test-mercedes-amg-e-63s-4matic- (48)

Jak pojistit auto a neprodělat. Neděláte tyto chyby také?

Autor: Josef Pelikán - Zdroj: Pillow pojišťovna - Foto: Pavel Srp - 6. 8. 2022


Na internetu i od „rádoby poradců“ se lze setkat s radami, které se mohou vymstít. Pokud uvažujete nad jejich využitím, měli byste znát i možné negativní následky vašeho rozhodnutí. Možná zjistíte, že zase tak dobrá rada to není.

Pojistka na někoho jiného (na rodiče, prarodiče, …)

Zejména mladší majitelé vozů mají povinné ručení dražší. Nabízí se tak možnost, aby smlouvu sjednal někdo jiný, třeba táta, který má již vyježděné bonusy. Ve smlouvě je tak uveden jako plátce táta, jako majitel a provozovatel dle technického průkazu syn, který skutečně auto provozuje. Pojišťovny v takovém případě automaticky navyšují cenu (jiný plátce a provozovatel), navíc při škodě se zdraží povinné ručení na pojištěné auto i na auto, které provozuje táta. A do třetice všeho špatného – tímto postupem by si syn nikdy nevyjel vlastní bonus.

Přečtěte si také:  Zdražuje i povinné ručení. V červnu průměrně zdražilo nejvíce od roku 2019

Nové bydliště mimo Prahu a velká města

I s takto divnou radou se lze na webu setkat. Vychází z faktu, že vyšší cena je pro klienty z velkých měst. Mnohem vetší váhu při stanovení ceny mají ale bonusy a ujeté kilometry za rok, bydliště ovlivňuje cenu mnohem méně. Přehlašovat si bydliště kvůli nižší ceně se určitě nevyplatí.

Limit na povinné ručení pouze 35 miliónů

Čím vyšší limit povinného ručení, tím vyšší cena. To vede některé mudrlanty k radě sjednávat jen základní limit povinného ručení. Náhoda je ale blbec a nejeden řidič by mohl vyprávět, jak snadno lze způsobit škodu na zdraví vyšší než 35 miliónů. Nízký limit pak znamená pro viník a exekuci – není schopen z vlastních úspor uhradit škodu. Pillow nabízí dvojnásobný limit 70 miliónů za cenu limitu 35 miliónů.

Zdražuje i povinné ručení. V červnu průměrně zdražilo nejvíce od roku 2019

Neuvedení pravdivého způsobu užití

Pokus o trestný čin pojistného podvodu je častější než si lze představit. Zejména majitelé vozidel v půjčovnách nebo taxíků chtějí ušetřit „vychytralým“ způsobem: neuvedou pravdivý způsob užití vozidla. Získají tak nižší cenu, ale v okamžiku pojistné události po nich bude část škody soudně vymáhána.

Jízda bez povinného ručení

Někteří majitelé nemají uzavřené povinné ručení úmyslně a jiní neúmyslně (vozidlo mají nepoužívané a odstavené např. na zahradě). Z pohledu zákona v tom není rozdíl, za vozidlo musí odvést poplatek ČKP v každém případě. Pokud vozidlo nepoužívají, je třeba dát značky do depozita. Pokud nepojištěné vozidlo způsobí škodu, její třetinu bude muset majitel uhradit.

Přečtěte si také:  Zaviněná nehoda s autem bez STK se nemusí vyplatit. V krajním případě může vyjít i na miliony

Havarijní pojištění s limitem

Aneb nechci slevu zadarmo. Některé pojišťovny a poradci nabízí nesmyslné havarijní pojištění, kdy je pojištěna pouze část vozidla. Ve smlouvě je stanoven limit (např. 50 nebo 100 tisíc), v případě škody nikdy nedostane majitel vyplaceno více. Je jasné, že když jsem majitelem vozidla v hodnotě půl miliónu, je pojištění s uvedeným limitem zcela k ničemu.


Spočítejte si u nás nejvýhodnější autopojištění
Kalkulačka: povinné ručení

Bez pojištění skel nebo s malým limitem na skla

Více jak polovina majitelů osobních vozidel má kromě povinného ručení i pojištění skel. Spoléhají na to, že kamínek čelní sklo nerozbije nebo že výměna nebude tak drahá. To bohužel neplatí, zejména u novějších vozidel je i díky rostoucí inflaci cena výměna stále vyšší. A to je i nebezpečí pro všechny, které pojištění skla mají, ale s nedostatečným limitem. Nejjistější je zvolit variantu s neomezeným limitem, kterou nabízí například Pillow.

Ceny ojetých aut rostou, pozor na jejich podpojištění

Neaktualizování hodnoty vozidla

Pokud jste při sjednání havarijního pojištění uvedli cenu vozidla, dnes již bude jiná, po pár letech výrazně nižší. Při škodě již nikdy nedostanete částku, jakou mělo auto na počátku. Mnoho pojišťoven ale automaticky nepřepočítává cenu dle aktuální hodnoty vozidla, musíte sami po pojišťovně tento přepočet vedoucí ke snížení ceny pojištění chtít. Některé pojišťovny (např. Pillow) znají vývoj ceny vozidla v čase, a tak automaticky cenu upravují, klient se o změnu nemusí starat.

Asistenční služby s limitem do 5000 Kč

Ještě před 5 lety byly asistence s limitem 5 tisíc vysoký nadstandard a umožňovaly odtah na potřebnou vzdálenost. Dnes stačí v rámci okresu, ale při odtahu třeba z Čech na Moravu a opačně počítejte s vlastním doplatkem v řádu tisíců a někdy i deseti tisíc korun. Pokud s autem jezdíte mezi kraji, je asistence s bezlimitním odtahem v Česku nezbytností.

Přečtěte si také:  Dubnový nárůst ceny povinného ručení byl méně razantní než v březnu, pojistné vzrostlo o 68 korun na 6 659 korun

Neověřovat si, zda je současné pojištění nejlepší

Největší chybou je slepě věřit, že současné pojištění je nejvýhodnější. Pokud si alespoň jednou za dva nebo tři roky nezkontrolujete své pojištění oproti cenám jiných nabídek na trhu, máte téměř jistotu, že platíte zbytečně moc. Nově vzniklé pojišťovny využívají naplno digitalizace a mohou tak nabídnout kvalitnější pojištění s méně výlukami za stejnou nebo ještě nižší cenu, než nyní platíte.

Štítky: , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Přejít na začátek