Léto je již definitivně pryč, podzim je v plném proudu a zima se svými mrazivými teplotami, námrazami a sněhem se nezadržitelně blíží. Lidé tak vyráží do nákupních center nakupovat teplé oblečení a motoristé se snaží na nadcházející období připravit své plechové tak, aby během zimy doznali co nejmenší újmy. Co by mělo být nedílnou součástí přípravy auta na zimu?
Příprava na zimu začíná již na podzim
Do zimy se samozřejmě nevrháme rovnou z horkého léta (i když v poslední době k tomu občas nemá počasí daleko), ale musíme předtím absolvovat podzim. Už jen jezdit v podzimním počasí je výzva, které na řidiče i jejich vozy klade specifické nároky.
V mnohém se ale podzimní a zimní příprava potkávají a obsahují stejné kroky. Prvním krokem je samozřejmě výměna pneumatik. Není asi třeba jí příliš podrobně rozebírat, ve chvíli, kdy se začnou objevovat ranní mrazíky je třeba přezout, bez ohledu na zákonem dané datum 1. listopadu.
Poctivá péče o auto pokračuje vyčištěním klimatizace po letním období. Je sice možné nechat to na jaro, může se vám ale potom stát, že ve chvíli, kdy už bude klimatizace potřeba, se z ní začne linout nepříjemný zápach. Co můžeš udělat dnes, neodkládej na zítřek…
Další potřebné kroky k ochraně vozu
Před nadcházející zimou je na místě nanést na karoserii vozu ochranou vrstvu. K tomuto účelu se používají vosky, případně keramická ochrana. Lak tak bude chráněn před působením velmi nízkých teplot, nečistot i soli a chemických látek používaných v rámci posypu silnic při sněhu a náledí. Před nanášením ochranných vrstev je samozřejmě třeba vůz pečlivě umýt, i to je součástí přípravy vozu na zimu.
To samé co pro karoserii platí i pro hliníková kola, i ty potřebují ochranu v podobě vosků či keramiky. Vyplatí se i impregnace pneumatik k tomu určeným prostředkem, lze tím jejich životnost významně prodloužit.
Nemrznoucí prostředky a tekuté stěrače
Podzim a zima jsou ve znamení sychravého a vlhkého počasí. Ať již má vlhkost podobu deště či sněhu, je třeba mít v pořádku stěrače. Zkontrolujte, že dobře přiléhají, jejich gumová část není nikde zpuchřelá apod.
Na sklo se rozhodně vyplatí nanést tzv. tekuté stěrače. Ty vytvoří na skle hydrofobní film, po kterém potom voda sama stéká a při vyšších rychlostech není často ani nutné klasické stěrače spouštět. Pro zimní období se jedná o velmi užitečný doplněk.
V zimě si do auta často sedáme se zablácenými nebo mokrými botami, oblečením apod. I textilu v interiérech je tak třeba poskytnout ochranu v podobě odolných vrstev.
Nové auto před zimou?
Vše výše uvedené platí pro všechny vozy, bez ohledu na to, zda jsou starší či nové. Pokud se ale rozhodnete využít např. dotace na elektromobil a pořídíte si nový vůz, platí to dvojnásobně.
Výhodou nového auta je, že se snadněji hledá motivace k péči o něj. Ani u staršího vozu bychom ale neměli nechat vyhrát lenost a pohodlnost a popsanou péči mu dát taktéž.