Bridgestone Driveguard: vyzkoušeli jsme novou pneumatiku, na níž lze bez tlaku ujet až 80 km + video

Autor: Pavel Srp - 23. 3. 2017


Bridgestone představil novou pneumatiku. Jmenuje se Driveguard a umožňuje ujet vzdálenost 80 kilometrů rychlostí až 80 km/h bez tlaku i s průrazem nebo průpichem.

Možná vás napadne, co je na tom revolučního. Vždyť totéž už téměř 30 let umožňují pneumatiky typu run-flat. Vůbec první pneumatika run-flat byla vyrobena v roce 1989 pro Porsche 959, od té doby prošla pneumatika obrovským vývojem a dnes se nabízí ve své třetí generaci. Ale stále je příliš těžká a díky tomu ji mohou obouvat pouze vozy, které jsou na to připraveny z výroby – zejména co do pevnosti podvozku a tuhosti kol.

Nové pneumatiky Bridgestone Driveguard ale můžete obout i na běžný vůz, jedinou podmínkou je přítomnost čidla tlaku vzduchu v pneumatice (TPMS). Důvod je jednoduchý. Vzhledem k tomu, že na pneumatice lze jet i po ztrátě tlaku, což by někteří řidiči nemuseli poznat, upozorní je na to právě kontrola tlaku ve vozech. Ta je již nějakou dobu ve všech nových vozech povinná.

Ve společnosti Bridgestone se však nespoléhali jen na elektroniku. I když lze na pneumatice jet i bez tlaku relativně bez problémů a při jízdě přímo vpřed bez výraznějších příznaků, ztrátu tlaku lze poznat podle zvýšeného hluku. To jsme si ostatně vyzkoušeli na prezentaci na vlastní kůži.

Prvním úkolem však bylo ztrátu tlaku a průpich pneumatiky navodit. K tomu na řadu přišla tradiční pomůcka v podobě hřebíku, v našem případě však pro jistotu doplněná ještě o kladivo. Do pneumatiky jsme udělali několik děr a pro jistotu jsme tlak snížili ještě jeho vypuštěním přes ventilek.

Po tak důkladné přípravě jsme byli plni očekávání, jak se bude auto chovat. Už první metry naznačily, že žádný horor očekávat nemusíme. Prázdnou pneumatiku jsme měli na předním levém kole, tedy na hnané nápravě, která navíc zatáčí. Při rozjezdu nebyly znát žádné výrazné změny, auto jen drobně „kulhalo“, protože na levé přední části bylo přece jen o pár centimetrů níže.

Že je „něco špatně“ tak můžete poznat prakticky pouze v zatáčce, v našem případě v pravotočivé. Tehdy se autu nechce moc zatáčet a odpor posilovače řízení je také najednou vyšší. Při zatáčení doleva jsme stejně jako při jízdě rovně žádné velké změny v chování oproti běžně nahuštěné pneumatice nepociťovali.

Technická stránka věci není úplně jednoduchá, ale výsledek je povedený. Aby se dalo na prázdné pneumatice jet, bylo třeba zesílit bočnice tak, aby hmotnost auta podržely. Princip připomíná pneumatiku run-flat, dokonce Bridgestone Driveguard takové označení na sobě nese, ale podle slov zástupců značky pouze z důvodu legislativy, aby bylo možné na pneumatice dojet. Pneumatika se při snížení tlaku výrazně zahřívá, i s tím si museli inženýři a technici Bridgestonu poradit. Po obvodu běhounu jsou tak chladící žebra „Cooling Fin“, která mají za úkol odvádět teplo směrem k ráfku, aby se pneumatika nepřehřála a neroztrhala.

A jak to vlastně funguje prozradí přiložené video:

Kromě možnosti dojet i bez tlaku je však pneumatika konstruována s ohledem na to, aby zastala roli cestovní pneumatiky. To znamená, že se může pochlubit výraznou odolností vůči aquaplaningu, nabídne dobrou přilnavost, ticho, ale i komfort.

Pneumatiky Bridgestone Driveguard se nabízejí v letním i zimním provedení. V Evropě lze letní pneu koupit v 19 rozměrech, zimní pneumatika je k dispozici v 11 rozměrech. V obou případech s průměrem od 15 do 18 palců. Cenově je tento typ pneumatiky přibližně o 8 % dražší něž srovnatelná „běžná“ cestovní guma Bridgestone.


TIP: Spočítejte si nejvýhodnější autopojištění

Kalkulačka: povinné ručení a havarijní pojištění


Štítky: , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru