Máte vlastní garáž a nebo parkujete na ulici? Která z těchto variant je pro vaše auto lepší? V článku se dozvíte různé výhody a nevýhody obou variant, se kterými se můžete potkat. Například jak je to s krádežemi automobilů, jak předejít problémům s korozí podvozku nebo jak se starat o vaše auto, aby co nejdéle vydrželo.
Riziko krádeže automobilů klesá
V prvním kvartálu 2015 bylo v ČR odcizeno 1869 vozidel a 84 motocyklů, což je v porovnání s prvním kvartálem 2014 pokles o 70 % u dvoustopých vozidel a u jednostopých vozidel činí pokles krádeží 73 %. Samozřejmě počet krádeží velmi kolísá, nicméně od roku 1993, kdy přestal působit prvotní šok ze změny politického režimu, lze sledovat tendenci klesání krádeží automobilů i motocyklů. Jak se určitě každý domnívá, nejvíce se kradou Škodovky, následují vozy značky Ford, Renault a VW. Denně jsou v ČR v průměru odcizena vozidla v hodnotě cca 5 mil. Kč.
Vestavěnou garáží minimalizujete krádeže
Pokud parkujete automobil v garáži, která je přímo vestavěna do panelového domu či rodinné vily, můžete zůstat klidní, riziko krádeže je zde minimální. Naopak, pokud parkujete v garážích, která jsou vzdálenější od civilizace, respektive jsou na periferii města či vesnice, a to obvykle navíc bez osvětlení, zbystřete. V tomto případě jsou totiž rizika krádeže automobilu či motocyklu zaparkovaného v garáži versus zaparkovaného před domem de facto shodné V takovém případě popřemýšlejte nad dobrým zabezpečením garáže.
Koroze, rez a další manuální poškození vozidla
Tato nebezpečí se týkají především těch vozidel, které parkujete před domem na ulici.
Prvním vážným faktorem je počasí. Různé typy počasí ovlivňují vaše auto a to jak dlouhodobý vliv slunce či sněhu, tak například jednorázová přeháňka krupobití. Ač se to na první pohled nezdá, počasí vám může způsobit finanční trápení, kterému můžete garážováním předcházet. Ostré sluneční záření má vliv na pneumatiky a těsnění, sníh například na zamrzání zámků a po silném krupobití může kapota vašeho auta vypadat jako golfový míček.
Druhým vážným faktorem je tzv. “Lidský faktor”, respektive zlodějíčci rádií či organizované kriminální skupiny a v neposlední řadě i opilí lidé, kteří si neváží cizího majetku a úmyslně jej poškozují.
Zlodějíčci obvykle kradou na objednávku. Odcizené vozidlo či (obvykle) jeho část je následně rozebrána na co nejmenší díly, které následně putují k novým majitelům. Více o tom si můžete přečíst na webu Policie.
Záruka proti prorezivění karoserie
Někteří současní prodejci aut nabízí záruku na vznik rzi a koroze na karoserii automobilu. Například Opel nabízí 12ti roční záruku proti prorezivění karoserie. Pokud tedy budete parkovat na ulici, vybírejte při nákupu auta značky s touto či podobnou zárukou. Plánujete nákup nového auta? Podívejte se právě na výše zmiňované skladové vozy Opel.
Riziko obou faktorů velmi zmírníte parkováním v garáži. Na druhou stranu, daná garáž musí být vhodně umístěna, ideální je vlastnit zabezpečovací i kamerový systém, který případně policii pomůže při vyšetřování daného trestného činu. Více o zabezpečení domu si přečtěte: Zabezpečení domu? Využijte EZS. Při výběru garážových vrat se neopomeňte podívat na sekční garážová vrata, které mimo jiné nabízejí tepelnou úsporu a jsou nejoblíbenějším typem garážových vrat.
Vyplatí se vám garáž finančně?
Používáním garáže nemůžete nic zkazit. Nutné je však promyslet i náklady na její pořízení/údržbu a náklady na pořízení/údržbu auta. Postačí i úplně základní selský rozum. Pokud vás například stojí koupě garáže 200 tisíc, průměrný servis 6 tisíc a auto máte za podobnou cenu, např. 250 tisíc, vlastní garáž se vám vyplatí. Už jen z toho důvodu, že v ní v průběhu času zaparkujete i další auta. Na druhou stranu v případě automobilu v ceně kolem 50 tisíc Kč, není nákup garážových prostor finančně smysluplný.
Pokud uvažujete jen o pronájmu garáže, spočítejte si měsíční částku za pronájem krát počet měsíců, kdy hodláte auto používat. Porovnejte to s cenou auta + průměrná cena servisu a máte výsledek.
Alternativy garáže:
- Skládací kovové konstrukce
- Dřevěné autodomky
- Dřevěné přístřešky tzv. Carporty
Až donedávna navíc platilo, že i tyto přístřešky vyžadovaly stavební povolení. Více si můžete přečíst ve článku Garážovat či negarážovat auto.
Co dělat, když parkujete na ulici
Pokud se rozhodnete svůj automobil zanechat před domem, měli byste dodržovat základní know-how: jak pečovat o auto.
- pravidelně měnit olej v určitém intervalu
- měnit brzdové destičky a kotouče
- omývat karoserii i podvozek (prevence proti korozi)
- tankovat kvalitní palivo