé škodovky ji mají ve víčku nádrže) nebo rozmrazovač. Rozmrazování pomocí ostřikovačů není vhodné, protože jejich spuštění aktivuje i samotné stěrače. Nejlepší postup je nastartovat auto, zapnout topení a nasměrovat vzduch na čelní sklo.

Používejte nemrznoucí směs do ostřikovačů

S příchodem mrazů je nutné vyměnit letní směs za zimní. Doporučuje se zvolit směs odolnou proti zamrznutí i při extrémně nízkých teplotách. To, že je směs třeba o -5 °C, ještě neznamená, že vám nezamrzne třeba už kolem nuly při jízdě, protože to se do motoru nasaje vzduch studenější. Nezapomeňte, že po výměně směsi do ostřikovačů je také třeba propláchnout hadičky ostřikovačů, zejména ty vedoucí k zadnímu sklu.

Mějte rezervní balení směsi

Bez nemrznoucí směsi jsou stěrače téměř nefunkční. Vyplatí se mít v kufru rezervní balení. Při zhoršených podmínkách nebo na dálnici se může stát, že směs dojde dříve, než dojedete třeba na čerpací stanici. To platí dvojnásob u vozů s ostřikovači světlometů, které mají vysokou spotřebu.

Včas vyměňte stěrače

Optimální čas na výměnu stěračů poznáte podle zhoršení jejich funkce – pruhy, šmouhy nebo poskakování. Nejlepší volbou jsou originální stěrače. Univerzální modely sice pasují na více aut, jsou o poznání levnější, ale nemusí odpovídat konstrukci vašeho vozu. Navíc mají často nevzhledné adaptéry. Vhodné značkové stěrače lze zakoupit v obchodech s autodoplňky. Kupovat je na čerpací stanici bývá dražší varianta.


TIP: Spočítejte si nejvýhodnější autopojištění

Kalkulačka: povinné ručení a havarijní pojištění


Štítky: , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru