Díky neměnícímu se chování lidí na silnicích, jsem se rozhodl první článek o bezohlednosti na silnicích trochu oživit. Další článek na toto téma byla jen otázka času a mé trpělivosti.
Dnes a denně potkávám lidi telefonující za jízdy. Ovšem ne za pomoci handsfree, ale klasika telefon přilepený na uchu. Párkrát jsem si zkusil řídit a telefonovat zároveň, ale byl to pro mě nelehký úkol. Držet volant, řadit, dávat blinkry a do toho žonglovat s mobilem… Navíc když jsem ten telefon položil, vůbec jsem si nepamatoval, jestli na křižovatce byla zelená, jestli jsem dal správně přednosti a podobně. Od té doby za jízdy netelefonuji. Co mě ale u této problematiky irituje ze všeho nejvíc je, když se řidiči vozí v autech za miliony a přitom nemají na handsfree za pár tisícovek. Lidi, netelefonujte za jízdy, rozptyluje to vaši pozornost a navíc máte jen jednu volnou ruku. Je to velmi nebezpečné!
Tohle asi zažil každý. Dva kamiony se valí osmdesátkou na dálnici za sebou, když v tom se jeden rozhodne, že toho před sebou musí předjet. Velmi obyčejně se tak navíc rozhodne v kopci, kdy už naložený náklaďák vůbec nejede a nezrychluje. V kopcích na dálnici je možné často pozorovat kamión minuty předjíždějící druhý rychlostí o 1 km/h vyšší. V některých případech pak lze pozorovat i to, že předjíždějícímu dochází rychle dech a v půlce kopce začne pracně předjeté metry dokonce ztrácet. Zákon však v §36 odst. 4 zákona č. 361/2000 Sb. praví:
„Řidič nákladního automobilu o celkové hmotnosti převyšující 3 500 kg a řidič jízdní soupravy, jejíž celková délka přesahuje 7 m, nesmí předjíždět jiné vozidlo, pokud k jeho předjetí nemá dostatečnou rychlost, takže by omezil v jízdě ostatní vozidla svou výrazně nižší rychlostí jízdy.“
Jízda na červenou. Říkáte si, že je samozřejmost zastavit na křižovatce se semafory, kde svítí červená. Chyba lávky. Nebudu snad ani vytýkat to, že mnozí projíždí křižovatky na oranžovou. Avšak velmi často se mi stává, že zastavím na světlech a už pár vteřin svítí červená, když v tom se okolo mě prořítí nějaký „inteligent“ na červenou. Dokonce se mi jednou stalo i to, že jsem spolu s jiným řidičem zastavil na semaforech bok po boku a pár vteřin jsme tam stáli, když v tom se ten druhý řidič rozhlédl a projel křižovatku na červenou. Vůbec jsem nechápal.
Další věc, s kterou se setkávám velmi často, je ignorace zip systému. Běžná věc. Blížíte se v levém pruhu k zúžení, které pokračuje v pravém pruhu, ale řidiči vás nechtějí pustit navzdory vašemu křičícímu blinkru. Ti lidé si nejspíš myslí, že jste nějaký odrzlý nedočkavec a chcete je předjet. Nepustí vás a přitom tím ohrožují plynulost dopravy. Nebo další věc s touto problematikou spojená. Chcete se zařadit před zúžením, v zrcátku vidíte dostatečně velkou mezeru, dáte blinkr a v tom vám řidič v pruhu vedle přidá, abyste se tam nevešli.
Abych stále nehanil jen řidiče, trochu se zmíním i o chodcích. Kolikrát se mi stalo, že chodec mi vběhl na přechod bez jakéhokoliv varování, div že jsem to vždy ubrzdil. Chodci sice mají přednost na přechodu, ale nesmějí si svojí přednost vynucovat! Tím ohrožují život svůj i životy ostatních účastníků provozu! Párkrát jsem byl donucen vjet do vnitřního centra Prahy (myslím, že se to dá přirovnat k jakémukoliv centru vštšího města) a musel jsem se proplétat mezi davy chodců v úzkých uličkách. Přestože jsem jel po regulérní silnici (a ne skrze pěší zónu), chodci se divili a tvářili se dosti nevraživě, když museli uhýbat autu. Chodci všímejte si toho, kde právě jdete, ne vždy to je chodník nebo prostor pro vás vymezený!
Mám takové tušení, že tento článek není poslední, kde si stěžuju na bezohledné chování řidičů a lidí. Doufám ale, že příště, až budu opět donucen bezohledností něco napsat, uplyne mnohem delší doba než nyní!
[nggallery id=377]
-TJ-