rucni_myti_auta-youngtimer-bmw_e32

Chcete si na vlastní zahradě umýt auto? Podle zákona to často není možné a může za to být vysoká pokuta

Autor: Anina Russová - Zdroj: Ministerstvo životního prostředí - Foto: Pavel Srp - 6. 4. 2025


S hezkými jarními dny se kolem automyček a prostorů pro ruční mytí tvoří i velmi dlouhé fronty. Ten, komu se nechce čekat nebo své auto raději myje ručně a pečlivě, a má možnost, ten si auto často myje třeba na své zahradě, případně před domem. Jenže to podle zákona není úplně legální.

Umýt si auto třeba na vlastním pozemku, je totiž z pohledu paragrafů tak trochu problém. Nejprve musíme zdůraznit zákon o vodách, konkrétně paragraf 39, který říká: „Mytí motorových vozidel a provozních mechanismů ve vodních tocích nebo na místech, kde by mohlo dojít k ohrožení jakosti povrchových nebo podzemních vod, je zakázáno“. Vzhledem k tomu, že je to poměrně obecná věta, z níž je moudrý málokdo, zeptali jsme se na ministerstvu životního prostředí (MŽP), aby nám pravidla mytí aut na zahradách a před domem u chodníku vysvětlili.

Pozor na studny!

Veronika Krejčí, tisková mluvčí MŽP, nám k našemu dotazu napsala: „Při mytí auta je důležité si uvědomit, že motorová vozidla obsahují řadu látek, které mohou poškodit životní prostředí. Voda použitá na mytí tak může být znečištěná tzv. zvlášť nebezpečnými závadnými látkami (mezi které patří např. ropné látky). Ty mohou ohrozit jakost povrchových nebo podzemních vod. Každý, kdo zachází se závadnými látkami, je povinen učinit přiměřená opatření, aby nevnikly do povrchových nebo podzemních vod a neohrozily jejich prostředí. Vlastnictví pozemku apod. v tomto nehraje roli.“

Mytí aut je stále populárnější. Oblíbené jsou ruční myčky, ale i klasické kartáčové mycí linky

Zdůraznila také, že je nezbytné respektovat vyhlášku 501/2006 Sb. o obecných požadavcích na využívání území, která definuje minimální vzdálenost studny na pitnou vodu od zdrojů možného znečištění. Ta je stanovena podle druhu možného zdroje znečištění. Od studny musí být tedy prostor pro umývání aut vzdálen 15 až 40 metrů, to podle prostupnosti prostředí. Takže pokud stojíte na zahradě a za blízkým plotem má soused studnu, na mytí auta raději zapomeňte.

A kde tedy auto vlastně smíte umýt? Moc na výběr nemáte. „Motorové vozidlo tedy může být umýváno pouze na zpevněných a nepropustných plochách ve vyhláškou definované vzdálenosti od studny pro individuální zásobování obyvatelstva vodou. Zároveň využívaná voda musí být odváděna takovým způsobem, aby nedošlo ke kontaktu s podzemní nebo povrchovou vodou. To znamená, že odpadní voda musí odtékat do kanalizace (s tím, že použitá odpadní voda bude plnit podmínky kanalizačního řádu) a náležitě vyčištěna (zejména ropné látky),“ vysvětlila Veronika Krejčí.

Jak je to pak s případnou pokutou? Podle MŽP záleží na posouzení míry přestupku. „Nicméně u pokuty za porušení zákazu mytí vozidel – fyzická osoba může dostat pokutu v řádech vyšších tisíců, v případě právnické nebo podnikající fyzické osoby může jít výše pokuty do vyšších desítek tisíc korun,“ dodala Veronika Krejčí.


TIP: Spočítejte si nejvýhodnější autopojištění

Kalkulačka: povinné ručení a havarijní pojištění


Štítky: , , , , , , , , ,

12 názorů na “Chcete si na vlastní zahradě umýt auto? Podle zákona to často není možné a může za to být vysoká pokuta”

  1. Milan Kopečný

    Takže troška ekologického jaru v zemi na zahradě vadí a hektolitry benzenu na poli u řeky ne ? Dobře byla to nehoda ale stokrát horší než všechny umývané auta doma a že těch nehod je!

  2. Stále nějaká nařízení,zákazy,příkazy ,vyhrožování až je s toho jeden nas….ý.Zlatý soudruzi.

    1. Jan Dressler

      … soudruzi, kterým bylo jedno, že soused sousedovi (i sobě) vypustí do studny kdejaký sajrajt tak zlatí nebyli

  3. Pokutoizní buzerantskej rozkradenej stát- tzv.Česko…..S vyžranou státní kasou..Koho i toto ještě překvapuje?…Přesně tak-silnice špinavý, děravý, rozmlácený tak že jsou životu nebezpečný a člověk neustále víc neví jestli je ještě na silnici nebo už na polní oranici nebo na pražcích!!!….Hlavně že jsou všude kamery, kruhový objezdy, životu nebezpečný šikany ,prahy ap pí..viny.! Na to peníze jsou!!! Dálnice ucpaný kamionama-neb Č.d.Cargo ap.nejsou schopni kamiony přes čím dál menší republiku převážet,smrad,bouračky,špína….A jen se kecá, slibuje a žvaní !!!Po 35ti letech od tý komedie rozvojový multikultní stát Česko….Bůh s námi a hlavně s našimi dětmi!!..

  4. Stát má povinnost udržovat silnice čisté. pokud bude tuto povinnost dodržovat, nemusím auto mýt vůbec, snad jen po ptactvu, ale to je součást přírody. Hlavně, aby každý dělal to, co má a nesekýroval…

    1. Já jsem auto nemyl dobrých 20 let ( parkuji venku), ale to snad není zakázáno, že je za tu dobu zašlé a špinavé a abych vysolil v myčce pokaždé (odhaduji 100 Kč), když si ho ušpiním, je vyhazování peněz a radši si koupím za to benzín.

  5. No, asi by se mělo rozlišovat, čím auto myju. Pokud používám čistou vodu, stojím na zpevněném pozemku a voda odtéká do kanalizace, tak vůbec o nic nejde. Do kanalizace tedy odteče pouze to, co jsem nachytal na silnici. Stejně jako kdyby to spláchnul ze silnice (či auta) déšť. To o těch ropných látkách je pěkná blbost. Pokud je auto ve špatném technickém stavu a kapou z něj provozní kapaliny, tak je opět úplně jedno, jestli je do té kanalizace dotyčný spláchne hadicí a nebo je tam odplaví déšť. Tím neříkám že je to správně (když něco z auta teče), ale výsledek je naprosto stejný.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru