POVIndex, který sleduje a pravidelně vyhlašuje Broker Consulting, ukazuje, že ceny povinného ručení rostly i během září 2022. Oproti konci srpna jde o meziměsíční nárůst o 92 korun na výslednou průměrnou cenu povinného ručení ve výši 6 617 Kč. Nicméně na rekordní ceně zatím nejsme, ta je vedena v srpnu 2019. Co za ní stojí? A proč je dnes povinné ručení levnější, navzdory vysoké inflaci?
Co tvoří cenu povinného ručení a jak se změnila od září 2021
Možná byste to ani nečekali, ale během prázdnin 2022 šly ceny povinného ručení dolů. V srpnu 2022 naměřil POVIndex průměrnou cenu povinného ručení ve výši 6 525 Kč. V září stoupla o 92 Kč na 6 617 Kč. Ve srovnání se zářím 2021 byla cena povinného ručení meziročně vyšší o 87 Kč (v září 2021 ukázal POVIndex 6 530 Kč).
Další růst ceny povinného ručení očekávají analytici neživotního pojištění i nadále. Pokud se zajímáte o detaily, přečtěte si, co vlastně tvoří cenu povinného ručení, co ovlivňuje její vývoj a podle čeho analytici odhadují budoucí chování pojišťoven v této oblasti.
Co je POVIndex povinného ručení
Na rozdíl od indexu sledovaného Českou kanceláří pojistitelů, je POVIndex jen drobným indexem sledujícím vývoj trhu na příkladu jednoho vozu. Tím je nový vůz Škoda Octavia 1,6 TDI, 85 kW. Autoři Brokor Cnsulting indexu uvádějí, že typ vozu byl vybrán proto, že je typickým zástupcem vozů, které používají české domácnosti. Pojištění, která jsou v POVIndexu obsažena, přitom obsahují nejběžnější možné krytí.
Proč byly v roce 2019 ceny povinného ručení vyšší než dnes?
Pokud jste pozorně četli úvod článku, rozhodně vás muselo zarazit, že v roce 2019 jsme za povinné ručení platili v průměru o dost víc než v roce 2022. Čím je to dáno? Za takový vývoj může konkurence mezi pojišťovnami, kterou v posledních letech rozdmýchávají srovnávače cen povinného ručení.
Čím tak pomáhají? Dokáží v jenom okamžiku porovnat ceny povinného ručení napříč trhem. Tím nutí pojišťovny, aby držely ceny na nižší úrovni, a uspěly tak v konkurenčním výběru. Srovnávače totiž mívají přístup i k neveřejným nabídkám, na něž jednotlivý spotřebitel nikdy nemůže sám natrefit. Pojišťovny je totiž dodávají jen větším obchodním partnerům, jako jsou právě srovnávače.
Pro uživatele je přitom využití srovnávače zdarma. Jak v čase rostou počty lidí, kteří srovnání cen povinného ručení využívají, klesá i průměrná cena všech sjednaných povinných ručení. Vývoj nám ukazuje, že český řidič se poměrně rychle naučil využívat této možnosti.
Od roku 2024 si povinné ručení sjednáme snad již bez „velkého techničáku“
„Od roku 2024 zřejmě nebudou muset motoristé používat velký technický průkaz. A do malého pravděpodobně přibudou některé údaje. V rámci budoucího zjednodušení proběhnou i další změny, například pro přepis vozidla na jiného majitele či provozovatele,“ upozorňuje Jiří Váchal, analytik neživotního pojištění společnosti Broker Consulting.
Co se do malého „techničáku“ nevejde, bude vedeno centrálně elektronicky. Novinky jsou však i na poli STK. Podívejte se, jak vám technologie mohou pomoci nepromeškat další státní technickou kontrolu vozidla.