Test-zimnich_pneumatik-zima_2022-Libor_Budina

Autoklub ČR přináší velký srovnávací test zimních a celoročních pneumatik. Vyhrály pneu Continental a Michelin

Autor: Josef Pelikán - Zdroj a foto: Autoklub ČR - 5. 10. 2022


Srovnávací testy funkčních vlastností pneumatik pravidelně přináší výsledky pro různé značky z této oblasti na českém trhu. Letošní navázal na test zimních a také celoročních pneumatik z minulých let, který vznikl na základě podnětů od motoristů. Cílem bylo opět vyhodnotit vlastnosti dezénů v provozu za všech klimatických podmínek, které mohou v průběhu zimy nastat. Celkově bylo zkoumáno osm zimních plášťů rozměru 225/45 R17 a deset celoročních o rozměru 205/55 R16.

Test přináší souhrnnou informaci o vlastnostech testovaných produktů v poměru k referenční pneumatice, která má index 100. Zimní pneumatiky jsou i v nižších oblastech naší republiky stále největší jistotou bezpečného přesunu do cíle. Ovšem i celoroční pneumatiky vykazují podobné hodnoty v testovacích kritériích jako ty zimní a je možné je tedy z pohledu využití v zimě, při hodnotách blíže k nule a bez sněhové pokrývky na silnici, označit za jednu z bezpečných variant.

„Tyto pneumatiky by měli využívat ti řidiči, kteří necestují často do hor a v zimě vyrazí na silnice spíše sporadicky. Jeden víkend za lyžařským sportováním do hor lze určitě zvládnout i s celoročními pneumatikami. Stále ale platí, že pro celoroční vášnivé motoristy jsou nejbezpečnější zimní pneumatiky v zimě a letní v létě,“ vysvětlil Libor Budina, ředitel Road Safety Autoklubu ČR.

Pneumatiky musely obstát v celkem 16 disciplínách. Test probíhal za sněhových podmínek na přelomu ledna a února ve Švédsku v polárních podmínkách. Ostatní disciplíny na suchu či mokru během března v Německu. Kritéria byla nastavena tak, aby bylo možné porovnat zimní i celoroční pneumatiky za stejných podmínek. Prostřednictvím záznamové techniky je objektivně zkoumána reakce při akceleraci, brzdění, mezní hranice vzniku aquaplaningu v podélném i příčném směru. Na suché vozovce se měří hlučnost a valivý odpor. Naopak na sněhem pokryté trati se testuje trakce v prokluzu kol. Na kruhové dráze s mokrým povrchem se měří čas vozu v obou směrech. Na okruzích pak v tzv. handlingu licencovaní zkušební jezdci testují ovladatelnost vozu, posuzuje se čas na kolo. Důležité je i subjektivní hodnocení odezvy vozu na řízení a jeho stabilita. Testovací řidiči pochopitelně nevědí, s jakým obutím startují.

V případě zimního testu se nabízí otázka, proč se pneumatiky nezkoušejí také na ledu? Je to z toho důvodu, že na ledovém povrchu je velmi složité simulovat podmínky s vysokou mírou opakovatelnosti. Tento test je uplatňován při testování pneumatik typu Nordic s měkkou směsí nebo hrotovaných pneumatik. Nicméně vybrané pneumatiky do testu jsou nabízeny pro trh střední Evropy, které nemají tak měkkou směs určenou například pro skandinávské země.

„Výsledky testů napomohou spotřebiteli vybrat si takovou pneumatiku, která bude nejvíce vyhovovat jeho potřebám. Spotřebitel by měl sledovat ty parametry, které jsou pro něj klíčové. Jiné preference bude mít řidič, který jezdí povětšinou ve městě, kde panuje spíše mokro nebo suchý mráz, jiné ten, co řídí ve vyšších nadmořských výškách, kde je častěji sníh na vozovkách,“ uzavřel Libor Budina.

Výsledky testu zimních pneumatik 2022 – Rozměr 225/45 R17

  1. Continental WinterContact TS 870
  2. Bridgestone Blizzak LM 005
  3. Michelin Alpin 6
  4. Vredestein Wintrac Pro
  5. Nokian WR Snowproof
  6. Maxxis Premitra Snow WP6
  7. Pirelli Cinturato Winter WTC2
  8. Nexen Winguard Sport 2 WU7

Výsledky testu celoročních pneumatik 2022 – Rozměr 205/55 R16

  1. Michelin CrossClimate 2
  2. Bridgestone Weather control A005 EVO / Continental AllSeasonContact
  3. GoodYear Vector 4 Season Gen-3
  4. Pirelli Cinturato All Season SF2
  5. Nokian Seasonproof
  6. Firestone Multiseason 2
  7. Dunlop Sport All Season
  8. Debica Navigator 3
  9. Nexen N´Blue 4 Season WH14

TIP: Spočítejte si nejvýhodnější autopojištění

Kalkulačka: povinné ručení a havarijní pojištění


Štítky: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

9 názorů na “Autoklub ČR přináší velký srovnávací test zimních a celoročních pneumatik. Vyhrály pneu Continental a Michelin”

  1. Test českého autoklubu bez značky Barum? To si můžu vzít jakýkoli jiný kompexnější zahraniční. Směšné.

  2. Novotný Vít

    Používám Michelin Crossclimatte už asi třetí rok i na více vozech a max. spokojenost, doporučuji…

  3. Nemohu si pomoci. Když si projdete výsledky s exaktními měřením o které se v tomto testu opíráte, zjistíte že celoroční pneumatiky mají stejné výsledky jako zimní pneumatiky – ale mají potom značnou výhodu na suché vozovce. Takže trochu nechápu proč stále píšete, že při nenáročném použití a občasném použití dokáží také posloužit, když máte v testu černé na bílém, že mají stejné výsledky – ano někde je lepší to a jinde zas něco jiného ale to je taky model od modelu. Již se prokázalo v jiných testech kde bylo asi 9 zimních a 7 celoročních, že jen 2 zimní se dokázali dostat před celoroční – test stejného rozměru na stejném autě.
    Odobně vozím rok prémiové celoročky a když je srovnání s premiovými zimáky co jsem míval a letními pneu střední třídy tak mi vycházejí minimálně stejně a v situaci jaro/podzim díky svým univerzálním vlastnostem podstatně líp.

    1. Přesně tak, už léta používám celoroční premiovky na Multivanu 4×4. Navíc i v létě když vjedete na mokrou louku se hodí hlubší vzorek. Na Panameře pochopitelně pneu střídám.

    1. Moje zkušenosti jsou dobré, krom vyšší hlučnosti jsem nepozoroval žádný rozdíl oproti Continentalu TS850. Kvůli ceně jsem na zimu znovu koupil Barum Polaris 5.

  4. Vždycky jsem kupoval Continental, na moto, auta a vždy byl maximálně spokojen. Ale jak znovu Continental otevřela fabriku na výrobu pneumatik v Rusku, musím se ohlédnout po jiné značce, kterou budu kupovat. Continental už nikdy na mé stroje!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru