České předsednictví EU: ukrajinské řidičské průkazy budou uznávat všechny země EU

Autor: Josef Pelikán - Zdroj a foto: Ministerstvo dopravy ČR - Tisková zpráva - 28. 7. 2022


Evropská unie svým nařízením platným od 27. července pomůže ukrajinským uprchlíkům. Členské státy sedmadvacítky jim dočasně umožní řídit vozidla s průkazy vydanými na Ukrajině. Toto opatření se týká ukrajinských občanů, kteří ve státech EU pobývají na základě takzvané dočasné ochrany a platí po dobu jejího trvání.

„Tato evropská legislativa odbourává zbytečnou byrokracii a pomáhá v každodenním životě uprchlíků. Jsem rád, že můžeme i takto pomoci ukrajinským občanům na útěku před válkou,“ říká ministr dopravy Martin Kupka.

Od zahájení ruské agrese vůči Ukrajině uprchlo do zemí Evropské unie více než pět milionů ukrajinských občanů. Možnost řídit vozidlo na evropských silnicích bez nutnosti opatřit si nový řidičský průkaz jim nejen usnadní každodenní život, ale také otevře dveře ke snadnější sociální i ekonomické integraci v hostitelské zemi. Jedná se o všechny vzory řidičských průkazů, které jsou na území Ukrajiny platné.

Přečtěte si také:  Případných nehod s auty z Ukrajiny se není třeba bát. Škody kryje Česká kancelář pojistitelů

Schválené opatření také usnadní agendu úřadům jednotlivých členských států, které by čelily nutnosti vyřídit žádosti o miliony nových řidičských průkazů. V České republice by to například znamenalo možnou výměnu až několika set tisíc těchto dokladů.

Další novinkou je, že členské státy budou moci vydávat dočasné řidičské průkazy občanům Ukrajiny, kteří je ztratili nebo jim byly odcizeny, a to tehdy, pokud dojde k jejich ověření například v ukrajinském elektronickém registru řidičských průkazů.

Nařízení rovněž definuje kroky pro získávání osvědčení profesní způsobilosti pro řidiče autobusů a nákladních vozidel a specifické označení těchto dokumentů. Zde budou muset řidiči podstoupit povinnou doplňkovou přípravu ukončenou testem.

Přečtěte si také:  Ukrajinci po střední Evropě vykupují ojetiny. Jejich ceny i v České republice porostou

Vydávání dočasných řidičských průkazů i osvědčení profesní způsobilosti je ale podmíněno přijetím příslušných vnitrostátních právních úprav. Je tedy na rozhodnutí členských států, jestli tyto možnosti do svých národních legislativ zapracují a jaké podmínky vymezí. To se týká i České republiky.

Štítky: ,

1 názor na “České předsednictví EU: ukrajinské řidičské průkazy budou uznávat všechny země EU”

  1. Chudáci Ukrajinci co jezdí v drahých autech co nesplňují zákonem daně normy.
    Ne jen ze jejich vozy nejsou způsobilé pro provoz na pozemních komunikacích , protože nemají technickou kontrolu. Ještě jim budem uznávat řidičský které jsme normálně neuznávali.
    Ptám se kde je ta ona magická bezpečnost na prvním místě

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Přejít na začátek