usekove_mereni_rychlosti-radar-kamery

Chystáte se letos do Chorvatska? Cesta se vám může prodražit. Mají tam nové radary, které neměří pouze rychlost

Autor: Radim Plachý - Zdroj: dnevnik.hr, autonet.hr - Foto: Pavel Srp - 15. 4. 2024


Stejně jako každý rok, i letos se do Chorvatska na dovolenou vydá spousta Čechů. Měli by si na cestách ale dát dobrý pozor. Tamní úřady totiž opět přitvrdily v boji proti neukázněným řidičům. Na chorvatských silnicích se objevují desítky nových moderních radarů, které neumějí jen měřit rychlost, ale poznají i některé další přestupky.

V dnešní době moderních technologií a umělé inteligenci se možnosti spousty elektroniky významně rozšiřují – například i na silnici. Chorvaté teď mají nové chytré radary, které kromě měření rychlosti dokáží zaznamenat i další přestupky. Jde například o takové, kdy řidič při řízení telefonuje nebo není připoután bezpečnostním pásem. To jsou podle chorvatských policistů právě s překračováním nejvyšší dovolené rychlosti ty vůbec nejčastější příčiny nehod.

Zatím má být po celé zemi umístěno 37 takových radarů, které se budou střídat ve 111 krytech. Všechny kryty budou ovšem vypadat stejně, takže řidiči nebudou vědět, který radar je funkční a který tak jen vypadá. Chorvatská policie slibuje, že chytré radary bude neustále rozšiřovat. Už nyní plánuje pořízení dalších desítek kamer.

Štítky: , , ,

45 názorů na “Chystáte se letos do Chorvatska? Cesta se vám může prodražit. Mají tam nové radary, které neměří pouze rychlost”

 1. Po ťukanci v Maďarsku mi přišel dopis s pokutou a oznámením,že pokud nezaplatím v termínu,předají řešení české policii.Zaplatil jsem…

 2. Nechápu vaše nadávání na Chorvatsko. Jezdím tam už víc jak 20 let a v Chrvatsku jsem pokutu nedostal. Stačí jen základní – dodržovat předpisy a nenadávat. Těch cca 30 – 50 minut rachlejší cesty za to nestojí.

  1. Máte naprostou pravdu. Jezdím ven také často, nejen Chorvatsko, ale hodně Itálie a Rakousko a opravdu není problém dodržovat pravidla a tím se v klidu a plynule dostat z bodu A do bodu B kdekoliv. Naopak právě ti spechajici, kteří musí být na pláži o hodinu dříve, způsobují nehody, kolony a jiné problémy, které právě ty slušné řidiče jezdící plynule podle pravidel pak ohrožují, omezují a často i zabrzdi.

 3. Opakovaně se dotazuji :
  Když mi přijde pokuta z ciziny (de facto je jedno odkud ), má někdo zkušenost, CO se děje, pokud nezaplatím ??? Ptal jse se i právníka, ale odpověď namastná nesladká…
  Když spáchám trestný čin, musí mě republika vydat do země, kde se to stalo, a tam mne budou stíhat a soudit, ALE když spáchám přestupek, nemůže to Česko řešit a cizina je na mne krátká…
  Co kdo na to ?????

  1. Pokud nezaplatíte pokutu, vymáhat ji asi nebudou. Ale pozor, do té země bych pak raději už nikdy nejel, protože to zjistí při běžné silniční kontrole a klidně Vám zabaví auto…

  2. Vymáhat ji samozřejmě budou, nikoli po řidiči, ale po provozovateli vozidla. K nezaplacené pokutě budou naskakovat penále, takže bych s placením rozhodně neotálel. A tu pohledávku klidně mohou třeba i z Rakouska či Chorvatska vymáhat, data získají přes EUCARIS.
   A pokud i přesto nezaplatíte a auto, se kterým byl přestupek spáchán se do té země vrátí, tak ho v naprosté většině zemí mohou až zaplacení pokuty a penále na místě zcela legálně zabavit. Vzhledem ke zvyšujícímu se počtu kamer na každém rohu čtoucích registrační značky bych pak jízdu do takové země s tím autem bez zaplacení pokuty neriskoval – odchytit vás při běžné silniční kontrole pak už není žádný problém.
   A i pokud tam nepojedete, tak stejně riskujete návštěvu exekutora v ČR – viz výměna dat přes EUCARIS.
   Nějaké vydávání do cizí země z důvodu trestného činu s tím vůbec nesouvisí. Tady jde o prosté vymáhaní pohledávky a to samozřejmě funguje přeshraničně.

   1. A pokud se uzavře mezinárodní dohoda i se ne-EU zemí (např.Švýcarsko) tak by šlo pohledávku vymáhat i z třetí země….

   2. Odpověď považuji za pouhou domněnku. Výměna dat přes EUCARIS se týká pouze poskytnutí údajů o vozidle a jeho provozovateli, s vymáháním pokut to nemá nic společného.
    Znáte nějaký skutečný případ, kdy po Čechovi byla českými úřady vymáhána pokuta za přestupek spáchaný na území jiného státu?
    Jak se jmenuje v ČR úřad, který by vymáhal po našich občanech tyto pokuty? Kde má tento úřad sídlo?

   3. Pane, co když jste auto koupil a nechal na něm starou značku z doby spáchání přestupku, snad ho také nezabaví ? To vypadá na velmi problematické a časově náročné jednání… Jde o to, zda si raději nevyměnit značku z důvodu takového „danajského daru“ předchozího majitele. Ostatně na letošní dovolenou si raději vyměnit RZ a tím jezdit letos bez komplikací po EU a nebezpečí zabavení vozu !

  3. V rámci EU můžou chodit pokuty na centrální dispečink, kde se rozdělí na úřad dle místa bydliště pokutovaného a probíhá to jako ve správním řízení. Ale pozor, toto je pouze teorie, nevím jestli to tak už praktikují. Co je ovšem fakt, pokud jedete s autem třeba z bazaru, se kterým někdo spáchal přestupek i před dvěma roky, tak po vás policista bude vymáhat pokutu, jinak vás zadrží (osobní zkušenost z Německa), takže pokud spácháte přestupek třeba právě v Chorvatsku, nikdo vás nechytne a nic vám nedojde, jen víte, že vás to bliklo, nejméně tři roky bych tam raději nejel.

  4. Ve Francii jsem překročil rychlost v obci o tři kilometry, pokuta 90e.Přišla obálka s několika listy formátu A4 a to i v češtině.

  5. Pokuta přijde na jméno vlastnika automobilu. Pokud jste nařídil musíte nahlásit jméno řidiče, když tak neučinite jdete do správního řízení. Ze 40€ za překročení rychlosti o 10km/h na dálnici se můžete dostat až na 1500€. A to nechcete

  6. Existuje nějaký limit, do kterého to vymáhat nemohou, ale je docela nízký. Přesně si ho už nepamatuju. Takže pokutu 10 € by asi vymáhat nemohli, ale tak malé pokuty se už jaksi nedávají, a 50 € už bude na exekutora.

  7. Riskujete při silniční kontrole odstavení vozidla a pár dní v chládku (v některých zemích), než zaplatíte pokutu a tučný příplatek.

  8. To vam muzu rici uplne presne.Oni vas docela dlouho nechaji zit,pak prijde upominka a vyhruzka pokud nezaplatite vystavujete se riziku,ze pokud vas i jen namatkou zkontroluje policie kdykoliva a kdekoliv ,tak dluh zjisti a zavrou vas do vazby,odkud se dostanete az po zaplacemi velmi vysoke pokuty.Ja sam jsem kamarada dostaval z vezeni,nebot u sebe nemel tolik penez,tak jsem je deponoval na ucet,ktery mi dala policie.Pak ho teprve pustili.Byl tam tri dny.Navic ho nechytli vube na silnici,ale na letisti,kdyz tam priletel z Brazilie.

 4. Jezdím dochorvatska přes dvacet let, stejně jako do Německa, Polska, Rakouska, Maďarska a vůbec po Evropě. Že se technologie v dopravě modernizuje, není žádná novinka. Co se radarů týká, největší pasti bývají na okreskách a v malých vesničkách – vítaný příspěvek doobecní kasy. Nadal icích se bez problémů toleruje 160 a když jedeme v noci, kdy je malý provoz, není problém jet 200. Základ je e ohrožovat ostatní. Chorcatští policisté, z mé zkušenosti, jsou profíci kterým nevadí ani tak rychlá, jako spíše ne bezpečná jízda – myšky, yyvržďování, bránění v plynulé jízdě…
  O pásech a telefonování při jízdě se snad nemusíme bavit, jen hlupák tohle nedodržuje. A co se policie týká, jednoznačně nejhorší zkušenost s Rakušany, pak Francouzi a Poláci.
  Tihle jsou arogantní, vozí se polidech pro jakoukoli zaminku a velmi špatně se těchto že uch dá právně bránit…

  1. Zde naprosto souhlas. V Chorvatsku naprosto v pohodě… Rakousko nejhorší.
   Z Rakouska mi došli za celou dobu mých jízd do Chorvatska 4 pokuty. Vždy ze stacionárních radarů a to z míst, která jsou mnohdy více než problematická. Třeba jízda v tunelech a hlavně v koloně, kdy pouze udržujete rychlost stejnou jako ostatní. Pozor překročení o 3 km nad toleranci +- 3 na tachometru, tak věřte že němci pokuta nedojde, ale čechovi ano a za 20e. Dejte si pozor na z našeho pohledu nevhodně umístěné dočasné značení, i když se zdá jako nefunkční, tak funkční rozhodně je. Diskuze je marná, Pokutu dokonce pošlou i v češtině … pokuta i za 90e. Nebo jejich vyhlášené snížení rychlosti v tunelu za jízdy, kdy vjedete do třeba 70 a než dojedete k falší ceduli kde je 50 tak vás mají. Něco podobného bylo i tady v Praze a pak to museli zrušit. Takže je toho dost za co Rakušáky odsuzuji a to nejsem žádný pirát, u nás nemám žádný trestný bod. Takže doporučuji opravdu pokutu zaplatit a nespoléhat se na to že na to někdo zapomene nebo že by jste něco uhádali.

 5. Jak může být nepřipoutání se příčinou dopravní nehody? To snad může být jen příčinou vážných následků.

 6. Zdeňku, máte pravdu na 100%, mám stejnou skušenost. Jen bych připomněl nešvar který šíří Němci po Evropě a to je jízda v levém pruh, pořád předjíždí i když mají v pravo volno, v domění že jejich rychlost je ta správná a ostatní jsou piráti. Velice rádi ostatní poučují a domnívají se že oni jsou ti oprávnění. Nemohou pochopit že rychlost měří jen policie.
  Vlastimil

  1. Já vídám nesmyslnou jízdu v levém pruhu mnohem častěji u nás u českých řidičů než v Německu.

 7. Do Chorvatska jsem po jedné dovolené přestal kvůli obecně špatným zkušenostem jezdit. Itálie mi pobyt u moře dostatečně vynahradila. Lákadla na dovolenou v Chorvatsku jsou podvodná především z hlediska součtu všech nákladů, které se zvyšují bez odpovídající kvality. Prostě CHORVATSKO UŽ NIKDY!

   1. Bylo to k telefonu i k pásům, račte si to přečíst pořádně. A jestli se chováte na silnici stejně jako v písemném projevu, tak jste jistě příkladný kavalír silnic.

 8. Chorvati jsou úplně v pohodě,ale český turista, který bez navigace netrefí ani do horní dolní , vydá se na vysněnou dovolenou, motá se,na každém inforadaru v obci jede 38 místo 50,tak to je něco….Jezdíme do Chorvatska pravidelně úplně v pohodě a to, že mě předjede BMW , mě ale vůbec nevadí ! Štvou mě takový,co najedou na dálnici do levého pruhu a táhnou se 110 a brzdí všechny ostatní a ještě se diví, že na něj někdo troubí.Hadejte kdo to je? Čech nebo Polák jede na dovolenou…Chorvati jsou tolerantní, ohleduplní,nikdo vás neohrozí na přechodu, nikdo vám nezvyšuje rychlost, když jej predjizdite! Chorvati jsou lepší řidiči , než Češi i se svým temperament.
  Mám projeto dost zemí,a to co potkavam na našich silnicích,to fakt stojí někdy za to…hnus

  1. tak to si ani nic pořádně neprojel. Zajed si projet Bangladeš nebo Indii, a pak porovnávej nadřazený Čechy s ostatníma.

  2. Největší zločin všech dob za volantem je jízda bez bezpečnostních pásů ,takové řidiče bych rovnou střílel ,v Chorvatsku jsem nikdy nebyl a nikdy nebudu ,tsk jako v cizině vůbec je otázka kdy tohle zavedou u nás pokud už to špiclování není i u nás .

  3. Ahoj, naprostý souhlas. Jedno léto jsem strávil tisíce kilometrů ježděním po Holandsku, Dánsku, Finsku, Švýcarsku…. To byly tak pohodové kilometry…ach. A jaká pak byla studená sprch, když jsem přijel za naše hranice, kde me v noci na okresce na horizontu předjížděl první démon, o kilometr dál druhý démon – v protisměru kamion. Já myslel, že se domů už zivej nevrátím… A většinou, když na někoho v zahraničí nadávám, že nezná předpisy, tak se ukáže jako čech, polák, slovák, rumun. A ještě němci mají pocit, že můžou jezdit rychleji…

  4. Rozhodne nesouhlasim. Daleko nejvetsi prasata ohrozujici ostatni jsou Chorvati zejmena se znackou ZG. Asi spolehaji na to, ze jako domacim jim policie rychlost toleruje

 9. A proč jsi ho nenechal předjet? A na dálnici když tě někdo chce předjet a jede rychleji než 130 tak ho vybrzdíš že… Takovejm jako ty by mněli brát papíry…Jo a vem na něj kesr ty opravdu za volant nepatříš ale na psychiatrii..

 10. Pokud by jsme tam lidi za každou cenu nejezdili a nenechali se obírat obchodníky, státem a policií, tak by se to nedělo. Hodně destinací je závislích na turismu. Ale když vidí kašičky, který se musí za každou cenu vykoupat v moři, tak proč je neobrat. Dva roky je nechte v létě bez turistů a uvidíte ten přístup, ceny a reklamy.

 11. Když se to croatincům nelíbí at tam češi přestanou jezdit a mohou se vrátit k pastvě. Já tam nejezdím.

 12. Rezek Zdeněk

  Chorvaté jezdí opravdu rychle, jak v obci, tak i mimo ni. Stáváte se tím tak trochu lovnou zvěří, nalepí se dva, tři metry za vás, někdy troubí. Znervozňují, ač to v úmyslu určitě většinově nemají. V Bristu jsem se vloni téměř serval, když Chorvat z jedné ze dvou dodávek, které jeli za mnou, nevydržel s nervy, když jsem jel padesátkou. Předjel mne, poté vybrzdil a vyklusal z auta jak jůra, ač již skoro kmetem byl. Než přiskotačil, stačil jsem vylézt, s kesrem za zády.
  Těch jmen, co jsem schytal!! Některým jsem ani nerozuměl, ač srbochorvatštině rozumím…….
  Druhá dodávka ho jistila. Jak uviděl kesr, zmizel, jak pára……
  A to pouze proto, že jsem jel padesát.
  Je ale fakt, że za třicet let, co tam jezdím, i vícekrát za rok, byl teto incident výjimkou.
  Je ale také fakt, że jezdí rychleji, téměř všichni, než by měli.
  A je faktem i skutečnost, že policajti jsou k domorodému etniku velmi shovívaví.

  1. Přesně moje zkušenost. Chorvate jezdí rychle, tlačí se na vás, nutí vás zrychlit… Ale když někde stojí policie a měří, tak zásadně vytáhnou toho cizince, co se nechal vytočit. Mám strach v Chorvatsku jezdit autem.

  1. Co přesně je podle vás v pořádku ? Chorvatští policisté mají evidentně dvojí metr. Když tam jedu tak striktně doržuji pravidla a hlavně rychlost a mne málem vytlačují místní řidiči ze silnice, protože podle nich jedu pomalu a sami jezdí jako blázni.

   1. Jezdil jsem tam 2x ročně. Mám anti-radar (pasivní), nikdy jsem neměl problém a to jezdím opravdu svižně. Pokud se na mě takto někdo rychlejší nalepí, snažím se ho co nejdřív pustit před sebe a pak se na něj nalepím a letím krásně za ním. Je to výborný předskokan

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru